• |
ide | kryesore

Banorët përmbytën fshatin për të ndaluar rusët: Shpëtuam Kievin!

-Instant, Lajme, Planet

Fshatarët në Demydiv, në veri të Kievit, përdorën një taktikë të pazakontë për të parandaluar një sulm me tank rus në kryeqytet.


Sipas një raporti në The New York Times, banorët hapën një digë aty pranë dhe dërguan qëllimisht ujë në fshatin e tyre, duke e përmbytur.


Lëvizja krijoi një moçal që e bëri të pamundur kalimin e tankeve ruse dhe bleu kohë të çmuar për ushtrinë ukrainase për të ndërtuar mbrojtjen e saj në Kiev.

Tashmë banorët po përballen me ujërat e përmbytjeve në shtëpitë e tyre, por nuk duket se janë penduar.

Pensionistja Antonina Kostuchenko tha për gazetën: “Të gjithë e kuptojnë dhe askush nuk pendohet për asnjë moment. Ne shpëtuam Kievin!”

1 Comment

 1. Dërra rusë dërra çeçenë…
  U bë deti kos tha putinka….
  O bura të skllavërojmë Ukrainën dhe gjithë Europën.
  Ngadalë vrimë e qelburë…
  Ngadalë lëkurëtrashë uralesh.
  Kafkat do lini në Ukrainë.
  Bushtra.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.