• |
ide | kryesore

Si u detyrua Rama të bëjë paqe me Armand Dukën

-Instant, Arkiva, Kryesore, Sport


Pasi i ndërseu dy muaj më parë ushtarin e tij të përunjur, Erion Veliaj, Edi Rama është detyruar të bëjë paqe me Armand Dukën. Kjo u pa gjatë inaugurimit të stadiumit në Kukës, ku kreu i FSHF nuk ngurroi t’a falënderonte publikisht kryeministrin për bashkëpunimin, ndërkohë që Rama u pa të qëndronte i ulur në krah të tij në stadium (Foto lart nga inagurimibi stadiumit).

Pra ndonëse i vërsuli policinë, tatimet dhe gjykatat për të mos e lejuar zgjedhjen për herë të gjashtë në krye të futbollit, kryeministri me sa duket është tërhequr para presionit të fortë të UEFA-s duke e pranuar Dukën.

Tensionet mes tyre u rritën që në momentin kur në publik u përhap një audio përgjim i Erion Veliajt, që i bënte presion komunitetit të futbollit për të mos votuar më Dukën.

Lexo me tej:

Fytyra tjetër e Erion Veliajt/ Gjuha e rrugaçit që shantazhon me SPAK kapjen e futbollit

Përgjimi ishte skandaloz. Për të çliruar “ishullin e fundit” që i ka mbetur jashtë kontrollit rilindjes, politikani “boleçelik” premtonte përndjekjen e armiqve të tij futbollistikë me prokurori dhe gjykata.

Nga dita e publikimit të audio përgjimit brutal, me një shpejtësi rrufe filloi sulmi. Pplicia dhe tatimet ia mësynë bizneseve të dukës në Shijak dhe atyre të disa prej zyrtarëve të lartë të federatës. Kjo hiqte çdobdyshim se pas sulmit qëndronte Rama që po e përdorte Veliajn thjesht si mashë. Më tej gjashtë gjykata të vendit morën vendime kundër FSHF-së, prokuroria e Tiranës bëri sekuestrime dhe kërkoi pezullim të zyrtarëve të futbollit dhe më në fund, tre ditë para garës për presidentin, Duka u pezullua nga detyra bashkë me një grup zyrtarësh të tjerë, vetëm për të bërë të pamundur organizimin e zgjedhjeve.

Skanimi/ Pesë lajthitjet e Veliajt në betejën për të marrë FSHF

Kjo bëri që data e parë e zgjedhjeve në 6 mars të shtyhej. Duka nxori një deklaratë që shumëkush e mori si një fitore që Erion Veliaj po ia bënte dhuratë Ramës: “”Duke qenë dëshmitar të një procesi të ndërlikuar me debate e akuza, por edhe disa vendime gjyqësore, përfshirë dhe atë për Shoqatën Rajonale të Futbollit Tiranë që duhet të respektohen detyrimisht, unë do t’i propozoj dhe do t’i kërkoj Asambles që pikën e rendit e ditës për zgjedhjet e organeve drejtuese të FSHF për President dhe anëtar të Komitetit Ekzekutiv, të shqyrtohen në një datë tjetër” sqaroi Duka.

Por në media kjo shtyrje u përfol si një shenjë kompromisi mes presidentit të FSHF-së dhe kryeministrit Rama. Ndërmjetës mes tyre hyri prefidenti i shoqatës europiane të futbollit, UEFA, Ceferin i cili e kërcënoi kryeministrin shqiptar me përjashtim të Shqipërisë nga garat kontinentale dhe me anullimin e finales se Conference League që do të mbahet në Tiranë në muajin maj, nëse qeveria ndërhynte në zgjedhjet e futbollit. “As dua ti shikoj dosjet me shkeljet e pretenduara që ke në tryezë. Politika s’ka punë të ndërhyjë te futbolli. Kur se bën UEFA, aq më pak ka të drejtë ta bëjë qeveria shqiptare”, mësohet ti ketë thënë Ceferin Ramës në takimin kokë më kokë në zyrën e këtij të fundit.

Konflikti i FSHF/Rama shet Veliajn nën presionin e UEFA-s

Nga ky moment filluan të qarkullojnë fjalë se Rama e kishte shitur Veliajn dhe po shkonte drejt një kompromisi.

Vendimi për shtyrjen me dy javë të datës së zgjedhjeve u interpretua si kohë që iu dha Veliajt për të gjetur një rrugëdalje. Kryetari i Bashkisë së Tiranës nga ky moment e ndali sulmin publik ndaj Dukës dhe disa padi kundër tij u tërhoqën nga gjykata.

Kjo bëri që ndonëse i kontestuar, Armad Duka të zgjidhej në mes të marsit.

Pas këtyre zgjedhjeve kjo është hera e parë që Duka dhe Rama shfaqen në publik së bashku. Hera tjetër pritet të ndodhë në stadiumin e Tiranës, ku do të zhvillohet në 24 maj, finalja europiane e Konference Ligue, kërënimi me anullimin e së cilës, e detyroi shefin e qeverisë të shiste Veliajn duke i hapur rrugë konfirmimit të Dukës.

©Lapsi.al


66 Comments

 1. Komunistet, patronazhistet, si putini, vetem forcen njohin dhe i nenshtrohen. Logjika e demokracia nuk funksionon.

   1. Ne vend te pergezoni nje tjeter investim perfekt ne kukes si stadiumi merreni me kta te dy booo skeni me u bo ju jooo

 2. Po cju duhet ju te merreni me keto pune o portale apo skeni ca beni si dite te diel e gjeni motivim tek Kryeminister hahahahah

   1. Shiko apo nuk i ke syte ne balle ? Esht inagurimi i stadiumit, nje tjeter pike e re rendesishme ne vend. Turp qe keni mendje te ofendini ne cdo lajm te mundshem.

  1. Pas gjithe atyre akuzave qe i jan bere Dukes dhe distanca e Rames eshte e pritshme.Ne duhet thjesht ti themi suksese dhe presim qe Duka kte rradhe ta beje punen sic duhet dhe te jete me i miri ne postin qe ka mare.

 3. Me portale pa pik informacioni se per cfar mund ti sherbejn njerzeve fjal pa lidhje vetem tek ju si portal kam par

 4. Për të çliruar “ishullin e fundit” që i ka mbetur jashtë kontrollit rilindjes .

  Sa domethenese . Kjo eshte per ata qe kane vesh e te degjojne , per ata qe kane sy e te shikojne , per ata qe kane tru e te llogjikojne . Keta e shohin çdo institucion publik ose jo publik si “plaçke” per rehatine e menderes se tyre dhe si nje miniere “ari” per xhepat e tyre . Bejne trimin me te vobektin dhe puthadorazin me me te fortin . Keta per Zot kane parane dhe hak kane vetem drurin . Rilindja = Grabitqare te paskrupullt qe per menderen dhe xhepat e tyre jane kail te kalojne edhe mbi kufoma .
  Skeni pare gje akoma , “bemat” e ketij sekti antishqiptar nuk kane te sosur .

  1. Per ZOT kane ameriken dhe Sirros.
   Rilundja eshte klubi i te ashtuquajturve “biznesmeneve”, hajduteve felleqesirave kriminelave

 5. Ne rradhe te pare gezuar pashket njher edhe sot dite e mire portalrt e kane mendjen te analizojne sesi kryeministri ishte ulur ne krahe te dukes. Hahahah portal kot

 6. Konfliktet duhet ti lem pas ca ka ndodhur ka ndodhur tani duhet te shikojme perpara dhe per te bere me te miren.

   1. Mos e shaj, i ka vene ramuti te kryejne stazhin ne portale para se tu besoje detyra me te avancuara ne mashtrime publike.

  1. Vazhdo perpara Edo se nje dite te gjithe do ti shohin veprat e bukura qe po zbukurojne shqiperine..!Leri njerzit te flasin,ju vazhdoni ne rrugen e bukur qe keni nisur!

   1. Lavazh truri! Erion Velia eshte vepra e vetme e Edi Rames! Sa te ekzistojne njerez te verber si ju, Shqiperia dhe shqiptaret me keq do jene!

 7. Bravo Edi Rama ! Ndertove ne Kukes aeroportin me çmimet më te lira, solle stadiumin me te mire dhe me parametra te fushave europiane,solle investimet që pak qytete të Shqipërise i kane.

 8. YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH EDI RAMES ,BATON HAXHIUT ,DHE ALEXANDER VUCIC thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH LAL ERIT ,MUHAMED VELIUT,FRROK CUPIT ,CARLO BOLES BOLINO DHE KOL SALLAKU SKYPE-se

 9. Duka ne fshf eshte si enveri ne ppsh, duhet ndonje gje e forte ta levizesh duken se ka fut rrenj shume thelle edhe po nuk iku ai nuk do shofim naiher hajer ne futbollin shqiptar

 10. Cilido qe mendoni qe mund te ket pasur te drejt ajo qe ka rendesi eshte paqja dhe bashkpunimi rrugen e te ciles e ka hapur zoti rama

 11. Po keto kurvat rilindase nuk e paskan pushim sot,apo dalin ne krye te detyres vullnetarisht? Apo sic i ka mesuar sekti mavi realizimi i planit eshte detyre,tejkalimi nder. Rrace muti

 12. Investimi i stadiumit ne kukes ishte nje ivestim i duhur nga rama normalish qe duka duhet ta falenderoj per punen e bere dhe per investimet

 13. Ne vend qe ti kushtoni rendesi asaj qe duhet merreni me llafe o portale, jeni shum pa pune. Ajo qe ka rendesi esht investimi i kryer dhe shum me vlere.

 14. Vec mashtroni ju per te marre klikime ska bere paqe rama me duken ai shkoi u ul aty per me vo paqe po seshte rama si sala qe ben paqe me hajdute dhe kriminel

 15. Nuk keni pare gje akoma,do ja çoi prap policine e gjykaten, sa te luhet finalja e e asaj kupes konf. lesh .lige.Ka edhe nji arsye tjeter shume me te rendesishme per doçin; Do jete ai qe do ja jape kupen fituesit e rast me te mire per te rene ne sy se ky, per nuk ka ,e ky si tallavere qe asht nuk rri dot pa ra ne sy, per ate, per vjedhje e per tradheti…. jeton!

 16. E drejt mund te jet pak distancimi mes rames dhe dukes pershkak te pa kenaqesive qe ai mund te ket rreth punes por sic do pun ka ngritjet dhe uljet e veta keshtuqe ne iu urojme suksese Armando Dukes

 17. Shqiptaret jene popull pa dinjitet. Si ka mundesi qe ne nje stadium te mbushur plot me
  kuksiane “trima” nuk del nje njeri i vetem te ngrihet e te pakten te largohet ne shenje
  proteste kur topin e pare ne mes te fushes se stadiumit te ri e shkelmon jo nje bir
  kuksiani por nipi i atij qe ka firmosur per varjen e poetit te shquar kuksian Havzi Nela
  Nje popull qe nuk nderon deshmoret e lirise, qe nuk nderon bijte e vet me te shquar
  cfare mund te presesh nga ai popull.

 18. Eshte e habitshme se sa here ka komente per pallosh xhepistin dhe jevgjitin e gjirokastres aq here ndersehen patronazhistet . Pallosh , te mbaroj edhe propaganda o mjeran . Burgu te pret . Vetingu do marre kuptim kur ti dhe gjithe soji yt i kurvave hajdute te perfundoj pas hekurave .

 19. Kur ket foto Rama-Duka Lalke Eri e ka shiku,
  gjithe diten ne Bashkia ka qare me keq se gru,

  “…S’eshte here e pare qe ky Rama ma punon,
  por do t’ja tregoj patkojte sa nuk eshte von,
  per te Duka me nderseu mua ky Rama ibret,
  e tani me Duken puthet ky degjenerat vet…”

 20. Unë nuk pranoj për Kryeministër një Person të papërgjegjshëm të cilin Policia gjermane e nxjerrë me dhunë nga Avioni. thotë:

  Edvin Dhjaks Rama:Atë që se mund dot (Armand Dukën që donte ta eleminonte me anë të Erion Zagar Velias) e bëj mik.Un nuk e kam për gjë të lëpijë atë që kam peshtyrë më parë nëse përfitoj. Sekreti i suksesit tim,duhet të jeshë shkërdhatë që të keshë sukses.Un kam hyrë në histori si supershkërdhata e politikës shqiptare që të ngop me gënjeshtra dhe lugë bosh e megjithatë më votojn!

 21. Me 94% të votave… Emrat e Berishës për kryetarë degësh fitojnë si në “kohën e Partisë”Shpellkare te salihut me nje foto te rames kane gjithe diten qe masturbohen ketu te lapsi,mos ndaloni argetohuni si ju ka mesuar salihu

 22. U fute ne brendesi te mendimeve te Rames, bravo te qofte je nje pall kari i vertet! Ka filluar lexon mendimet e njerezve ky i mbinatyrshmi Bushati!

 23. Në konfidencë, dëshmitarët e atij takimi treguan fjalët që Berisha dhe Alibeaj shkëmbyen:

  “Sali Berisha: Enkelejd, ti e di që unë e ka problem cigaren.

  Enkelejd Alibeaj: Doktor, e di, por nuk e fik”.

 24. Berisha merr mbështetjen e Kujtim Gjuzit: Ti s’je i vdekur e as kufomë, na ke në krah ne konservatorëve baca Sali

 25. Sali Berisha, hapur nuk është me Moskën, por hapur është kundër SHBA, gjersa ka inicuar edhe një “referendum online” ndaj zyrtares më të lartë të SHBA në Shqipëri.

  Peticioni online, në thelb është një mekanizëm i pabesueshëm e i manipulueshëm

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *