• |
ide | kryesore

Ç’po ndodh me zgjedhjet në Francë/ Pjesëmarrje e ulët në votime

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe konkurrentja e ekstremit të djathtë Marine Le Pen po përballen këtë të diel në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në një ripërsëritje e duelit të vitit 2017.


Pjesëmarrja në orën 17:00 ishte 63.23%, sipas ministrisë së brendshme, 2 pikë më pak se në të njëjtën orë të 5 viteve më parë.


Macron, 44 vjeç, kryesoi raundin e parë të zgjedhjeve më 10 prill me 27.8% të votave të hedhura. Presidenti pro-evropian synon të bëhet presidenti i parë që rizgjidhet që nga Zhak Shirak në 2002.

Le Pen, e cila mori 23.1% të votave në raundin e parë, po bën garën e saj të tretë për presidencën. Udhëheqja 53-vjeçare nacionaliste shpreson të bëhet gruaja e parë që do të mbajë këtë detyrë.

Zgjedhjet pritet të mbyllen në orën 20:00 kur qendrat e fundit të votimit mbyllen në Paris dhe qytete të tjera. Deri atëherë, mediave franceze u ndalohet të citojnë kandidatë ose të publikojnë sondazhe për t’u siguruar që ata të mos ndikojnë tek votuesit.

Rreth 48.7 milionë janë regjistruar për të votuar, megjithëse anketuesit kanë paralajmëruar se pjesëmarrja mund të jetë më e ulët se në raundin e parë, kur 1 në 4 persona abstenoi. ©LAPSI.al


6 Comments

  1. Nderkohe e ben luften sorosi me bidenin e obames. Kurse BE doli si shume progresiste liberalo majtiste. Po içik si shume

 1. The cult of tradition. “One has only to look at the syllabus of every fascist movement to find the major traditionalist thinkers. The Nazi gnosis was nourished by traditionalist, syncretistic, occult elements.”
  The rejection of modernism. “The Enlightenment, the Age of Reason, is seen as the beginning of modern depravity. In this sense Ur-Fascism can be defined as irrationalism.”
  The cult of action for action’s sake. “Action being beautiful in itself, it must be taken before, or without, any previous reflection. Thinking is a form of emasculation.”
  Disagreement is treason. “The critical spirit makes distinctions, and to distinguish is a sign of modernism. In modern culture the scientific community praises disagreement as a way to improve knowledge.”
  Fear of difference. “The first appeal of a fascist or prematurely fascist movement is an appeal against the intruders. Thus Ur-Fascism is racist by definition.”
  Appeal to social frustration. “One of the most typical features of the historical fascism was the appeal to a frustrated middle class, a class suffering from an economic crisis or feelings of political humiliation, and frightened by the pressure of lower social groups.”
  The obsession with a plot. “Thus at the root of the Ur-Fascist psychology there is the obsession with a plot, possibly an international one. The followers must feel besieged.”
  The enemy is both strong and weak. “By a continuous shifting of rhetorical focus, the enemies are at the same time too strong and too weak.”
  Pacifism is trafficking with the enemy. “For Ur-Fascism there is no struggle for life but, rather, life is lived for struggle.”
  Contempt for the weak. “Elitism is a typical aspect of any reactionary ideology.”
  Everybody is educated to become a hero. “In Ur-Fascist ideology, heroism is the norm. This cult of heroism is strictly linked with the cult of death.”
  Machismo and weaponry. “Machismo implies both disdain for women and intolerance and condemnation of nonstandard sexual habits, from chastity to homosexuality.”
  Selective populism. “There is in our future a TV or Internet populism, in which the emotional response of a selected group of citizens can be presented and accepted as the Voice of the People.”
  Ur-Fascism speaks Newspeak. “All the Nazi or Fascist schoolbooks made use of an impoverished vocabulary, and an elementary syntax, in order to limit the instruments for complex and critical reasoning.”

  1. O bole fute ne bythe kete qe ke shkruar se eshte thjeshte nje interpretim alla rama, sipas kohes dhe interesit te vet. Hajde tung. Te na kishe fol per frustrimin kohe me pare tani ta do interesi te permendesh umberton. Bole rob.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *