• |
ide | kryesore

Alicia Keys rrëfen problemet me shëndetin mendor

-Instant, Paparazzi, Slider

Alicia Keys ka folur së fundmi për problemet me shëndetin mendor.

Në një intervistë për revistën ‘Fast Company’ muzikantja  foli për të mësuar të balancojë jetën e saj personale me sipërmarrjet e saj të shumta të biznesit, duke përfshirë linjën e kujdesit të lëkurës Keys Soulcare dhe partneritetin e vazhdueshëm me Athleta.


“Unë e vlerësoj veten tani dhe mendoj se për shumë vite nuk e kam bërë,” u shpreh Keys. “Mësova se në mënyrë që të jem më produktive, duhet të jem mirë. Unë i jap përparësi vetes në një mënyrë që thjesht nuk e kisha më parë.

Duke reflektuar mbi karrierën e saj prej dekadash në industrinë e argëtimit, ajo foli për të mësuarit për të luftuar për përsosmëri  pa marrë parasysh sa negativisht mund të ketë ndikuar tek ajo.

“Unë mendoj se ne të gjithë përballemi me këtë ide se ne supozohet të jemi perfekt në një farë mënyre. E njëjta gjë më ndodhi kur isha 20 vjeç. Ju as nuk e dini se kush jeni në moshën 20”, rrëfeu këngëtarja . “Ti je pak nga ajo që të tha mamaja jote. Je pak nga ajo që të tha bota.”

“Në fillim të karrierës sime njerëzit më shikonin me vëmendje. Unë jam nga New York. Nuk doja që njerëzit të më dhunonin. Unë menjëherë ngrita një mur, por ngrita llojin më të keq të murit: atë që pretendon se nuk është aty. Ti mendon se po mbron veten, por në fakt po e lëndon veten,” vazhdoi Keys. “Gjithçka që dija të bëja ishte thjesht të shtiresha derisa t’ia dilja. Pasi ndalova së bëri këtë  gjë që duhet t’i kujtoja vetes ta bëja çdo ditë – fillova të ndihem shumë rehat sepse nuk duhej të shtiresha. ”

Përveç kësaj, Alicia foli për pasionin e saj për ta bërë më të aksesueshme ndihmën e shëndetit mendor. “Fakti që mirëqenia mendore është një privilegj është etmerrshme. Fakti se si e trajtojmë ne të, dhe është sikur, ‘Nëse mund të paguash për të, mund ta kesh’, është e tmerrshme,” deklaroi ajo. “Ne nuk investojmë në të gjithë qenien. Ne investojmë në fizike. Por ne nuk investojmë në atë mendore.”/Lapsi.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.