• |
ide | kryesore

Zhvillimet e fundit në Ukrainë/ Nga vizita e Blinken, tek manovrat e ushtrisë ruse

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit

Këtë fundjavë, nën hijen e një lufte shkatërruese, ukrainasit u përpoqën të festonin një nga festat e tyre më të rëndësishme të vitit, Pashkët Ortodokse.


Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken dhe sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin takuan presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në Kiev të dielën, duke i bërë ata zyrtarët e nivelit më të lartë amerikan që kanë udhëtuar në vend që nga fillimi i pushtimit rus. Blinken tha gjatë takimit se diplomatët amerikanë do të kthehen në Ukrainë këtë javë.


Mariupol nën sulm: Këshilltari presidencial ukrainas Mykhailo Podolyak tha se forcat ruse po “sulmojnë vazhdimisht” fabrikën e rrethuar të çelikut Azovstal në qytetin e rrethuar të Mariupolit të dielën e Pashkëve Ortodokse. Presidenti rus Vladimir Putin pretendoi në fillim të kësaj jave se forcat ruse kishin arritur “çlirimin” e Mariupolit, por urdhëroi forcat e tij që të ndalonin marrjen e uzinës Azovstal, bastionin e fundit të madh të mbrojtjes ukrainase në qytet.

Kherson: Kreu ushtarak i qytetit jug-qendror të Kryvyi Rih tha të dielën se Ukraina kishte vëzhguar përgatitjet për një ofensivë të mundshme nga forcat ruse nga rajoni Kherson, duke shtuar se mbrojtja po forcohej në zonë. Në komentet televizive, Oleksandr Vilkul tha se forcat ruse po “formonin një formacion sulmues sulmues në drejtimin tonë në rajonin Kherson”. Vilkul tha se garnizoni i Kryvyi Rih ishte në gjendje gatishmërie dhe kishte përgatitur mbrojtjen.

Vizita e OKB-së: Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres “do të pritet nga Presidenti Vladimir Putin” të martën në Moskë, pas një takimi pune dhe drekë me ministrin e Jashtëm të Rusisë, tha OKB. Ai gjithashtu pritet të takohet me Presidentin Zelensky të enjten në Ukrainë, sipas një zëdhënësi të OKB-së.

Dëbimi i dhunshëm: Rusia ka deportuar me forcë qytetarët e Mariupolit në Primorsky Krai në rajonin e Lindjes së Largët të Rusisë, sipas Komisionerit të Parlamentit të Ukrainës për të Drejtat e Njeriut. Lyudmyla Denisova tha se vullnetarët i thanë asaj se një tren mbërriti në qytetin e Nakhodka më 21 prill me 308 ukrainas nga Mariupol, duke përfshirë nëna me fëmijë të vegjël, njerëz me aftësi të kufizuara dhe studentë.

Sulmi i Rusisë: Një këshilltar i administratës së Presidentit Zelensky tha të dielën se Rusia “po përpiqet të shpopullojë lindjen e Ukrainës”, mes luftimeve të ashpra atje. Në fillim të kësaj jave, Rusia zbuloi se qëllimi i pushtimit të saj në Ukrainë është të marrë “kontrollin e plotë” mbi Ukrainën jugore, si dhe rajonin lindor të Donbasit, i cili ka qenë vija e parë e konfliktit të vendit me Rusinë që nga viti 2014.

8 Comments

 1. Në konfidencë, dëshmitarët e atij takimi treguan fjalët që Berisha dhe Alibeaj shkëmbyen:

  “Sali Berisha: Enkelejd, ti e di që unë e ka problem cigaren.

  Enkelejd Alibeaj: Doktor, e di, por nuk e fik”.

 2. Ukraina dhe te gjith e kan kuptuar lojen
  e dyfisht te SH. B. A. se dhe Gjermanis per dakortsine qe i dhan Putinit per te vazhduar luften.
  Por rezistenca qe beri Ukraina ishte e paimgjinuar dhe situata u doli jasht kontrolli.
  Tani per Blinken dhe O. K. B …….?

 3. Ukraina përshëndet botën!
  E di që tani po më vështroni mua. Po vështrojnë me sy pak të frikësuar nga Polonia, me xheste të pavendosura nga Franca, me klithma të vogla plot nerva nga Letonia. Me tiktake skeptike të Hungarisë, me britma e shtendosur të Italisë, me heshtjen enigmatike të Izraelit. Me klithma të vockla e të largëta të SHBA dhe Kanadasë. Dhe me sytë e qindra vendeve të tjera.
  Ju vështroni me bezdi. Shpesh ulni sytë. Sidomos kur ne me trupat tanë mbulojmë fëmijet gjatë sulmit të radhës me raketa. Dhe kur ju guxoni të ngrini sytë, na vështroni me habi. Duke kqyrur për rreth njëri-tjetrin: hej , çfarë është kjo Ukraina?
  Po derdhin mbi të raketa “Grad” dhe ajo qendron. I drejtojnë asaj raketa me krahë- ajo qenderon. Nga të gjitha anët dëgjohen shtrak-shtruket e tankeve, ajo reziston.
  I thonë asaj drejtpërdrejt “ Më vjen shumë keq dhe pikëllohem, por..” dhe ajo – epo, si të doni, dhe unë ndërkohë shkoj të rëzoj avionin gjuejtës. I tregojnë asaj me gisht “butonin bërthamor”, por ajo qetësisht qesh dhe bën koktejle zjarrndezëse. Bota nuk merr frymë, bota ble ethshëm ilaçe qetësuese- dhe Ukraina reziston. Pse ajo u bë e tillë? Mbase kishte diçka të tillë në qumështin e nënës? Më çfarë ushqehen luftëtarët tanë, mijëra duar vullnetarësh? A e din, moj botë, po, nuk e din vërtet. Edhe ne nuk e dinim deri në kohën e sotme. Nuk e dinim, që e kemi këtë forcë, Këtë fuqi. Dhe këtë dashuri. Kjo ka qenë gjithnjë, me vite rrinte nën gërmadha sovjetike, “nën botën ruse”, nën pendët e pëllumbave të paqes dhe degët e “dashurisë” mbarësovjetike. Ajo rrinte dhe priste kohën për të shpërthyer. Të shpërtheje jo me frikë. Frikë është pikërisht ajo, që tani e ndjen ti , moj botë. Por ne e ndjejmë krejt ndryshe! Ne ndjejmë zemërim. Për çdo fëmijë të vrarë. Për çdo fat të gjymtuar. Për çdo qytet të djegur flakë. Për çdo ëndërr të parealizuar. Pikërisht ky zemërim i madh na jep neve forcë! Ne ndjejmë lirinë. Për herë të parë. Me të vërtetë. Kaq mprehtë dhe kaq fort. Një liri lakuriqe, të ndjeshme dhe njëkohësisht të fuqishme. Pikërisht kjo liri na jep forcë! Ne ndjejmë dashuri. Oh, si e ndjejmë ne dashurinë. Kur nuk kemi të afërm dhe mbështetës. Kur të gjithë janë maksimalisht për ne kushërinj. Kur miliona duar shtrojnë me kujdes udhën tonë drejt fitores, secili në vendin e vet. Dhe kjo dashuri na jep neve forcë. Për këtë arsye, moj botë, mos ki frikë. Ne të ruajmë ty. Dhe në se ti ke frikë të pyesësh, ne ta themi vetë: po, pranvera do vijë dhe ju do jeni verdhë e blu. Pavarësisht, në se keni apo jo frikë.
  (Teksti është marrë nga interneti, autori i panjohur, përktheu në shqip Bardhyl Selimi)

 4. Per ata te cmendur qe jane kunder Amerikes keshillohet:
  Trifluoperazine, marketed under the brand name Stelazine among others, is a typical antipsychotic primarily used to treat schizophrenia. It may also be used short term in those with generalized anxiety disorder but is less preferred to benzodiazepines. It is of the phenothiazine chemical class.
  Per atq qe jane tashme spiune te rusit, keshillohet te nderrohet rubla se do falimentoje Rusia..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.