• |
ide | kryesore

Lista e plotë e fituesve të “Latin American Music Awards 2022”

-Instant, F1, Paparazzi

Ditën e djeshme u zhvillua eventi i ndarjes së cmimeve “Latin American Music Awards 2022”.


Shfaqja  7-të vjetore e çmimeve – e bashkë-organizuar nga Rafael Amaya, Jacqueline Bracamontes dhe Cristián de la Fuente  u transmetua për fansat në Telemundo dhe Peacock.“Në vitet e fundit, ne kemi parë një rritje të madhe të popullaritetit për muzikën latine kështu që ne jemi të emocionuar të marrim AMA-të latine në Las Vegas për herë të parë dhe t’i japim audiencës sonë në mbarë botën një prodhim të klasit të parë për të shfaqur artistët e tyre të preferuar”, tha Ronald Day, Presidenti i Argëtimit dhe Përmbajtjes për Telemundo në një deklaratë.

Të nominuarit për shfaqjen e çmimeve u shpallën në mars dhe treguan se Bad Bunny kryesonte listën me 10 nominime gjithsej. Ai u dallua në ceremoninë e vitit të kaluar kur mori pesë çmime, duke përfshirë edhe albumin e vitit. Këngëtarin “Yo Perreo Sola” e ka ndjekur Jhay Cortez me 8 nominime gjithsej.Sebastián Yatra iu bashkua listës me gjithsej pesë nominime. Ai mori pjesë në AMA Latine pas paraqitjes së tij  në tapetin e kuq të Oscars, ku u nominua për këngën më të mirë origjinale për këngën e tij Encanto “Dos Oruguitas”.Të nominuar të tjerë përfshijnë Karol G, Selena Gomez, J Balvin dhe Kali Uchis.

Artisti i Vitit

Bad Bunny
Camilo
Eslabon Armado
Farruko
J Balvin
Jhay Cortez
Karol G
Myke Towers
Ozuna
Rauw Alejandro

Artisti i Ri i Vitit

Gera MX
Ivan Cornejo
Jay Wheeler
Kali Uchis
Los Legendarios
FITUES: María Becerra
Mariah Angeliq

Kënga e Vitit

FITUES: Bad Bunny & Jhay Cortez – “Dákiti”
Farruko – “Pepas”
J Balvin & Skrillex – “In Da Getto”
Kali Uchis – “Telepatía”
Rauw Alejandro – “Todo De Ti”

Albumi i Vitit

Bad Bunny – El Último Tour del Mundo
Eslabon Armado – Corta Venas
Karol G – KG0516
Rauw Alejandro – Vice Versa

Artisti i preferuar — Femër

Kali Uchis
Karol G
Natti Natasha
Rosalía
Selena Gomez

Artisti i preferuar — Mashkull

Bad Bunny
Farruko
J Balvin
Jhay Cortez
Myke Towers
Rauw Alejandro

Duo i preferuar ose Grupi

Aventura
Banda MS de Sergio Lizárraga
Eslabon Armado
Grupo Firme
La Arrolladora Banda El Limón de René Camacho
Los Dos Carnales

Artisti i preferuar — Pop

Camilo
Enrique Iglesias
Kali Uchis
Luis Fonsi
Sebastián Yatra
Selena Gomez

Albumi i preferuar — Pop

Camilo – Mis Manos
FITUES: CNCO — Déjà Vu
Enrique Iglesias — Final (Vol. 1)
Piso 21 – El Amor En Los Tiempos del Perreo
Selena Gomez – Revelacion EP
Tommy Torres – El Playlist de Anoche

Kënga e preferuar — Pop

Kali Uchis – “Telepatía”
Maluma – “Sobrio”
Rauw Alejandro – “Todo De Ti”
Sebastián Yatra & Myke Towers “Pareja Del Año”

Artisti i preferuar Solo – Meksikan Rajonal

Carin Leon
FITUES: Christian Nodal
El Fantasma
Junior H
Lenin Ramírez

Dyshja ose grupi i preferuar — Meksikan Rajonal

Banda MS de Sergio Lizárraga
Kalibri 50
Eslabon Armado
FITUES: Grupo Firme
Los Ángeles Azules
Los Dos Carnales

Albumi i preferuar – Meksikan Rajonal

Banda MS de Sergio Lizárraga – El Trabajo Es La Suerte
Christian Nodal – Ahora
Eslabon Armado – Corta Venas
Ivan Cornejo – Alma Vacía
Los Dos Carnales – Al Estilo Rancherón

Kënga e preferuar — Meksikane Rajonale

Banda MS de Sergio Lizárraga – “La Casita”
Kalibri 50 – “A La Antigüita”
FITUES: Gera MX & Christian Nodal – “Botella Tras Botella”
Grupo Firme & Carin Leon – “El Tóxico”
La Arrolladora Banda El Limón de René Camacho – “Mi Primer Derrota”

Artisti i preferuar — Urban

Anuel AA
Bad Bunny
J Balvin
Jhay Cortez
Karol G
Maluma
Rauw Alejandro

Albumi i preferuar — Urban

Bad Bunny – El Último Tour del Mundo
Karol G – KG0516
Maluma – Papi Juancho
Rauw Alejandro – Vice Versa

Kënga e preferuar — Urban

FITUES: Bad Bunny & Jhay Cortez – “Dákiti”
Farruko – “Pepas”
J Balvin & Skrillex – “In Da Getto”
Los Legendarios, Wisin & Jhay Cortez – “Fiel”

Artisti i preferuar — Tropical

Aventura
Carlos Vives
Marc Anthony
Princi Royce
Romeo Santos

Albumi i preferuar — Tropical

El Gran Combo de Puerto Rico — En Cuarentena
Luis Vazquez – Comienzos
Sonora Ponceña — Hegemonía Musical

Kënga e preferuar — Tropical

Aventura & Bad Bunny – “Volví”
Camilo – “Kesi”
Carlos Vives – “Kolumbi, Mi Encanto”
Daddy Yankee & Marc Anthony – “De Vuelta Pa’ La Vuelta”
Marc Anthony – “Pa’lla Voy”
Prince Royce – “Lao’ a Lao'”

Bashkëpunimi i Vitit

Aventura & Bad Bunny – “Volví”
Daddy Yankee & Marc Anthony – “De Vuelta Pa’ La Vuelta”
Gera MX & Christian Nodal – “Botella Tras Botella”
Grupo Firme & Carin Leon – “El Tóxico”
FITUES: Karol G & Mariah Angeliq – “El Makinon”
Los Legendarios, Wisin & Jhay Cortez – “Fiel”

Kënga virale e vitit

Kalibri 50 – “Si Te Pudiera Mentir”
Gera MX & Christian Nodal – “Botella Tras Botella”
Grupo Firme – “Ya Supérame (En Vivo Desde Culiacán, Sinaloa)”
Ivan Cornejo – “Está Dañada”
Kali Uchis – “Telepatía”
Los Legendarios, Wisin & Jhay Cortez – “Fiel”
Nio Garcia, J Balvin & Bad Bunny – “AM”
Sebastián Yatra – “Tacones Rojos”

Turneu i Vitit

Aventura
Enrique Iglesias dhe Ricky Martin
Grupo Firme
Los Bukis
Maluma
Marc Anthony

Video/Video e preferuar

Anitta – “Girl from Rio”
Camilo, Evaluna Montaner – “Índigo”
Christina Aguilera, Ozuna – “Santo”
Daddy Yankee – “Problema”
Gerardo Ortiz, Piso 21 – “Fino Licor”
J Balvin – “Lo Que Dios Quiera”
Ozuna – “La Funka”
Pablo Alborán – “Castilos de Arena”
Reik, María Becerra – “Los Tragos”
Sebastián Yatra – “Melancólicos Anónimos”

Artisti i preferuar social/Artista Social Favorito

Anitta
Becky G
Camila Cabello
Camilo
Chiquis
Karol G
Pabllo Vittar
Ricky Martin
Sebastián Yatra/Lapsi.alLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *