• |
ide | kryesore

‘Audi dhe Benz’/ Sekuestrohen 4 makina luksoze në Tiranë

Arkiva

Policia e Tiranës në kuadër të operacionit “Lux 2022”, ka sekuestruar katër mjete luksoze, të dyshuara si të vjedhura në BE. Mësohet se këto automjete ishin vjedhur nga 4 shtetas, 3 nga të cilët kanë rënë në prangat e policisë. Ndërkohë bashkëpunëtori i tyre është shpallur në kërkim.


Nga veprimet hetimore ka rezultuar se këto automjete u janë nënshtruar ndërhyrjeve dhe modifikimeve në numrat e shasisë apo paketat elektronike dhe më pas janë tregtuar te persona të ndryshëm.


“Trafikonin mjete të vjedhura në vendet e BE-së, procedohen penalisht 3 shtetas, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tyre. Sekuestrohen në cilësinë e provës materiale 4 automjete të trafikuara, të dyshuara të vjedhura në vendet e BE-së. Specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në DVP Tiranë, në bashkëpunim me Sektorin e Forcës së Posaçme “Shqiponja”, në vijim të punës për goditjen e paligjshmërisë, bazuar dhe në informacionet e marra në rrugë operative, se disa shtetas trafikonin në vendin tonë, mjete të vjedhura në shtete të ndryshme të BE-së, organizuan dhe finalizuan me sukses operacionin policor të koduar “Lux 2022”. Në kuadër të këtij operacioni u proceduan penalisht në gjendje të lirë, për veprën penale “Trafikimi i mjeteve motorike”, shtetasit B. S., E. N. dhe E. K., të tre banues në Tiranë. Gjithashtu, u shpall në kërkim bashkëpunëtori i tyre, shtetasi Z. D., banues në Maqedoninë e Veriut”, njofton policia.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.