• |
ide | kryesore

Pushtimi rus i Ukrainës, monument i një miqësie që nuk ekziston më

-Instant, Arkiva, Lajme, Planet, Të fundit

Për 40 vjet, dy figura kanë qëndruar në një kodër me pamje nga Kievi. BBC shkruan se tetë metra të larta dhe të derdhura në bronz, ato përshkruajnë dy punëtorë sovjetikë, njëri me gjoks të zhveshur, të dy me tipare të gdhendura në mënyrë të pamundur, duke mbajtur lart një simbol të BRSS.


Ato u ngritën këtu nën një “Harku i Miqësisë” titani për të simbolizuar bashkëpunimin dhe vëllazërinë midis popullit të Rusisë dhe Ukrainës. Epo, pas vitesh luftimesh dhe dy muajsh lufte gjithëpërfshirëse, kjo marrëdhënie është në prishje. Si pasojë, autoritetet e qytetit kanë vendosur që statujat duhet të zbresin.


Kryetari i bashkisë së Kievit, ish-boksieri i botës në peshën e rëndë, Vitali Klitschko, më tha se ishin veprimet e Rusisë që kishin shkatërruar marrëdhëniet dhe se ky monument i epokës sovjetike nuk kishte vend në qytet. Heqja e tyre nuk është një detyrë e lehtë. Katër orë pas dhe statujat janë ende në këmbë. Por njerëzit këtu janë të vendosur se do të zbresin, për t’u zëvendësuar me një monument për një Ukrainë të pavarur.


26 Comments

 1. Miqesi me ruset..ha ha ha, me qepe patate e vodka. Kane shekuj qe ideologjite e tyre sjellin vetem mjerim dhe teknologjite karakatina, vetem vjetersira. Rusia duxhet te fshihet nga faqja e dheut. Bota do jete me e mire

  1. si shikon ti ruset koqe te sheh amerika ty
   ty te ka bere lavazh truni media mainstream

   zor se bohesh mo

   do te fshish nga faqja e dheut 160 milione dhe do te mbash vasalet e ballkanit qe jane vecse kukulla te sorrrosit???!!!!

   ty po ti sjell amabsada koqet e alibeajt ke hunda dhe te thote pusho shpellar se nuk din gjo
   pusho shpellar thote kimetja se e din un ket pun

   1. Mos te ishte per Ameriken, tashme Rusia do te ishte duke fol Gjermanisht…
    Po skeni faj, injoranca eshte gje e madhe…

  2. Sesi kthehen kamunistat si puna jote në pro amerikan vetem baxhellat e rrugeve që nderrojnë pimp tutor dmth mi kurvë rrugësh

   Është një transformim kurvëror aspak i veçantë, një transfor.im kurvëror tmerrësisht ordiner, i pështirë.

   Jeni proamerikanët më kurva që ka amerika në faqe të ballkanit.

   E meritoni cerek sufllaqen e ditës

  3. Ukraine preferred slavery of USA over friendship with Russian. Afghanistan, Pakistani, Kurds, south Vietnamese, Iraqi know very well how US payback to it’s followers, Ukrainian are just new addition to list

  1. Nje shtet si ukraina po ju shkellyn rrylin e b**, USA per nje jave eshte ne ngushticen e Beringut..Ariu prej balte..

 2. ty te shkerdhen kimetja cdo dite

  ke bythe te thuash jo

  ti je nje grope muti
  fillo te ngrihesh duke thene jo-ne e pare

    1. Morracak i deshtum me patate e vodka, zaten simpatizantet e rusise sollen komunizmin dhe tani ju ka met patate e qepe ne dore. ndytesina, shteti kolere do zhduket nga hartat o pis

     1. patate te zjera ka ngrene edhe te paret e tu para dhe gjate lufterave koqe
      po ti je far e keqe nuk ke shans me u bo

     2. O koktul lexo kush e financoi komunizmin dhe revolucionin e tetorit.
      Jua kan patinu trunin jua kan bo lisho fare..keni ngel te niveli turmes qe priti james baker

 3. O koktul lexo kush e financoi komunizmin dhe revolucionin e tetorit.
  Jua kan patinu trunin jua kan bo lisho fare..keni ngel te niveli turmes qe priti james baker

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *