• |
ide | kryesore

Nga ‘The Rum Diary’ në gjykatë/ Kronologjia e marrëdhënies së Johnny Depp dhe Amber Heard

-Instant, F1, Paparazzi

Johnny Depp dhe Amber Heard aktualisht ndodhen shumë larg të qënit mirë, të dy po përjetojnë momentet e të shkuarës në një gjykatë në Fairfax, Virxhinia.


Depp, i cili dëshmoi për tre ditë këtë javë, po padit ish-gruan e tij për 50 milionë dollarë për një shkrim të ëashington Post të vitit 2018 që ajo shkroi.


Mënyra se si ata zbarkuan atje 13 vjet pas takimit të parë është një histori e një shkëndije në skenë, e cila u kthye në një martesë të shkurtër.


2009

Depp dhe Heard u takuan për herë të parë në xhirimet e filmit “The Rum Diary” në 2009.

Bazuar në librin e Hunter S. Thompson me të njëjtin emër, Depp luan rolin e një gazetar të quajtur Paul Kemp i cili merr një punë në Porto Riko. Heard luajti Chenault, me të cilin Kemp bie në dashuri në shikim të parë.

Në qëndrimin e dëshmitarit në gjyqin për shpifje këtë javë, Depp përshkroi lidhjen që ndjeu me Heardin kur një skenë kërkoi që personazhet e tyre të putheshin në një dush.

“Ai moment, ishte, ishte, ndihej si diçka, ndihej si diçka që nuk duhej ta ndjeja”, tha Depp, duke shpjeguar se ata ishin në lidhje të tjera në atë kohë. “Unë mendoj se kishte diçka në puthjen në dush që ishte e vërtetë.”


2012

Depp dhe partnerja e tij  Vanessa Paradis, të cilët kanë dy fëmijë, Lily-Rose dhe John Christopher, u ndanë në vitin 2012.Heard dhe Depp filluan të takoheshin dhe më vonë u fejuan në vitin 2014, sipas një raporti nga revista People në atë kohë.


2015

Depp dhe Heard u martuan në një ceremoni private në Los Angeles.

2016

Heard bëri kërkesë për divorc pas 15 muajsh martesë. Ajo mori një urdhër ndalimi të përkohshëm kundër Depp, duke pretenduar se ai  kishte abuzuar me të ndërsa ishte nën ndikimin e drogës dhe alkoolit.

Depp mohoi akuzat dhe një marrëveshje prej 7 milionë dollarësh u arrit jashtë gjykatës në gusht 2016. Heard i dhuroi paratë për bamirësi.
Aktorët lëshuan një deklaratë të përbashkët në atë kohë duke thënë, “Marrëdhënia jonë ishte shumë pasionante dhe nganjëherë e paqëndrueshme, por gjithmonë e lidhur nga dashuria. Asnjëra palë nuk ka bërë akuza të rreme për përfitime financiare. Nuk ka pasur kurrë ndonjë qëllim për dëmtim fizik ose emocional.”


2018

Heard shkroi një shkrim për The ëashington Post në dhjetor të 2018 në lidhje me trajtimin e grave në rastet e abuzimit në familje. Ajo nuk e përmendi Depp me emër.


2019

Depp e paditi Heard për 50 milionë dollarë për shpifje për artikullin e saj në ëashington Post, duke pretenduar se kjo i kushtoi humbjen e shumë roleve përfshirë dhe ‘The Pirattes of Caribben” një ekskluzivitet që e posedonte prej 15 vitesh.
Heard ishte i pasuksesshëm në përpjekjet e saj për të rrëzuar padinë. Rasti i saj kundërpadisë prej 100 milionë dollarësh është në vazhdim.


2020

Në vitin 2020, Depp solli në gjykatë botuesin e The Sun për shpifje në Mbretërine e Bashkuar për një artikull të vitit 2018 që pretendonte se ai ishte i dhunshëm kundër Heard.

Depp mohoi të gjitha pretendimet për abuzim. Heard dëshmoi në atë rast, duke pretenduar në një moment se Depp e kërcënoi se do ta vriste “shumë herë”. Gjykata e Mbretërisë së Bashkuar gjeti se pretendimet e gazetës ishin “thelbësisht të vërteta” dhe Depp-it iu refuzua një apel.


2022

Gjyqi për rastin e shpifjes së Depp kundër Heard filloi në Virxhinia më 12 prill. Avokati i Heard tha në një deklaratë hapëse se Depp “do të përpiqet ta kthejë këtë çështje në një telenovelë”.

Depp fillimisht dëshmoi ditën e martë, një dëshmia e cila zgjati 3 ditë dhe zbuloi detaje të shumta nga lidhja e tyre. Ai ka dëshmuar për përvojat e tij kur u rrit me një nënë abuzive, luftën e tij me abuzimin me substancat dhe marrëdhënien e tij të trazuar me Heard.
Depp pranoi në dëshminë e tij se ai dhe Heard kishin debate gjatë marrëdhënies së tyre, por tha: “Unë nuk kam arritur kurrë në pikën që të godas zonjën Heard në asnjë mënyrë dhe nuk kam goditur ndonjëherë ndonjë grua në jetën time”.
Heard nuk ka dëshmuar ende në gjyq, i cili pritet të zgjasë gjashtë javë.

©LAPSI.ALLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *