• |
ide | kryesore

Editoriali i “The Guardian”/ Përgjigjja ndaj “teorisë së të çmendurit” që po aplikon Putin

-Instant, Arkiva, F1, Lajme, Planet, Të fundit

Teksa lufta në Ukrainë dhe pasojat e saj po dobësojnë ushtrinë e Rusisë, Vladimir Putin ka rinisur kërcënimet me armë bërthamore. Putin dëshiron të frikësojë kundërshtarët, por strategjia e tij duket se po dështon. Në vend që aleatët e Ukrainës të tërhiqen, ata po rrisin mbështetjen e tyre. Kongresi amerikan miratoi këtë javë 11 miliardë dollarë armë për Ukrainën, 3 herë më shumë se ndihma totale ushtarake që Uashingtoni ka dhënë deri më tani.


Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, kishte të drejtë që i quajti “komente të kota” fjalët e Putin për armët bërthamore. Është e paimagjinueshme që gabimet apo llogaritjet e gabuara t’a çojnë botën në buzë të humnerës bërthamore.


Megjithatë duket se bota po shkon drejt saj.

Kur kriza kubane e raketave zgjati 13 ditë, lufta e Rusisë është tashmë në muajin e tretë. Pa një fund të qartë në horizont, betejat më vdekjeprurëse duken të pashmangshme, duke rritur shanset për gabime.
Putin mund të përdorë retorikën bërthamore për të dhënë pamjen e paqëndrueshmërisë. Lufta e tij është e paligjshme dhe e pamoralshme. Arsyetimi i tij për fillimin e pushtimit ishte makabër dhe qesharak.

Megjithatë, ky mund të jetë një akt. Presidenti rus mund të përpiqet të mbështesë diplomacinë shtrënguese me “teorinë e të çmendurit” të kërcënimit me forcën e tepruar, e cila përfshin spektrin e armëve bërthamore.

Sado e pakëndshme të duket kjo, një Putin racional, me 2000 raketa bërthamore është më i preferueshëm se sa një irracional.

Përqendrimi i një fuqie të tillë në duart e një njeriu duhet ta bëjë botën të shqetësohet. Rusia ka pak mekanizma për të parandaluar Putin të përdorë armët bërthamore nëse ai vendos se nuk ka asgjë për të humbur.

Në Guardian muajin e kaluar, Christopher S Chivvis shkroi se në skenarët e lojërave luftarake që ai kishte marrë pjesë, ngrinin pyetjen se çfarë do të ndodhte nëse Rusia godiste Ukrainën me armë bërthamore.

Mënyra e vetme e de-përshkallëzimit të situatës ishte që “linjat politike dhe linjat e komunikimit midis Moskës dhe Uashingtonit duhet të mbeteshin të hapura. Në të kundërt bota do shkonte drejt shkatërrimit.”

Kjo është arsyeja pse presidenti amerikan ka qenë i kujdesshëm për të mos i dhënë Rusisë një arsye për luftë bërthamore. Biden e bëri të qartë se SHBA nuk do të vendosë çizme ushtarësh në tokë të huaj, nuk do të krijojë një zonë ndalim-fluturimi dhe nuk do të kryejë teste të raketave balistike ndërkontinentale.

Ajo që Biden ka treguar është se teknologjitë konvencionale antitank dhe anti-ajrore kanë arritur një nivel të ri aftësish duke bërë forcat tokësore pushtuese konvencionale të duken të vjetruara. Biden ka qenë më mendjemprehtë se sa disa demokratë ose edhe frymëzuesit e tyre ideologjikë që gjenden edhe në qeverinë e Boris Johnson.

Përballë pengesave të kushtueshme ushtarake, Putin e ka rifokusuar vëmendjen në lindje dhe jug të Ukrainës. Duket se lufta mund të përkeqësohet para se të përmirësohet.

Edhe strategjia e Kievit me mjete relativisht të kufizuara ka funksionuar, megjithëse Rusia ka goditur civilët pa dallim. Ukrainasit kanë çdo të drejtë të përcaktojnë qëllimet e tyre të luftës. Këtë po bëjnë edhe aleatët e tyre në NATO.

Një nga qëllimet e tyre është të mos rrisin shanset që lufta të bëhet një konflikt potencialisht bërthamor. Ndaj liderët perëndimorë duhet t’i refuzojnë kërkesat provokuese dhe përshkallëzuese. Asgjë tjetër nuk mund të ishte më e rrezikshme. ©Marrë nga The Guardian, përshtati në shqip LAPSI.al

22 Comments

     1. Hunter Biden Debauchery Tape into life of Sex Drugs, Child Sex Trafficking and Foreign Funding

    1. SECTIONS
     SEARCH
     SKIP TO CONTENTSKIP TO SITE INDEXPOLITICS
     LOG IN
     ADVERTISEMENT

     Continue reading the main story
     Hunter Biden Paid Tax Bill, but Broad Federal Investigation Continues
     The Justice Department inquiry into the business dealings of the president’s son has remained active, with a grand jury seeking information about payments from around the world.

     Give this article

     627
     Hunter Biden’s taxes are just one element of the broader investigation stemming from work he did around the world, including when his father was vice president.
     Hunter Biden’s taxes are just one element of the broader investigation stemming from work he did around the world, including when his father was vice president.Credit…Calla Kessler for The New York Times

     Katie BennerKenneth P. VogelMichael S. Schmidt
     By Katie Benner, Kenneth P. Vogel and Michael S. Schmidt
     March 16, 2022
     WASHINGTON — In the year after he disclosed a federal investigation into his “tax affairs” in late 2020, President Biden’s son, Hunter Biden, paid off a significant tax liability, even as a grand jury continued to gather evidence in a wide-ranging examination of his international business dealings, according to people familiar with the case.

     Mr. Biden’s failure to pay all his taxes has been a focus of the ongoing Justice Department investigation. While wiping out his liability does not preclude criminal charges against him, the payment could make it harder for prosecutors to win a conviction or a long sentence for tax-related offenses, according to tax law experts, since juries and judges tend to be more sympathetic to defendants who have paid their bills.

     But Mr. Biden’s taxes are just one element of the broader investigation stemming from work he did around the world. Hunter Biden is a Yale-educated lawyer; his professional life has intersected with his father’s public service, including working as a registered lobbyist for domestic interests and, while his father was vice president, pursuing deals and clients in Asia and Europe.

     As recently as last month, the federal grand jury heard testimony in Wilmington, Del., from two witnesses, one of whom was a former employee of Hunter Biden whose lawyer was later subpoenaed for financial records that reflected money Mr. Biden received from a Ukrainian energy company.

     The investigation, which began as a tax inquiry under the Obama administration, widened in 2018 to include possible criminal violations of tax laws, as well as foreign lobbying and money laundering rules, according to the people familiar with the inquiry.

     But prosecutors face a number of hurdles to bringing criminal charges, the people familiar with the investigation said, including proving that Mr. Biden intentionally violated the Foreign Agents Registration Act, or FARA, which requires disclosure to the Justice Department of lobbying or public relations assistance on behalf of foreign clients.

     The Justice Department has given no public indication that it has made decisions about any element of the case, and Mr. Biden has not been charged with any crime.

     When he disclosed the investigation after the 2020 election, Hunter Biden said that “a professional and objective review of these matters will demonstrate that I handled my affairs legally and appropriately.”

     Mr. Biden’s lawyer, the Justice Department and the U.S. attorney’s office in Delaware, which is overseeing the investigation, all declined to comment.

     It is not clear whether the criminal probe is focused solely on Hunter Biden, or if he is among a group of individuals and companies being scrutinized. Prosecutors have also asked about potential FARA violations by a Washington consulting firm, Blue Star Strategies, that worked for the Ukrainian energy company in an arrangement that Mr. Biden helped broker, according to documents and the people familiar with the investigation.

     For President Biden, the long-running case is both politically and personally fraught. Hunter Biden’s work for Burisma Holdings, the Ukrainian energy company, became a flashpoint in his father’s race in 2020 against President Donald J. Trump and helped set off the events that led to Mr. Trump’s first impeachment.

     The elder Mr. Biden now oversees the Justice Department that is carrying out the investigation. And Hunter Biden, who in recent years has pursued a career as a painter, has acknowledged serious drug addiction and other problems during the period when he was seeking international business, while dealing with the illness and death of his brother Beau.

     Image
     The long-running case has been complicated, both politically and personally, for President Biden, seen on election night 2020 with his wife, Jill Biden, and son Hunter Biden.
     The long-running case has been complicated, both politically and personally, for President Biden, seen on election night 2020 with his wife, Jill Biden, and son Hunter Biden.Credit…Erin Schaff/The New York Times

     The investigation is being overseen by David C. Weiss, the U.S. attorney for Delaware. He worked in the office during the Bush and Obama administrations, and was nominated to run it by Mr. Trump. Mr. Weiss has been permitted to remain in office until the Biden case is resolved.

     Hunter Biden told associates in recent months that he paid the federal taxes that had been the subject of Justice Department scrutiny. He told one associate that the tax liability was more than $1 million, and that he had to take out a loan to pay it off.

     Federal tax prosecutors generally fight to keep jurors from knowing whether defendants have paid their back tax bills, arguing that the crime happens when the return is falsely filed or not filed at all, said Jeffrey Neiman, a former Justice Department tax prosecutor and a partner at Marcus, Neiman, Rashbaum & Pineiro. Such knowledge could influence jurors, even if a judge asks them not to consider it.

     Mr. Neiman said that defense lawyers encourage clients to pay their back taxes if they believe they could be indicted on federal tax crimes, as it often helps with sentencing.

     Mr. Biden’s extensive work with foreign businesses came under scrutiny from prosecutors looking into whether he should have registered with the Justice Department as a foreign agent.

     Investigators have examined Mr. Biden’s relationships with interests in Kazakhstan, a Chinese energy conglomerate and Burisma, the Ukrainian energy company, according to people familiar with the investigation.

     They said prosecutors had investigated payments and gifts Mr. Biden or his associates had received from foreign interests, including a vehicle paid for using funds from a company associated with a Kazakh oligarch and a diamond from a Chinese energy tycoon. Prosecutors also sought documents related to corporate entities through which Mr. Biden and his associates conducted business with interests around the world.

     But there has been debate within the Justice Department over whether the available evidence proves that Mr. Biden intended to violate FARA, which the government must prove in order to secure a criminal conviction. The prosecutors have discussed approaching potential FARA violations as a civil matter, which would require Mr. Biden to register retroactively as a foreign agent, but would avoid criminal charges, according to the people familiar with the case.

     Such a resolution could complicate a potential money laundering case, since money laundering is typically charged in connection with another crime.

     Over the last two years, federal prosecutors in Delaware have issued scores of subpoenas for documents related to Hunter Biden’s foreign work and for bank accounts linked to him and his associates, including two formerly close business partners, Eric Schwerin and Devon Archer, according to people familiar with the investigation.

     Last year, prosecutors interviewed Mr. Archer and subpoenaed him for documents and grand jury testimony, the people said. Mr. Archer, who was sentenced last month in an unrelated securities fraud case in which a decision to set aside his conviction was reversed, had served with Mr. Biden on Burisma’s board, starting in 2014.

     People familiar with the investigation said prosecutors had examined emails between Mr. Biden, Mr. Archer and others about Burisma and other foreign business activity. Those emails were obtained by The New York Times from a cache of files that appears to have come from a laptop abandoned by Mr. Biden in a Delaware repair shop. The email and others in the cache were authenticated by people familiar with them and with the investigation.

     In some of the emails, Mr. Biden displayed a familiarity with FARA, and a desire to avoid triggering it.

     In one email to Mr. Archer in April 2014, Mr. Biden outlined his vision for working with Burisma. In the email, Hunter Biden indicated that the forthcoming announcement of a trip to Ukraine by Vice President Biden — who is referred to in the email as “my guy,” but not by name — should “be characterized as part of our advice and thinking — but what he will say and do is out of our hands.”

     The announcement “could be a really good thing or it could end up creating too great an expectation. We need to temper expectations regarding that visit,” Hunter Biden wrote.

     Vice President Biden traveled to Kyiv, the Ukrainian capital, about a week after the email.

     In the same April 2014 email, Hunter Biden indicated that Burisma’s officials “need to know in no uncertain terms that we will not and cannot intervene directly with domestic policymakers, and that we need to abide by FARA and any other U.S. laws in the strictest sense across the board.”

     He suggested enlisting the law firm where he worked at the time, Boies Schiller Flexner, to help Burisma through “direct discussions at state, energy and NSC,” referring to two cabinet departments and the National Security Council at the White House.

     The firm “can devise a media plan and arrange for legal protections and mitigate U.S. domestic negative press regarding the current leadership if need be,” Mr. Biden wrote in the email.

     Mr. Biden, Mr. Archer, Boies Schiller Flexner and Blue Star Strategies did not register under FARA on behalf of Burisma.

     In another set of emails examined by prosecutors, Hunter Biden and Mr. Archer discussed inviting foreign business associates, including a Burisma executive, to a dinner in April 2015 at a Washington restaurant where Vice President Biden would stop by. It is not clear whether the Burisma executive attended the dinner, although the vice president did make an appearance, according to people familiar with the event.

     Prosecutors also subpoenaed records related to a lawsuit brought by the former employee of Mr. Biden’s, Lunden Alexis Roberts, in Arkansas state court, according to her lawyer.

     Ms. Roberts sued Mr. Biden for child support and paternity in 2019, after one of his companies ceased paying her and providing her with health insurance, according to court records.

     Mr. Biden and Ms. Roberts reached a settlement out of court in the paternity case in March 2020.

     Last year, prosecutors traveled to Little Rock, Ark., and asked Ms. Roberts and her lawyer about Mr. Biden’s finances, including which corporate entity he used to pay her, and whether that entity had received payments from Burisma, according to a person familiar with the questioning.

     And last month, in response to another subpoena, Ms. Roberts testified before the grand jury in Delaware, according to her lawyer.

     ADVERTISEMENT

     Continue reading the main story
     Site Information Navigation
     © 2022 The New York Times Company
     NYTCoContact UsAccessibilityWork with usAdvertiseT Brand StudioYour Ad ChoicesPrivacy PolicyTerms of ServiceTerms of SaleSite MapHelpSubscriptions!!!!

     1. SECTIONS
      SEARCH
      SKIP TO CONTENTSKIP TO SITE INDEXPOLITICS
      LOG IN
      ADVERTISEMENT

      Continue reading the main story
      Hunter Biden Paid Tax Bill, but Broad Federal Investigation Continues
      The Justice Department inquiry into the business dealings of the president’s son has remained active, with a grand jury seeking information about payments from around the world.

      Give this article

      627
      Hunter Biden’s taxes are just one element of the broader investigation stemming from work he did around the world, including when his father was vice president.
      Hunter Biden’s taxes are just one element of the broader investigation stemming from work he did around the world, including when his father was vice president.Credit…Calla Kessler for The New York Times

      Katie BennerKenneth P. VogelMichael S. Schmidt
      By Katie Benner, Kenneth P. Vogel and Michael S. Schmidt
      March 16, 2022
      WASHINGTON — In the year after he disclosed a federal investigation into his “tax affairs” in late 2020, President Biden’s son, Hunter Biden, paid off a significant tax liability, even as a grand jury continued to gather evidence in a wide-ranging examination of his international business dealings, according to people familiar with the case.

      Mr. Biden’s failure to pay all his taxes has been a focus of the ongoing Justice Department investigation. While wiping out his liability does not preclude criminal charges against him, the payment could make it harder for prosecutors to win a conviction or a long sentence for tax-related offenses, according to tax law experts, since juries and judges tend to be more sympathetic to defendants who have paid their bills.

      But Mr. Biden’s taxes are just one element of the broader investigation stemming from work he did around the world. Hunter Biden is a Yale-educated lawyer; his professional life has intersected with his father’s public service, including working as a registered lobbyist for domestic interests and, while his father was vice president, pursuing deals and clients in Asia and Europe.

      As recently as last month, the federal grand jury heard testimony in Wilmington, Del., from two witnesses, one of whom was a former employee of Hunter Biden whose lawyer was later subpoenaed for financial records that reflected money Mr. Biden received from a Ukrainian energy company.

      The investigation, which began as a tax inquiry under the Obama administration, widened in 2018 to include possible criminal violations of tax laws, as well as foreign lobbying and money laundering rules, according to the people familiar with the inquiry.

      But prosecutors face a number of hurdles to bringing criminal charges, the people familiar with the investigation said, including proving that Mr. Biden intentionally violated the Foreign Agents Registration Act, or FARA, which requires disclosure to the Justice Department of lobbying or public relations assistance on behalf of foreign clients.

      The Justice Department has given no public indication that it has made decisions about any element of the case, and Mr. Biden has not been charged with any crime.

      When he disclosed the investigation after the 2020 election, Hunter Biden said that “a professional and objective review of these matters will demonstrate that I handled my affairs legally and appropriately.”

      Mr. Biden’s lawyer, the Justice Department and the U.S. attorney’s office in Delaware, which is overseeing the investigation, all declined to comment.

      It is not clear whether the criminal probe is focused solely on Hunter Biden, or if he is among a group of individuals and companies being scrutinized. Prosecutors have also asked about potential FARA violations by a Washington consulting firm, Blue Star Strategies, that worked for the Ukrainian energy company in an arrangement that Mr. Biden helped broker, according to documents and the people familiar with the investigation.

      For President Biden, the long-running case is both politically and personally fraught. Hunter Biden’s work for Burisma Holdings, the Ukrainian energy company, became a flashpoint in his father’s race in 2020 against President Donald J. Trump and helped set off the events that led to Mr. Trump’s first impeachment.

      The elder Mr. Biden now oversees the Justice Department that is carrying out the investigation. And Hunter Biden, who in recent years has pursued a career as a painter, has acknowledged serious drug addiction and other problems during the period when he was seeking international business, while dealing with the illness and death of his brother Beau.

      Image
      The long-running case has been complicated, both politically and personally, for President Biden, seen on election night 2020 with his wife, Jill Biden, and son Hunter Biden.
      The long-running case has been complicated, both politically and personally, for President Biden, seen on election night 2020 with his wife, Jill Biden, and son Hunter Biden.Credit…Erin Schaff/The New York Times

      The investigation is being overseen by David C. Weiss, the U.S. attorney for Delaware. He worked in the office during the Bush and Obama administrations, and was nominated to run it by Mr. Trump. Mr. Weiss has been permitted to remain in office until the Biden case is resolved.

      Hunter Biden told associates in recent months that he paid the federal taxes that had been the subject of Justice Department scrutiny. He told one associate that the tax liability was more than $1 million, and that he had to take out a loan to pay it off.

      Federal tax prosecutors generally fight to keep jurors from knowing whether defendants have paid their back tax bills, arguing that the crime happens when the return is falsely filed or not filed at all, said Jeffrey Neiman, a former Justice Department tax prosecutor and a partner at Marcus, Neiman, Rashbaum & Pineiro. Such knowledge could influence jurors, even if a judge asks them not to consider it.

      Mr. Neiman said that defense lawyers encourage clients to pay their back taxes if they believe they could be indicted on federal tax crimes, as it often helps with sentencing.

      Mr. Biden’s extensive work with foreign businesses came under scrutiny from prosecutors looking into whether he should have registered with the Justice Department as a foreign agent.

      Investigators have examined Mr. Biden’s relationships with interests in Kazakhstan, a Chinese energy conglomerate and Burisma, the Ukrainian energy company, according to people familiar with the investigation.

      They said prosecutors had investigated payments and gifts Mr. Biden or his associates had received from foreign interests, including a vehicle paid for using funds from a company associated with a Kazakh oligarch and a diamond from a Chinese energy tycoon. Prosecutors also sought documents related to corporate entities through which Mr. Biden and his associates conducted business with interests around the world.

      But there has been debate within the Justice Department over whether the available evidence proves that Mr. Biden intended to violate FARA, which the government must prove in order to secure a criminal conviction. The prosecutors have discussed approaching potential FARA violations as a civil matter, which would require Mr. Biden to register retroactively as a foreign agent, but would avoid criminal charges, according to the people familiar with the case.

      Such a resolution could complicate a potential money laundering case, since money laundering is typically charged in connection with another crime.

      Over the last two years, federal prosecutors in Delaware have issued scores of subpoenas for documents related to Hunter Biden’s foreign work and for bank accounts linked to him and his associates, including two formerly close business partners, Eric Schwerin and Devon Archer, according to people familiar with the investigation.

      Last year, prosecutors interviewed Mr. Archer and subpoenaed him for documents and grand jury testimony, the people said. Mr. Archer, who was sentenced last month in an unrelated securities fraud case in which a decision to set aside his conviction was reversed, had served with Mr. Biden on Burisma’s board, starting in 2014.

      People familiar with the investigation said prosecutors had examined emails between Mr. Biden, Mr. Archer and others about Burisma and other foreign business activity. Those emails were obtained by The New York Times from a cache of files that appears to have come from a laptop abandoned by Mr. Biden in a Delaware repair shop. The email and others in the cache were authenticated by people familiar with them and with the investigation.

      In some of the emails, Mr. Biden displayed a familiarity with FARA, and a desire to avoid triggering it.

      In one email to Mr. Archer in April 2014, Mr. Biden outlined his vision for working with Burisma. In the email, Hunter Biden indicated that the forthcoming announcement of a trip to Ukraine by Vice President Biden — who is referred to in the email as “my guy,” but not by name — should “be characterized as part of our advice and thinking — but what he will say and do is out of our hands.”

      The announcement “could be a really good thing or it could end up creating too great an expectation. We need to temper expectations regarding that visit,” Hunter Biden wrote.

      Vice President Biden traveled to Kyiv, the Ukrainian capital, about a week after the email.

      In the same April 2014 email, Hunter Biden indicated that Burisma’s officials “need to know in no uncertain terms that we will not and cannot intervene directly with domestic policymakers, and that we need to abide by FARA and any other U.S. laws in the strictest sense across the board.”

      He suggested enlisting the law firm where he worked at the time, Boies Schiller Flexner, to help Burisma through “direct discussions at state, energy and NSC,” referring to two cabinet departments and the National Security Council at the White House.

      The firm “can devise a media plan and arrange for legal protections and mitigate U.S. domestic negative press regarding the current leadership if need be,” Mr. Biden wrote in the email.

      Mr. Biden, Mr. Archer, Boies Schiller Flexner and Blue Star Strategies did not register under FARA on behalf of Burisma.

      In another set of emails examined by prosecutors, Hunter Biden and Mr. Archer discussed inviting foreign business associates, including a Burisma executive, to a dinner in April 2015 at a Washington restaurant where Vice President Biden would stop by. It is not clear whether the Burisma executive attended the dinner, although the vice president did make an appearance, according to people familiar with the event.

      Prosecutors also subpoenaed records related to a lawsuit brought by the former employee of Mr. Biden’s, Lunden Alexis Roberts, in Arkansas state court, according to her lawyer.

      Ms. Roberts sued Mr. Biden for child support and paternity in 2019, after one of his companies ceased paying her and providing her with health insurance, according to court records.

      Mr. Biden and Ms. Roberts reached a settlement out of court in the paternity case in March 2020.

      Last year, prosecutors traveled to Little Rock, Ark., and asked Ms. Roberts and her lawyer about Mr. Biden’s finances, including which corporate entity he used to pay her, and whether that entity had received payments from Burisma, according to a person familiar with the questioning.

      And last month, in response to another subpoena, Ms. Roberts testified before the grand jury in Delaware, according to her lawyer.

      ADVERTISEMENT

      Continue reading the main story
      Site Information Navigation
      © 2022 The New York Times Company
      NYTCoContact UsAccessibilityWork with usAdvertiseT Brand StudioYour Ad ChoicesPrivacy PolicyTerms of ServiceTerms of SaleSite MapHelpSubscriptions!!!!!!!!!

     2. për të “shkarkuar” Lulzim Bashën më 18 dhjetor votuan 2800 vetë, për të zgjedhur kryetarin e PD në zgjedhjet e Berishës votuan 270 vetë. Të dyja shifrat janë të Berishës dhe tregojnë se ai nuk ka bërë zgjedhje, por përzgjedhje njerëzish, që t’i ketë besnikë në këtë betejë. Dhe për këtë arsye shumica e tyre janë llumi i shoqërisë, ose njerëz të inkriminuar, që të vetmen shpresë shikojnë Sali Berishën.

  1. SECTIONS
   SEARCH
   SKIP TO CONTENTSKIP TO SITE INDEXPOLITICS
   LOG IN
   ADVERTISEMENT

   Continue reading the main story
   Hunter Biden Paid Tax Bill, but Broad Federal Investigation Continues
   The Justice Department inquiry into the business dealings of the president’s son has remained active, with a grand jury seeking information about payments from around the world.

   Give this article

   627
   Hunter Biden’s taxes are just one element of the broader investigation stemming from work he did around the world, including when his father was vice president.
   Hunter Biden’s taxes are just one element of the broader investigation stemming from work he did around the world, including when his father was vice president.Credit…Calla Kessler for The New York Times

   Katie BennerKenneth P. VogelMichael S. Schmidt
   By Katie Benner, Kenneth P. Vogel and Michael S. Schmidt
   March 16, 2022
   WASHINGTON — In the year after he disclosed a federal investigation into his “tax affairs” in late 2020, President Biden’s son, Hunter Biden, paid off a significant tax liability, even as a grand jury continued to gather evidence in a wide-ranging examination of his international business dealings, according to people familiar with the case.

   Mr. Biden’s failure to pay all his taxes has been a focus of the ongoing Justice Department investigation. While wiping out his liability does not preclude criminal charges against him, the payment could make it harder for prosecutors to win a conviction or a long sentence for tax-related offenses, according to tax law experts, since juries and judges tend to be more sympathetic to defendants who have paid their bills.

   But Mr. Biden’s taxes are just one element of the broader investigation stemming from work he did around the world. Hunter Biden is a Yale-educated lawyer; his professional life has intersected with his father’s public service, including working as a registered lobbyist for domestic interests and, while his father was vice president, pursuing deals and clients in Asia and Europe.

   As recently as last month, the federal grand jury heard testimony in Wilmington, Del., from two witnesses, one of whom was a former employee of Hunter Biden whose lawyer was later subpoenaed for financial records that reflected money Mr. Biden received from a Ukrainian energy company.

   The investigation, which began as a tax inquiry under the Obama administration, widened in 2018 to include possible criminal violations of tax laws, as well as foreign lobbying and money laundering rules, according to the people familiar with the inquiry.

   But prosecutors face a number of hurdles to bringing criminal charges, the people familiar with the investigation said, including proving that Mr. Biden intentionally violated the Foreign Agents Registration Act, or FARA, which requires disclosure to the Justice Department of lobbying or public relations assistance on behalf of foreign clients.

   The Justice Department has given no public indication that it has made decisions about any element of the case, and Mr. Biden has not been charged with any crime.

   When he disclosed the investigation after the 2020 election, Hunter Biden said that “a professional and objective review of these matters will demonstrate that I handled my affairs legally and appropriately.”

   Mr. Biden’s lawyer, the Justice Department and the U.S. attorney’s office in Delaware, which is overseeing the investigation, all declined to comment.

   It is not clear whether the criminal probe is focused solely on Hunter Biden, or if he is among a group of individuals and companies being scrutinized. Prosecutors have also asked about potential FARA violations by a Washington consulting firm, Blue Star Strategies, that worked for the Ukrainian energy company in an arrangement that Mr. Biden helped broker, according to documents and the people familiar with the investigation.

   For President Biden, the long-running case is both politically and personally fraught. Hunter Biden’s work for Burisma Holdings, the Ukrainian energy company, became a flashpoint in his father’s race in 2020 against President Donald J. Trump and helped set off the events that led to Mr. Trump’s first impeachment.

   The elder Mr. Biden now oversees the Justice Department that is carrying out the investigation. And Hunter Biden, who in recent years has pursued a career as a painter, has acknowledged serious drug addiction and other problems during the period when he was seeking international business, while dealing with the illness and death of his brother Beau.

   Image
   The long-running case has been complicated, both politically and personally, for President Biden, seen on election night 2020 with his wife, Jill Biden, and son Hunter Biden.
   The long-running case has been complicated, both politically and personally, for President Biden, seen on election night 2020 with his wife, Jill Biden, and son Hunter Biden.Credit…Erin Schaff/The New York Times

   The investigation is being overseen by David C. Weiss, the U.S. attorney for Delaware. He worked in the office during the Bush and Obama administrations, and was nominated to run it by Mr. Trump. Mr. Weiss has been permitted to remain in office until the Biden case is resolved.

   Hunter Biden told associates in recent months that he paid the federal taxes that had been the subject of Justice Department scrutiny. He told one associate that the tax liability was more than $1 million, and that he had to take out a loan to pay it off.

   Federal tax prosecutors generally fight to keep jurors from knowing whether defendants have paid their back tax bills, arguing that the crime happens when the return is falsely filed or not filed at all, said Jeffrey Neiman, a former Justice Department tax prosecutor and a partner at Marcus, Neiman, Rashbaum & Pineiro. Such knowledge could influence jurors, even if a judge asks them not to consider it.

   Mr. Neiman said that defense lawyers encourage clients to pay their back taxes if they believe they could be indicted on federal tax crimes, as it often helps with sentencing.

   Mr. Biden’s extensive work with foreign businesses came under scrutiny from prosecutors looking into whether he should have registered with the Justice Department as a foreign agent.

   Investigators have examined Mr. Biden’s relationships with interests in Kazakhstan, a Chinese energy conglomerate and Burisma, the Ukrainian energy company, according to people familiar with the investigation.

   They said prosecutors had investigated payments and gifts Mr. Biden or his associates had received from foreign interests, including a vehicle paid for using funds from a company associated with a Kazakh oligarch and a diamond from a Chinese energy tycoon. Prosecutors also sought documents related to corporate entities through which Mr. Biden and his associates conducted business with interests around the world.

   But there has been debate within the Justice Department over whether the available evidence proves that Mr. Biden intended to violate FARA, which the government must prove in order to secure a criminal conviction. The prosecutors have discussed approaching potential FARA violations as a civil matter, which would require Mr. Biden to register retroactively as a foreign agent, but would avoid criminal charges, according to the people familiar with the case.

   Such a resolution could complicate a potential money laundering case, since money laundering is typically charged in connection with another crime.

   Over the last two years, federal prosecutors in Delaware have issued scores of subpoenas for documents related to Hunter Biden’s foreign work and for bank accounts linked to him and his associates, including two formerly close business partners, Eric Schwerin and Devon Archer, according to people familiar with the investigation.

   Last year, prosecutors interviewed Mr. Archer and subpoenaed him for documents and grand jury testimony, the people said. Mr. Archer, who was sentenced last month in an unrelated securities fraud case in which a decision to set aside his conviction was reversed, had served with Mr. Biden on Burisma’s board, starting in 2014.

   People familiar with the investigation said prosecutors had examined emails between Mr. Biden, Mr. Archer and others about Burisma and other foreign business activity. Those emails were obtained by The New York Times from a cache of files that appears to have come from a laptop abandoned by Mr. Biden in a Delaware repair shop. The email and others in the cache were authenticated by people familiar with them and with the investigation.

   In some of the emails, Mr. Biden displayed a familiarity with FARA, and a desire to avoid triggering it.

   In one email to Mr. Archer in April 2014, Mr. Biden outlined his vision for working with Burisma. In the email, Hunter Biden indicated that the forthcoming announcement of a trip to Ukraine by Vice President Biden — who is referred to in the email as “my guy,” but not by name — should “be characterized as part of our advice and thinking — but what he will say and do is out of our hands.”

   The announcement “could be a really good thing or it could end up creating too great an expectation. We need to temper expectations regarding that visit,” Hunter Biden wrote.

   Vice President Biden traveled to Kyiv, the Ukrainian capital, about a week after the email.

   In the same April 2014 email, Hunter Biden indicated that Burisma’s officials “need to know in no uncertain terms that we will not and cannot intervene directly with domestic policymakers, and that we need to abide by FARA and any other U.S. laws in the strictest sense across the board.”

   He suggested enlisting the law firm where he worked at the time, Boies Schiller Flexner, to help Burisma through “direct discussions at state, energy and NSC,” referring to two cabinet departments and the National Security Council at the White House.

   The firm “can devise a media plan and arrange for legal protections and mitigate U.S. domestic negative press regarding the current leadership if need be,” Mr. Biden wrote in the email.

   Mr. Biden, Mr. Archer, Boies Schiller Flexner and Blue Star Strategies did not register under FARA on behalf of Burisma.

   In another set of emails examined by prosecutors, Hunter Biden and Mr. Archer discussed inviting foreign business associates, including a Burisma executive, to a dinner in April 2015 at a Washington restaurant where Vice President Biden would stop by. It is not clear whether the Burisma executive attended the dinner, although the vice president did make an appearance, according to people familiar with the event.

   Prosecutors also subpoenaed records related to a lawsuit brought by the former employee of Mr. Biden’s, Lunden Alexis Roberts, in Arkansas state court, according to her lawyer.

   Ms. Roberts sued Mr. Biden for child support and paternity in 2019, after one of his companies ceased paying her and providing her with health insurance, according to court records.

   Mr. Biden and Ms. Roberts reached a settlement out of court in the paternity case in March 2020.

   Last year, prosecutors traveled to Little Rock, Ark., and asked Ms. Roberts and her lawyer about Mr. Biden’s finances, including which corporate entity he used to pay her, and whether that entity had received payments from Burisma, according to a person familiar with the questioning.

   And last month, in response to another subpoena, Ms. Roberts testified before the grand jury in Delaware, according to her lawyer.

   ADVERTISEMENT

   Continue reading the main story
   Site Information Navigation
   © 2022 The New York Times Company
   NYTCoContact UsAccessibilityWork with usAdvertiseT Brand StudioYour Ad ChoicesPrivacy PolicyTerms of ServiceTerms of SaleSite MapHelpSubscriptions

  2. SECTIONS
   SEARCH
   SKIP TO CONTENTSKIP TO SITE INDEXPOLITICS
   LOG IN
   ADVERTISEMENT

   Continue reading the main story
   Hunter Biden Paid Tax Bill, but Broad Federal Investigation Continues
   The Justice Department inquiry into the business dealings of the president’s son has remained active, with a grand jury seeking information about payments from around the world.

   Give this article

   627
   Hunter Biden’s taxes are just one element of the broader investigation stemming from work he did around the world, including when his father was vice president.
   Hunter Biden’s taxes are just one element of the broader investigation stemming from work he did around the world, including when his father was vice president.Credit…Calla Kessler for The New York Times

   Katie BennerKenneth P. VogelMichael S. Schmidt
   By Katie Benner, Kenneth P. Vogel and Michael S. Schmidt
   March 16, 2022
   WASHINGTON — In the year after he disclosed a federal investigation into his “tax affairs” in late 2020, President Biden’s son, Hunter Biden, paid off a significant tax liability, even as a grand jury continued to gather evidence in a wide-ranging examination of his international business dealings, according to people familiar with the case.

   Mr. Biden’s failure to pay all his taxes has been a focus of the ongoing Justice Department investigation. While wiping out his liability does not preclude criminal charges against him, the payment could make it harder for prosecutors to win a conviction or a long sentence for tax-related offenses, according to tax law experts, since juries and judges tend to be more sympathetic to defendants who have paid their bills.

   But Mr. Biden’s taxes are just one element of the broader investigation stemming from work he did around the world. Hunter Biden is a Yale-educated lawyer; his professional life has intersected with his father’s public service, including working as a registered lobbyist for domestic interests and, while his father was vice president, pursuing deals and clients in Asia and Europe.

   As recently as last month, the federal grand jury heard testimony in Wilmington, Del., from two witnesses, one of whom was a former employee of Hunter Biden whose lawyer was later subpoenaed for financial records that reflected money Mr. Biden received from a Ukrainian energy company.

   The investigation, which began as a tax inquiry under the Obama administration, widened in 2018 to include possible criminal violations of tax laws, as well as foreign lobbying and money laundering rules, according to the people familiar with the inquiry.

   But prosecutors face a number of hurdles to bringing criminal charges, the people familiar with the investigation said, including proving that Mr. Biden intentionally violated the Foreign Agents Registration Act, or FARA, which requires disclosure to the Justice Department of lobbying or public relations assistance on behalf of foreign clients.

   The Justice Department has given no public indication that it has made decisions about any element of the case, and Mr. Biden has not been charged with any crime.

   When he disclosed the investigation after the 2020 election, Hunter Biden said that “a professional and objective review of these matters will demonstrate that I handled my affairs legally and appropriately.”

   Mr. Biden’s lawyer, the Justice Department and the U.S. attorney’s office in Delaware, which is overseeing the investigation, all declined to comment.

   It is not clear whether the criminal probe is focused solely on Hunter Biden, or if he is among a group of individuals and companies being scrutinized. Prosecutors have also asked about potential FARA violations by a Washington consulting firm, Blue Star Strategies, that worked for the Ukrainian energy company in an arrangement that Mr. Biden helped broker, according to documents and the people familiar with the investigation.

   For President Biden, the long-running case is both politically and personally fraught. Hunter Biden’s work for Burisma Holdings, the Ukrainian energy company, became a flashpoint in his father’s race in 2020 against President Donald J. Trump and helped set off the events that led to Mr. Trump’s first impeachment.

   The elder Mr. Biden now oversees the Justice Department that is carrying out the investigation. And Hunter Biden, who in recent years has pursued a career as a painter, has acknowledged serious drug addiction and other problems during the period when he was seeking international business, while dealing with the illness and death of his brother Beau.

   Image
   The long-running case has been complicated, both politically and personally, for President Biden, seen on election night 2020 with his wife, Jill Biden, and son Hunter Biden.
   The long-running case has been complicated, both politically and personally, for President Biden, seen on election night 2020 with his wife, Jill Biden, and son Hunter Biden.Credit…Erin Schaff/The New York Times

   The investigation is being overseen by David C. Weiss, the U.S. attorney for Delaware. He worked in the office during the Bush and Obama administrations, and was nominated to run it by Mr. Trump. Mr. Weiss has been permitted to remain in office until the Biden case is resolved.

   Hunter Biden told associates in recent months that he paid the federal taxes that had been the subject of Justice Department scrutiny. He told one associate that the tax liability was more than $1 million, and that he had to take out a loan to pay it off.

   Federal tax prosecutors generally fight to keep jurors from knowing whether defendants have paid their back tax bills, arguing that the crime happens when the return is falsely filed or not filed at all, said Jeffrey Neiman, a former Justice Department tax prosecutor and a partner at Marcus, Neiman, Rashbaum & Pineiro. Such knowledge could influence jurors, even if a judge asks them not to consider it.

   Mr. Neiman said that defense lawyers encourage clients to pay their back taxes if they believe they could be indicted on federal tax crimes, as it often helps with sentencing.

   Mr. Biden’s extensive work with foreign businesses came under scrutiny from prosecutors looking into whether he should have registered with the Justice Department as a foreign agent.

   Investigators have examined Mr. Biden’s relationships with interests in Kazakhstan, a Chinese energy conglomerate and Burisma, the Ukrainian energy company, according to people familiar with the investigation.

   They said prosecutors had investigated payments and gifts Mr. Biden or his associates had received from foreign interests, including a vehicle paid for using funds from a company associated with a Kazakh oligarch and a diamond from a Chinese energy tycoon. Prosecutors also sought documents related to corporate entities through which Mr. Biden and his associates conducted business with interests around the world.

   But there has been debate within the Justice Department over whether the available evidence proves that Mr. Biden intended to violate FARA, which the government must prove in order to secure a criminal conviction. The prosecutors have discussed approaching potential FARA violations as a civil matter, which would require Mr. Biden to register retroactively as a foreign agent, but would avoid criminal charges, according to the people familiar with the case.

   Such a resolution could complicate a potential money laundering case, since money laundering is typically charged in connection with another crime.

   Over the last two years, federal prosecutors in Delaware have issued scores of subpoenas for documents related to Hunter Biden’s foreign work and for bank accounts linked to him and his associates, including two formerly close business partners, Eric Schwerin and Devon Archer, according to people familiar with the investigation.

   Last year, prosecutors interviewed Mr. Archer and subpoenaed him for documents and grand jury testimony, the people said. Mr. Archer, who was sentenced last month in an unrelated securities fraud case in which a decision to set aside his conviction was reversed, had served with Mr. Biden on Burisma’s board, starting in 2014.

   People familiar with the investigation said prosecutors had examined emails between Mr. Biden, Mr. Archer and others about Burisma and other foreign business activity. Those emails were obtained by The New York Times from a cache of files that appears to have come from a laptop abandoned by Mr. Biden in a Delaware repair shop. The email and others in the cache were authenticated by people familiar with them and with the investigation.

   In some of the emails, Mr. Biden displayed a familiarity with FARA, and a desire to avoid triggering it.

   In one email to Mr. Archer in April 2014, Mr. Biden outlined his vision for working with Burisma. In the email, Hunter Biden indicated that the forthcoming announcement of a trip to Ukraine by Vice President Biden — who is referred to in the email as “my guy,” but not by name — should “be characterized as part of our advice and thinking — but what he will say and do is out of our hands.”

   The announcement “could be a really good thing or it could end up creating too great an expectation. We need to temper expectations regarding that visit,” Hunter Biden wrote.

   Vice President Biden traveled to Kyiv, the Ukrainian capital, about a week after the email.

   In the same April 2014 email, Hunter Biden indicated that Burisma’s officials “need to know in no uncertain terms that we will not and cannot intervene directly with domestic policymakers, and that we need to abide by FARA and any other U.S. laws in the strictest sense across the board.”

   He suggested enlisting the law firm where he worked at the time, Boies Schiller Flexner, to help Burisma through “direct discussions at state, energy and NSC,” referring to two cabinet departments and the National Security Council at the White House.

   The firm “can devise a media plan and arrange for legal protections and mitigate U.S. domestic negative press regarding the current leadership if need be,” Mr. Biden wrote in the email.

   Mr. Biden, Mr. Archer, Boies Schiller Flexner and Blue Star Strategies did not register under FARA on behalf of Burisma.

   In another set of emails examined by prosecutors, Hunter Biden and Mr. Archer discussed inviting foreign business associates, including a Burisma executive, to a dinner in April 2015 at a Washington restaurant where Vice President Biden would stop by. It is not clear whether the Burisma executive attended the dinner, although the vice president did make an appearance, according to people familiar with the event.

   Prosecutors also subpoenaed records related to a lawsuit brought by the former employee of Mr. Biden’s, Lunden Alexis Roberts, in Arkansas state court, according to her lawyer.

   Ms. Roberts sued Mr. Biden for child support and paternity in 2019, after one of his companies ceased paying her and providing her with health insurance, according to court records.

   Mr. Biden and Ms. Roberts reached a settlement out of court in the paternity case in March 2020.

   Last year, prosecutors traveled to Little Rock, Ark., and asked Ms. Roberts and her lawyer about Mr. Biden’s finances, including which corporate entity he used to pay her, and whether that entity had received payments from Burisma, according to a person familiar with the questioning.

   And last month, in response to another subpoena, Ms. Roberts testified before the grand jury in Delaware, according to her lawyer.

   ADVERTISEMENT

   Continue reading the main story
   Site Information Navigation
   © 2022 The New York Times Company
   NYTCoContact UsAccessibilityWork with usAdvertiseT Brand StudioYour Ad ChoicesPrivacy PolicyTerms of ServiceTerms of SaleSite MapHelpSubscriptions!!!!!!!!!!!!!!

  3. O NJERI I ZOTIT MENDO SHPETIMIN TEND DUAJE VETEN MOS U ZHGENJE RESPEKT PER TY NUK TE URREJ POR PO TE TREGOJ ATE CFAR ESHTE E DOBISHME PER TY thotë:

   0 NJEREZ PO PERJETOJM DITET E FUNDIT TE MUAJIT TE RAMAZANIT..PREFITONI QOFTE DHE NE MINUTEN E FUNDIT ME LUTJEN TUAJ NGA MESHIRA E ZOTIT TUAJ ZOTIT BOTNAVE. DHE DINJE SE NESE NUK ZBATONI DOMOSDOSHMERIT TE KUNDERTA NGA DESHIRAT TUAJA DO KENI PRITSHMERIT.SEPSE TE GJITH NE PO MENDOJM FLASIM DHE VEPROJM BRENDA HAPSIRES .SE KONTROLLUAR NGA FRONTI TE MALLIT ZOT.DHE SKA SHANCE TE IKIM NGA KY KRIJIM RREGULL .POR DHE AS TI SHPETOJM KETI LIGJI.SYGJEROJ TE DHOGARITNI VEPRAT TUAJA NE KENDVESHTRIMIN HYJNOR PERPARA SE TJUA LLOGARIS I MADHI ZOT..TE GJITH JEMI KRIJUAR SIPAS VULLNETIT TE ZOTIT..NE KETE JET SPROVE..JO SHKEL E SHKO JO PA PERGJEGJSI.PERPARA TE MADHIT ZOT JEMI TE BARABAT I BARDHI ME TE ZIUN SEPSE JEMI VULLNETI KRIJIMIT TIJE.ZOTI MADHERISHEM PERPARA SE TE NA KRIJOJNE KRIJOJ RRISKUN DHE UDHZIMIN PER NE SHPETIMIN TON .TE DREJTAT DHE LIRIT TONA.NA I BERI TE NJOHURA OBLIGIMET DHE PERGJEGJSIT .PER CDO MOMENT TE ANGAZHIMIT NE JETEN TONE.DUKE NA TREGUAR GJITHCKA QART..TE DOBISHMEN QE DUHET TE NDJEKIM DHE TE DEMSHMEN QE DUHET TE LARGOHEMI PREJ SAJ.ATE QE ZOTI SHPERBLEN DHE ATE QE AI NDESHKON SHKURT ZOTI ME HAK NA TREGOJ HAKUN ATE QE MERITOJM SIPAS ANGAZHIMIT TONE.NE MENDIME FJAL DHE VEPRA DUKE NA NGARKUAR QE ME PERGJEGJSI QE KETE HAK TUA JAPIM NJERZVE NE MENDIME DITURIN FJALE .HAKUN E SAJ VEPRA VEPRAT E MIRA ANGAZHIMIN E MIRE DOBIN .DER TJERA ZEKATIN LEMOSHEN NDIHMESEN PER DISA KATEGORI .NESE NEVE VAZHDOJM SI THOT I MADHI ZOT GJITH ANA E MIR E MENDIMIT FJALES DHE VEPRES PERFSHI DHE LUTJET ME MESHIREN E ZOTIT BEHEN RALITET.SEPSE SHPERBLIMI PER TE MIREN ESHTE PREMTIM I TIJE PO ASHTU DHE ANGAZHIMI NE TE KEQE DHE AJO KA NJE RALITET TE KUNDERT NESE E MIRA KA VLERAT QARTESIN GJALLERIN SIGURIN PAQEN SHPRESEN ZGJILLJET SHPERBLIMIN SHPETIMIN E KUNDERTA KA STRRESIN DEPRESIONIN SEMUNDJEN CMENDURIN .PASIGURIN PROBLEMET PERPLASJET URREJTJEN SHKATRRIMIN NDESHKIMIN.DHE KET RALITET I MADHI ZOT E KA PREMTU PER NDJEEKESIT E TIJE ESHTE VULLNETI TIJE KRIJIMI TIJE NUK SFIDOHET ANASHKALOHET AS ZHDUKET DHE AS TJETERSOHET ZOTI NUK SFIDOHET KJO ESHTE E VERTETA KRIJIMIT .E ULLZIMIT .DHE PRAKTIKISHT ME FAKTE. E ANGAZHIMIT QE SJELL ZHVILLIME DHE PERFUNDIME NE DETAJE E VEREFIKUESHME ME FAKTE PER INDIVIDIN DHE GRUPET SHOQERORE SIPAS ANGAZHIMIT..POR NE FAKT. ASNJERI NUK DON NDESHKIM DHE SEJCILI KERKON TE DREJTEN HAKUN PER VETE ME SHPIRT NDERSA ME GJYMTYRET E TIJE ANGAZHOHET PER SHKATRRIMIN E VET PO ME TE NJEJTIN. INTENSITET SA E DON .SEPSE ANGAZHOHET PER SHKATRRIMIN E TJEREVE.DHE TJERET KUNDER TIJE A SESHTE KUNDER VETES KY ESHTE PREMTIMI ZOTIT KRIJIMI TIJE DHE DREJTESIJA TIJE.ULLZIMI TIJE.AI E KRIJOJ GJITHCKA TE FUNKSIONOJNE NE EKUJLIBER DHE BURIME MIRQENJE DHE DOBISH VETEM PERMES HAKUT.JO DESHIRAVE INTERESIT TE DISA NJEREZ VE MBI SHUMICEN PER TE JETUAR ATO DHE TJERET TE VDESIN.JEETA FUNKSIONON ME RREGULLA HAK JO INTERES.PO SI NDOLL QE NJERIU DON VETEN DHE ME VETDIJE ANGAZHIM SHKATRRON VETEN .PO SEPSE NGA MEKATET I VDES ZEMRA EDHE PSE JETON I HUMBET NDJESH.ERIJA PER MIRE DHE ZEMRA I GJALLEROHET VETEM SIPAS KRITEREVE QE ZOTI CAKTOJ PER TE PENDIM DHE ANGAZHIM NE MENDIME FJAL VEPRA TE MIRA SI THOT I MADHI ZOT DHE I DERGUARI FUNDIT I TIJE.QE ZDO KET ME PAS TIJE ME ME SHPALLJE HYJNORE..SOT NDOLLEMI TOTALISHT NE PADREJTESI NE PASIGURI URREJTJE PERLASJE SHKATERRIM .DHE MBI GJYMTYRET TONA SIPAS VULLNETIT ZOTIT NA NDJEK NDESHKIMI KETE SE DUAM TE MIREN E DUAM HAKUN E DUAM LUMTURIN E DUAM TE BEJM CTE DUAM DUAM TA KEMI GJITHCKA TONEN DUAM .ARMIQ NUK DUAM PAQE DUAM PARAJS DUAM QEF PARA BEGATI DUAM ARMIQ NUK DUAM .MIRPO KESHTU NUK FUNKSIONON NUK KA KRIJIM QE I PERGJIGJET.PADREJTESIJA NUK KA NDER LAVDI RESPEKT. SUKSES FITORE SHPERBLIM .NUK I PERGJIGJET KRIJIMI ..KEESHTU QE KETO ZHVILLIME NUK JAN VETEM REFLEKTIM PER NJE APO DISA LIDER BOTEROR SE KUSH DUHET TE BJER APO LARTESOHET..KUSH KA TE DREJT APO SKA TE DREJT POR CDO BANOR I TOKES DUHET TE NJIHET .ME PERGJEGJESIT QE KA NE KETE JETE PREJ ZOTIT VET ME ZOTIN E VET VETEN. FAMILJEN DHHE SHOQERIN ( HAKUN )DHE ANGAZHOHET DHE JUSTIFIKOJN SI DUHET.mos projektoni armikun se armiku sejcilit eshte vetja tije egoja tije per pushtet para..PADISKUTIM NE CDO ZHVILLIM NEGATIV NJE PAL KA TE DREJT DHE NJE PAL JO..POR NE KETO ZHVILLIME KEMI NEVOJ TE KUPTOJM VLERSOJM DHE REFLEKTOJM TE GJITH LARGOHEMI NGA PADREJTESIJA DHE RESPEKTOJM DOMOSDOSHMERIT SEPSE ATO JAN VULA ZGJILLJEVE..ZHVILLIMET E TANISHME SJELLIN FAKTE MBI MUNGESEN E TE VERTETES SA LARG DHE AFER ZGJILLJEVE JEMI VETEM NJE HAP NGA NDAN ME E LEHTA VETEM ANGAZHIMI MBASI ULLZIMIN FUNKSIONIN E TYRE E KRIJOJ VET ZOTI MADHERISHEM .LARGIMI NGA PADREJTESIJA NUK DO THOT DORZIM.HUMBJE SHKATRRIM NDESHKIM POR SHPETIM MESHIR FITORE BEGATI NDER LAVDI SHPERBLIM .NESE TE VERTETEN SE VLERSOJM KESHTU ATEHERE FAKTET NA SJELLIM BINDJE QE GJUHEN QE FLASIM DIM VETEM TA FLASIM SI KOMUNIKIM JO VLER JO KUPTIM JO FILOZOFI JO URTESI SI E VERTET E PASQYRES SE KRIJIMIT TE MUNDESIVE TE TE KRIJUARA PER TU ANGAZHUAR NE ZHVILLIM PER TI DHEN KUPTIM RALITETIT TE DESHIRAVE LOGJIKES VERTETES

  4. Cdo banor i tokes duhet te reflektojn se pari me veten e vet raportet me ZOTIN E VET. Familjen te afermit njerzit gjallesat .te pastrojn shpirtin dhe frenoj egon respektojn te drejten e tjetrit dinjitetin njerzor hakun se keshtu triumfon brenda vetes sejcilit e mira mbi te keqen sejcili sipas nivelit aftesise dhe keshtu me leht do te kuptonim dhe zbatonim pergjegjsit. Duke kthyer luften ne paqe urrejtjen ne meshir dhe problemet ne zgjillje.ZOTI NA I DHE TE GJITHA MUNDESIT PER TE QEN KESHTU ME UDHEZIM DHE KRIJIM MUNGON VETEM ANGAZHIMI

  5. Njeriu dhe e verteta .kjo eshte pika e perbashket njerzore. Nga vjen pergjigja nga i njejti burim krijimi ullzimi sistem funksioni natyraliteti don te drejten dhe spranon padrejtesi ti behet.ndryshon tek angazhimi dikush ne te mire dhe dikush ne te keqe ku rendimenti me fakte sjell deme dhe dobi..ku nese demi vjem me i madh se dobit tregon intensitet angazhimi dhe bindje reflektimi ku nese nuk ralizohet bindja per ti ndalur nga e keqa ateher e keqa i merr para.i shkatrron te gjith ndollemi ne agoni udhkryq dalja eshte vetem me urtesi thirrje per bindje .dhe ndryshim per dobi ikja nga e keqa. Njeriu i bindet ndjen kenaqesi dhe pranon vetem te verteten vlerat hakun dobit per veten .mirpo koha me fakte tregon qe duhet kuptuar vlersuar dhe pranuar e angazhuar ne domosdoshmeri si frymarrje dobish zgjilljesh qe shtu sic duam veten dhe per vete te drejten hakun vlerat ta duam dhe per tjeret si shkak i unitetit zinxhirit te funksionit dobive ne burim dhe shkak te fitimit meshires Zotit dhe shtimit te dobive ne mezin tone me meshiren e Tije..kjo eshte esenca

  6. Njeriu mund te mendoje flas dhe veprojne si te dojn eshte ceshtje e tije..por duhet ta dijne se nese per mire e ka per te miren e vet ne te dy botet nese te keqe per te zezen e vet ne dy botet .mundesit i ka te shpetojne ne cdo moment permes te vertetes nese zgjell te keqen i kujtoj se po behesh mekatar i madh .po ngarkon veten me mekate pa nevoj .po ju merr mekatet njerezve dhe ti po i urren mendon se po i ndeshkon zhduk por ne fak ti po ndeshkon dhe shduk veten tende privon nga e mira meshira Zotit o njeri

  7. Se cila rrac dhe kategori njerzore do bejne Zullum ne tok e ka permend i MADHI ZOT NE KURAN DHE I DERGUARI TIJE NE SYNET. POR MOMENTALISHT ESHTE DOMOSDOSHMERI TJU KUJTOHEN GJITHEVE DOMOSDOSHMERIT RRUGA E DREJT SI HAK MUNDESI SHPETIMI MBASI SHPETIM DUAN TE GJITH

  8. Kushdo qe mendo qe lufta pa te drejt
   vete per pushtet para. eshte zgjillje duhet ta dijne se si fillin mendor eshte fundi logjik dhe deshtim praktik ne angazhim

 1. Pallavra o Lapsi! Guardian është një leckë tjetër majtiste. Rrëmoni prap mos gjeni ndonjë xhevahir tjetër liberal.

  1. Tashme kemi hyr de fakto ne zhvillime te paparashikueshme.ku bota sdo jet me si me par ku ne menyr te imponuar zhvillimet do sjellin ose fundin mizor dhe ardhjen e se vertetes ose fundin trishtues njerzor.kjo varet tek kuptimi pranimi dhe angazhimi njerzor me baz mundesit dhe burimet e tyre.ne fakt te gjith duan paqen te drejten hakun ekzistencen per veten e tyre shpresoj qe tua duan dhe respektojn dhe tjerve qe me meshiren e ZOTIT. TE HAPEN BURIMET E MUNDESIVE DHE ZGJILLJEVE PER TE GJITH .MBASI GJITH FUNKSIONOJN NE UNITET PERMES VLERAVE RREGULLIT MASES JO SIPAS DESHIRAVE DHE INTERESIT NJERZOR UROJ TA ARRIN KET KUPTIM VLERSOJN PRANOJN ANGAZHOHEN DHE NDJEHEN MIR

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.