• |
ide | kryesore

Ndryshojnë sërish çmimet e karburantit, Bordi i Transparencës zbulon shifrat

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Bordi i Transparencës i mbledhur në datë 27 Prill 2022 vendosi çmimet e reja të shitjes së karburanteve me pakicë dhe shumicë për tregun vendas. Këto çmime reflektojnë ndryshimet që janë shfaqur në tregjet ndërkombëtare.
Nisur sa më sipër, bazuar në metodologjinë e ndërtimit të çmimeve sipas nenit 21/5 të Aktit Normativ, Bordi vendosi:
Miratimin e çmimit tavan të tregtimit me shumicë të produkteve për datën 27.04.2022 deri në mbledhjen e ardhshme të Bordit, si më poshtë:
• 221 Lekë/litri për gazoilin;
• 201 Lekë/litri për benzinën;
• 92 Lekë/litri për gazit të lëngshëm të naftës.

Miratimin e çmimit tavan të tregtimit me pakicë të produkteve për datën 27.04.2022 deri në mbledhjen e ardhshme të Bordit, si më poshtë:
• 233 Lekë/litri për gazoilin;
• 213 Lekë/litri për benzinën;
• 104 Lekë /litri për gazit të lëngshëm të naftës.*( çmimi i shitjes për gazin e lëngshëm të automjeteve do jetë çmimi i furnizimit në stacionet e furnizimit në pikat e karburanteve, ndërkohë që në pikat e tjera për konsumatorët familjarë dhe industrial çmimi nuk duhet të përfshijë akcizën).


Vendimi i Bordit hyn në fuqi dhe do reflektohet në datë 27.04.2022, ora 18.00 p.m, deri në mbledhjen e ardhshme të bordit, me qëllim pasqyrimin në çmimin e shitjes me pakicë të këtyre nënprodukteve, të ndryshimeve të mundshme të çmimeve në tregjet ndërkombëtare.
Çdo operator i shitjes me shumicë dhe pakicë i nënprodukteve të naftës është i detytuar të zbatojë Vendimin e Bordit të Transparencës, në lidhje më çmimet e shitjes me shumicë dhe pakicë.
Organet ligjzbatuese do të kontrollojnë zbatimin e vendimeve të Bordit të Transparencës çdo ditë.
Në rast të shkeljeve të konstatuara nga operatorë të ndryshëm do të vendoset pezullim aktiviteti,heqje licence dhe sekuestrim.

11 Comments

  1. Cmimet jane rrit ne gjithe boten dhe ne mendimin tim do na i kishin rritur akoma me shume cmimet nese nuk do ishte per bordin

    1. Ke shume te drejte Mario, do na i kishin bere sa ne Itali, Maqedoni, Kosove etj. Apo jo Mario Veliaj?

  2. nuk po ndodh vetem ne shqiperi po ndodh ne te gjith boten ne duhet te durojm kete kohen e luftes pastaj te reagojm

    1. O ju 3 komentuesit e mesiperm te bodrumeve mavi. Po mire mo nuk ju vjen turp qe merrni rroge duke komentuar si idjote ne rresht? Po dhe ju e paguani naften shtrenje bashke me familjen tuaj mor idjoter. Si ka mundesi qe shisni veten per 300 mije leke qe ju paguan Fuga

  3. Vetem ne Shqiperi ka idiote te tille, qe arrijne te pranojne te lene familjet e tyre pa buke dhe jane te lumtur ta bejne kete, vetem per te kenaqur partine. Jam i sigurt qe keta sufllaqexxhinjte e mesiperm, jane te gatshem t’ia dhurojne partise edhe organet e tyre seksuale, por jo vetem te tyret edhe te te gjithe familjareve dhe frmijeve te tyre. Ptuuuh njerez pa identitet dhe pa dinjitet! Edhe prostitutat kane me shume dinjitet se ju. Pastaj thone pse ikin shqiptaret? Shqiperine e ka mbytur llumi dhe plehu dhe vetem krimbat qe e gjejne vehten mire ne kete gjiriz rrine aty. Ne fund te fundit mut kane me tepri dhe bien te flene te ngopur e ne mengjes zgjohen te gezuar qe do hane prape mut…

  4. Disa komentuesve me siper duhet tu akordohet titulli: Idjote te lumtur. Jam i bindur se rroga e tyre e felliqur s’ju mjafton per te pasur makine, goja e tyre ka nevoje per sufllaqe qeveritare.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.