• |
ide | kryesore

FOTO/ Identifikohet “kasapi i Bucha”, rusi që kreu masakrat

Arkiva

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova tha se autoritetet lokale kanë identifikuar ushtarin e parë rus të dyshuar për kryerjen e masakrës së civilëve në Bucha. Ai quhet Sergey Kolotsey, komandant i një njësie të Gardës Kombëtare Ruse. Sipas policisë dhe prokurorëve të Bucha, Kolotsey me origjinë bjelloruse vrau 4 burra të paarmatosur më 18 mars dhe torturoi një civil tjetër më 29 mars.


“Viktimat u gjetën me duar të lidhura pas shpine dhe me kapuç në kokë. Në trup kishin edhe shenja torture. Një nga viktimat e tij u detyrua gjithashtu, nën tortura, të rrëfejë aktivitete subversive kundër rusëve” – tha prokurorja e përgjithshme ukrainase që shtoi se ai e rrahu egërsisht civilin me një dorezë arme.


“Ai gjithashtu ka ekzekutuar një person duke i vendosur armën në tëmth dhe më pas ka qëlluar me një plumb pranë veshit” – shtoi ajo. Në mediat sociale qarkulluan foto të Sergey Kolotsey që bastiste një magazinë.

Disa civilë u gjetën të vdekur në rrugë, ndoshta të vrarë gjatë tërheqjes së ushtrisë ruse. Kremlini e quajti “masakrën e Buçës” një lajm të rremë të ndërtuar nga propaganda ukrainase. Shumë vëzhgues ndërkombëtarë thonë se kanë prova të qarta të masakrave të civilëve. Më pas u gjetën disa varre masive me qindra kufoma. ©LAPSI.al

Sui social le immagini del macellaio di Bucha Sui social le immagini del macellaio di Bucha

3 Comments

    1. Mos botoni rrena kaq haptaz o Lapsi.
      Kremlini e ka njohur masakren. Seshte e vertete se e quan fake.
      Perkundrazi edhe Putin edhe Lavrov flasin rende e me seriozitet kur e zene ne goje. Per ruset Bucha eshte fatkeqesi e dyfishte me ane te se ciles nazistet Ukrainas si autore te kesaj tragjedie rreken te ngrene kauzen e krimeve te luftes ndaj Rusise. Nazistet trima te ukraines qe kane per strategji mbrojtje perdorimin e civileve, cpune u prishi se masakruan nje grusht syresh. Dhe kur arriten shesin boterisht permes perendimit tregimin me pushtues rus, si mos shesin me zell Buchen

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *