• |
ide | kryesore

Seriali ‘Pachinko’ nxjerr në pah gratë e jetës reale, historitë e të cilave nuk gjenden në libra

-Instant, F1, Stil

Në qendër të “Pachinko”, adaptimi nw Apple TV+ i romanit epik të Min Jin Lee, është një personazh i quajtur Sunja një grua e lindur në Korenë e pushtuar nga japonezët e cila largohet nga atdheu i saj për në vendin perandorak në fillim të shekullit të 20-të.

Është një histori gjithëpërfshirëse e qëndrueshmërisë së emigrantëve, e identitetit dhe përkatësisë, e traumës historike që jehon ndër breza. Por megjithëse temat e tij janë universale, “Pachinko” i ka rrënjët në një histori specifike, një kapitull kritik i së cilës rrezikon të zhduket.


Ky realitet i bën veçanërisht të shquar minutat e fundit të sezonit. Sezoni me tetë episode, i cili kronikën se si kolonializmi japonez i jep formë jetës së Sunjas dhe pasardhësve të saj, përfundon me pamje të dokumentuara të Sunjave të jetës reale, gra koreane që u shpërngulën në Japoni midis 1910-ës dhe 1945-ës dhe mbetën atje pas Luftës së Dytë Botërore. Intervistat rezultuese me këto graofrojnë një vështrim të shkurtër në atë periudhë që nuk gjendet në librat e historisë.

Tetë gratë e profilizuara shkurtimisht në fund të “Pachinko” janë pothuajse të gjitha mbi 90 vjeç njëra ka kaluar 100. Ato u përballën me vështirësi të panumërta dhe diskriminim sistemik në vendin që tani e quajnë shtëpi, por, siç thotë sekuenca e mbylljes së sezonit, ata duruan. Megjithatë, shumë prej tyre ishin bërë të mendonin se jetët e tyre nuk ishin të rëndësishme.


‘Pachinko’ tregon një histori të dhimbshme

Protagonistja e “Pachinko” Sunja largohet nga fshati i saj në Kore në vitet 1930 për në Japoni pasi rrethana të paparashikuara e çojnë atë të martohet me një burrë të nisur për në Osaka. Kur ajo mbërrin, ajo zbulon se jeta për koreanët në Japoni është kryesisht një luftë dhe sakrificë. Për shumë koreanë të atij brezi, përvoja e Sunjes është e njohur.

Ndërsa Japonia u përpoq të zgjeronte perandorinë e saj në Azinë Lindore, koreanët migruan në Japoni . Disa u zhvendosën në tokën e kolonizatorit të tyre në kërkim të mundësive ekonomike dhe arsimore të tjerët kishin pak zgjedhje në këtë çështje. Qindra mijëra koreanë u rekrutuan si punëtorë gjatë përpjekjeve të luftës në Japoni dhe u detyruan të punonin me orë të gjata për paga të ulëta, ndërsa disa gra koreane u detyruan në skllavëri seksuale për ushtrinë japoneze. Së bashku me punën rraskapitëse dhe strehimin nën standard, koreanët u ndeshën me racizëm dhe trajtim diskriminues.

“Kam ardhur këtu në 11 dhe kam filluar të punoj në 13,” thotë Chu Nam-Sun, një nga gratë koreane të intervistuara për serialin, në pamjet dokumentare. “Unë u rrita në trishtim. Kështu që është e vështirë për mua të jem i sjellshëm me njerëzit e tjerë. Pyes veten nëse kjo është për shkak të mënyrës se si jam rritur.”

Koreanët që migruan në Japoni gjatë sundimit kolonial, si dhe pasardhësit e tyre, njihen në japonisht si Zainichi, që përkthehet si “banimi në Japoni”.

©LAPSI.AL

1 Comment

 1. emri im është morgana nga Britania e Madhe (Londër) burri im ka dëgjuar thashetheme për mua dhe kjo çështje e bëri atë të aplikonte për divorc dhe gjithçka u rrit dhe ky rast dhe mendimi për të humbur familjen time tani më ka mbajtur zemrën të pakënaqur kështu që u luta për një zgjidhja dhe mënyra se si mund të jem në gjendje të kthej burrin dhe fëmijët e mi dhe t’i provoj atij të gjitha këto gjëra që ai dëgjoi për mua dhe zonjën tjetër që punonte në zyrën time janë të gjitha gënjeshtra sepse thellë në zemrën time e dija që kurrë dhe nuk do kurrë mos e tradhtoj burrin tim. për ta shkurtuar gjithë këtë histori, motra ime burri nga SHBA dëgjoi të gjitha çështjet në terren dhe menjëherë më kërkoi të kontaktoja DR ALASHIRA-n ajo më dha detajet e kontaktit të tij dhe unë bëra siç tha ajo dhe DR ALASHIRA më tha se gjithçka do të jetë mirë brenda dy ditësh. pas dy ditësh burri im do të kthehet përsëri në shtëpi përgjithmonë dhe kjo ishte pikërisht ajo që ndodhi dhe për këtë arsye unë them se ky njeri është i vërtetë dhe gjithashtu mund të ndihmojë këdo me ndonjë nga problemet e mëposhtme

  KTHIMI I DASHURINËS SË HUMBUR.
  RIKURTIMI I MARTESËVE / MARRËDHËNIEVE TË PRAKTUARA.
  SHËRIMI I SËMUNDJEVE.
  LUTJET MBISHTIN SULMET SHPIRTËRORE APO ËNDRA TË KEQJA.
  KURA PËR HSV 1 DHE HSV 2.
  TOTALI PËR INFEKSIONIN STD ETJ.
  GARANTOHET NJË TRAJTIM DHE SHËRIM JAVOR PËR HIV.
  LUTJET PËR NUMRA ME FAT PËR FITUES TË LOTARIVE.
  ETJ……………………..
  Mund ta kontaktoni në @:[email protected] ose mund ta bëni WhatsApp me këta numra +2348115720823 ju jap 100% garanci se ai është me të vërtetë një njeri i madh….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.