• |
ide | kryesore

OKB: Mbi 5.2 milionë ukrainas janë larguar nga vendi i tyre që prej fillimit të luftës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Numri i refugjatëve ukrainas që u larguan nga vendi i tyre nën sulmin e trupave ruse, që nga 24 shkurti, ka kaluar 5.2 milionë.


Kjo është bërë e ditur nga të dhënat e Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët të publikuara sot.Sipas UNHCR-së, 5,232,014 ukrainas janë larguar nga vendi i tyre që nga fillimi i pushtimit, 45,270 më shumë se dje. Që nga fillimi i prillit, rreth 1,197,000 ukrainas janë larguar, shumë më pak se 3.4 milionë që kishin zgjedhur të largoheshin në mars.

Organizata Ndërkombëtare për Migracionin (IOM), e lidhur gjithashtu me Kombet e Bashkuara, ka treguar se më shumë se 218,000 joukrainas, kryesisht studentë dhe punëtorë migrantë, janë larguar nga Ukraina për në vendet fqinje, që do të thotë mbi 5,25 milionë njerëz në total, janë larguar nga vendi që nga fillimi i luftës.

Gratë dhe fëmijët përbëjnë 90% të këtyre refugjatëve.
Gati gjashtë nga dhjetë refugjatë ukrainas (2,909,415 që nga 24 prilli) janë larguar në Poloni, e cila është shtëpia e numrit më të madh të tyre, megjithëse disa të tjerë janë zhvendosur në vende të tjera evropiane.6 Comments

 1. Ne Ukraine po behet lufte dhe eshte e natyrshme qe te largohen, po ne Shqiperi cfare po ndodh
  qe mbi 500 mije shqiptare apo rreth27 % te popullsise kryesisht te rinj e te reja largohen pa kthim
  nga Shqiperia. dhe mbi 80% deshirojne te largohen ? Po ndodh qe nje regjim qe pervetson
  gjithcka ua ka bere te pamundur jetesen ne Shqiperi dhe po ben gjithcka per ta shpopulluat
  Shqiperine nga shqiptaret.

  1. O. K. B nje turp burokratesh qe vetem po numerojn ata qe largohen.
   Dhe asgje tjeter o te pa fytire burokrat. Atje po viriten Femije o mjeran barkalece.

 2. Sigurisht qe keto shifra jane vetem te regjistruarit e jo te gjithe te ikurit. Mediat perendimore flasin per 10 milione, 1/4 e popullsise se Ukraines.

  Dhe kjo ndodh ne cdo vend qe perballet me luften, ndryshim sistemi, kriza ekonomike, etj.

  Shqiperia po perjeton dramen e saj, te cilen qeveria e shperfill dhe mburret me pranimin e emigranteve nga cdo rajon, duke e quajtur”mikpritje”.

  E verteta eshte se po ndodh shperngulje dhe perzjerje e qellimshme e popullsive, kryesisht ne Europe, por jo e kerkuar prej saj.

  Behet fjale per nje planifikim demografik djallezor per te dobesuar identitetin kombetar te disa vendeve, edhe pse nuk ka me “toka te reja” per tu populluar, a as territore te lira per te krijuar shtete te rinj.

  Eshte koha kur popujt duhet te mbrojne me force te drejtat e tyre, token, identitetin, traditat e vlerat kombetare, te cilat i rrezikon post-globalizmi, si rruga me e lehte per t’i nenshtruar e sunduar.

 3. Per ata te cmendur qe jane kunder Amerikes dhe perendimit keshillohet:

  Trifluoperazine, marketed under the brand name Stelazine among others, is a typical antipsychotic primarily used to treat schizophrenia. It may also be used short term in those with generalized anxiety disorder but is less preferred to benzodiazepines. It is of the phenothiazine chemical class.

  Per atq qe jane tashme spiune te rusit, keshillohet te nderrohet rubla se do falimentoje Rusia..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *