• |
ide | kryesore

Një vështrim në dëshminë e deritanishme të Johnny Depp

-Instant, F1, Paparazzi

Johnny Depp dhe Amber Heard janë në një gjy për shpifje në një gjykatë në Virxhinia, me procedurat që do të rifillojnë të hënën.


Depp po padit Heard, ish-gruan e tij, për 50 milionë dollarë për një shkrim të vitit 2018 që ajo shkroi për The Washington Post, në të cilin ajo e përshkroi veten si një “figurë publike që përfaqëson abuzimin në familje”. Megjithëse Depp nuk u përmend në artikull, ai pretendon se kjo i kushtoi atij role fitimprurëse aktrimi.


Të dy Heard dhe Depp, të cilët u njohën në vitin 2009 dhe ishin të martuar nga 2015-2016, akuzojnë tjetrin për akte të dhunës fizike gjatë marrëdhënies së tyre. Të dy kanë mohuar pretendimet e tjetrit.

Ish-çifti vendoswn tw divorcohen në gusht 2016, duke lëshuar një deklaratë të përbashkët ku shkruhej pjesërisht, “Marrëdhënia jonë ishte shumë pasionante dhe nganjëherë e paqëndrueshme, por gjithmonë e lidhur nga dashuria”.

Gjyqi, i cili filloi më 11 prill, do të zgjasë gjashtë javë. Heard ende nuk ka dëshmuar. Depp filloi dëshminë e tij më 19 prill dhe ai pritet të vazhdojë të merret në pyetje nga avokati i Heard të hënën.

Ja disa nga ato që dolën gjatë dëshmisë së tij deri tani.


Argumente të shpeshta

Heard pretendoi në vitin 2016 se Depp ishte “abuzuar verbalisht dhe fizikisht” me të, sipas një ankese që ajo paraqiti atë vit, duke pretenduar se Depp i mavijoi fytyrën pasi i hodhi një telefon në shtëpinë e tyre në Los Anxhelos. Depp mohoi akuzat dhe nuk u akuzua për asnjë krim.
Depp dëshmoi të martën se çifti debatonte shpesh, por tha: “Unë vetë nuk kam arritur kurrë në pikën që të godas zonjën në asnjë mënyrë dhe nuk kam goditur ndonjëherë ndonjë grua në jetën time”.

Regjistrimet audio të disa prej debateve tw tyre janë transmetuar në gjykatë.


Një gisht i prerë

Depp dëshmoi se gishti i tij ishte prerë nga xhami i thyer në vitin 2015 pasi Heard dyshohet se i hodhi një shishe vodka. Ai kërkoi kujdes mjekësor, por tha në gjykatë se u tha të tjerëve në atë kohë se ai e kishte lënduar gishtin duke e përplasur në një derë.
“Nuk doja të zbuloja se ishte zonja Heard ajo që më kishte hedhur një shishe vodka”, tha ai gjatë dëshmisë së tij. “Unë nuk doja ta fusja në telashe. Unë u përpoqa t’i mbaj gjërat sa më komode dhe të lehta për të gjithë. Nuk doja ta fusja në atë situatë.”


Mesazhet

Avokati i Heard, Ben Rottenborn, prezantoi disa mesazhe që Depp u dërgoi miqve dhe anëtarëve të stafit si provë të enjten, njëra prej të cilave i referohej “kufomës së kalbur” të Heardit.
Depp dëshmoi se ishte “turpëruar” nga mesazhet e lexuara në gjykatë dhe tha se përdor “humor të errët” ndonjëherë për t’u shprehur.Mesazhe të tjera u publikuan në të cilat Depp diskutoi përdorimin e tij të drogës dhe alkoolit me miq si aktori Paul Bettany dhe muzikanti Marilyn Manson.


‘Pirates of the Caribbean’

Ndërsa padia e Depp fokusohet në dëmin që i është bërë karrierës së tij dikur fitimprurëse, disa biseda u fokusuan në “Pirates of the Caribbean”, ekskluziviteti i njohur që Depp drejtoi për pesë filma mbi 15 vjet. Rottenborn, avokati i Heard, argumentoi se Depp ishte i vetëdijshëm se ai ishte “me gjasë jashtë” nga filmi i gjashtë ose se Disney do të hiqte ose zvogëlonte rolin e tij në të, përpara publikimit të shkrimit të Heard-it. Depp e mohoi këtë.

©LAPSI.ALLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *