• |
ide | kryesore

Reportazhi i ZDF: Rama dështoi me negociatat se nuk luftoi bosët e drogës

-Instant, Arkiva, Kryesore


“Përpjekjet e Shqipërisë për t’u anëtarësuar në BE nën Edi Ramën kanë dështuar gjithmonë për shkak të luftës të pamjaftueshme ndaj bosëve të drogës” – shkruhet  në reportazhin e televizionit ZDF për mafian shqiptare.

Gjiganti mediatik gjerman pasqyron në  një reportazh të thelluar rreth 45 minuta tiparet dalluese të mafies shqiptare, si mendon dhe si verpon ajo. Pikërisht mungesën e goditjeve ndaj krimit shqiptar ZDF e cilëson si pengesën për rrugëtimin europian të Shqipërisë. Por “ZDF Info” shkon edhe më tej: “mafia shqiptare nuk merret vetëm me trafik droge, por edhe me pastrim parash, trafik armësh, prostitucion, gjobëvënie, etj. Pronat dhe vilat në zonat më të mira të Tiranës demonstrojnë suksesin ekonomik të mafiozëve shqiptarë,” theksohet në reportazh.

Televizioni gjerman ndalet gjerësisht te mbjellja e kanabisit në vend, duke shtuar se kjo bimë ka pushtuar edhe malet. “Kanabisi është i ashtuquajturi ‘ari i Shqipërisë’. Korrjet e vërteta të kanabisit përbëjnë një të tretën e Prodhimit të Brendshëm Bruto: 4.5 miliardë euro,” thuhet në reportazh. Gazetarja dhe shkrimtarja Christiane Jaenicke thotë se mafia është shumë e fortë në vend, duke cituar një shprehje të Fatos Lubonjës: “Në çdo shtet ka mafie, por në Shqipëri, shteti i përket mafias”.

Duke qenë se reportazhi 45 minutësh është gjermanisht Lapsi.al po sjell të përkthyer të plotë  shkrimin e botuar në versionin on linde të ZDF.

Duke qenë se janë rritur si kontrabandistët kryesorë të kanabisit në botë, klanet mafioze shqiptare po hyjnë tani në një biznes edhe më fitimprurës, atë të kokainës ndërmjet Amerikën e Jugut dhe Gjermanisë. Edhe në Gjermani mafia shqiptare vepron me brutalitet të skajshëm ndaj tradhëtarëve në radhët e veta. Kuptimi i tyre arkaik i ligjit bazohet në “nder“. Familjet e armikut kryejnë konflikte brez pas brezi me hakmarrje vdekjeprurëse.

Një mbrëmje vere në vitin 2021 në mes të lagjes së animuar të Berlinit Wedding, më shumë se 20 të shtëna u qëlluan nga një makinë drejt mysafirëve të një bari shisha. Disa nga viktimat u plagosën rëndë.

Policia e Berlinit po heton bandat rivale shqiptare të drogës që kanë dominuar prej vitesh tregtinë e drogës në kryeqytet. Ndërsa klanet shqiptare deri më tani janë konsideruar si tregtarët kryesorë të kanabisit në Gjermani, ata tani po nxjerrin fitime shumë më të larta në biznesin më fitimprurës të kokainës.

Varfëria, korrupsioni dhe kodet arkaike 

Pas dekadash izolimi nën regjimin stalinist të Hoxhës, vendi më i varfër në Ballkan, Shqipëria, vetëm që nga viti 1990 është hapur ndaj Europës dhe një shoqërie të tregut të lirë. Por korrupsioni deri në postet më të larta politike bën që shumica e shqiptarëve të dyshojnë për aparatin shtetëror dhe ligjet e tij edhe sot e kësaj dite, përkthen lapsi.al. Ata prej shekujsh u kanë besuar rregullave të pashkruara të “Kanunit”, i cili e vendos familjen mbi gjithçka dhe karakterizohet nga terma si “nder” dhe “hakmarrje”. Të rinjtë shpesh e gjejnë perspektivën e tyre në bandat kriminale dhe të mirëorganizuara që shfaqin me krenari plaçkën dhe përfitimet e nxjerra nga tregtia ndërkombëtare e drogës në vila dhe makina luksoze në atdheun e tyre.

Fenomeni i klaneve të organizuara mafioze shqiptare është i dukshëm edhe në Gjermani që në vitet ’90. Në mes të Gjermanisë, “tradhtarët” shqiptarë që kundërshtojnë bandat dënohen me të ashtuquajturat vrasje nderi. Përveç trafikut të drogës, në të cilin familjet shqiptare u ngritën nga partnerë të vegjël të mafiozëve italianë në importues të drejtpërdrejtë në Amerikën e Jugut, pazaret e armëve, vjedhjet dhe prostitucioni janë ndër aktivitetet kryesore kriminale të kriminelëve shqiptarë.

Të favorizuar nga politika liberale e vizave në Shqipëri, autorët ndryshojnë identitetin e tyre në shtëpi sa herë të duan. Kjo e bën edhe më të vështirë për hetuesit gjermanë kërkimin dhe hetimin. Ligji i heshtjes ndalon gjithsesi çdo bashkëpunim me policinë gjermane nën kërcënimin e vdekjes.

Berlin, Frankfurt, Hamburg – struktura mafioze kudo 

Klanet mafioze shqiptare kanë dominuar prej kohësh tregun e drogës në të gjitha qytetet kryesore gjermane, veçanërisht në Berlin dhe Frankfurt. Ata sigurisht bashkëpunojnë me Hells Angels në rrethet përkatëse të dritave të kuqe, si në Hamburg ose Frankfurt, përkthen lapsi.al. Për shkak të komunitetit të fortë shqiptar dhe kosovar në Zvicrën gjermanishtfolëse, trekëndëshi kufitar me Francën në zonën e Lörrach/Basel ka qenë prej vitesh një pikë e nxehtë për kontrabandën e drogës dhe armëve.

Përpjekjet e Shqipërisë për t’u anëtarësuar në BE nën Edi Ramën kanë dështuar gjithmonë për shkak të luftës të pamjaftueshme ndaj bosëve të drogës.

Kultivimi masiv i kanabisit, veçanërisht në luginat e thella malore në veri dhe jug të vendit, i siguron popullatës fermere të ardhura më të mira se puna klasike në terren. Politika shqiptare në Tiranë ka vite që lëviz në këtë zonë tensioni.

Si të merreni me bandat vrasëse? 

Brutaliteti i përditshëm me të cilin veprojnë bandat shqiptare të drogës në mes të Gjermanisë i dallon ato nga organizatat tashmë shumë më diskrete, siç janë klanet mafioze italiane. Duke depërtuar në biznesin global të kokainës, ata tani po merren me shuma të mëdha parash në miliarda.

Për të qenë në gjendje të ndërmarrin veprime më efektive kundër biznesit vrastar të mafies shqiptare në Gjermani, hetuesit dhe hetuesit do të kishin nevojë për shumë më shumë burime njerëzore dhe teknike.

ZDF/ Përktheu në shqip ©LAPSI.AL 


45 Comments

 1. Po ku ka qene me mir se ne kete kohe Shqiperia ne cdo aspekt.Krimi, korrupsioni dhe cdo gje tjeter e keqe po luftohet me shume se kurre.Mos ta krahasojme me kohen e Saliut qe krimi ishte kthyer ne dicka normale.

  1. Hahahahahhaahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah. Me duket se ne kohe te Saliut paske qene ne kopesht o patronazhiste e vogel:)))

 2. Shqiperia deri vone ka qene nen kontrollin e mafiozeve si Berisha dhe te tjere. Ata jane pjese e te shkuares tashme ne kemi bere progres dhe meritojme te jemi pjese e BE.

 3. Banda dhe mafioze ka ne cdo vend ne shqiperi deri vone eshte e vertete qe kemi pasur ne krye kryemafiozin berisha por tani e meritojme te futemi ne Be se kemi ecur shume perpara

  1. O Nesti, po prit njehere te integrohemi ne Yougusllavine e Hapur te Vucicit pastaj shohim e bejme per ne BE. Kulmi eshte se ju te cani karin me taksat tona puppupuuuu

  1. sufllaqet mbaruan, ka ngel vetem mut .
   mut per te tere ju partonazhistet e tjere .
   mamin ku ta keni , babin ne bythe dhe partine ne goje .

 4. Kur ankoheni per kohen qe jemi tani qe cdo gje eshte permiresuar imagjino ca duhet te thoni per kohen e Saliut qe krimet dhe hajdutet kane qene te perhapura masivisht.Rrini urt dhe falenderoni zotin qe kemi Ramen.

  1. Me duket se paske lindur vone e nuk e mban mend kohen e Saliut. Nese tu hoqen vizat e del sot si njeri me dinjitet e udheton neper bote eshte pikerisht fale te gjithe atyre grupeve kriminale qe ai “saliu i keq” i futi ne burg dhe kishte dhe denime te perjeteshme nga ajo “drejtesia e keqe e Saliut”, nderkohe qe kjo drejtesia e re, te gjithe kriminelat qe ishin me burgim te perjetshem te denuar ne kohe te Saliut i nxorri fet e fet nga burgu.

   Kaq per rifreskim memorie o sufllaqe dopio pite.

 5. Mafiozi me i madh esht Sali Berisha, por tani ne skemi pune me te kshuq ne e meritojme te futemi ne Be sepse kemi bere me verte progres

  1. hahhahahahahah o Tit kari, po pse je kaq tyt mer te qifsha robt:)!

   Na listo nje progres qe ke bere keto 9 vjet qe meriton te futesh ne Europe dhe po behem dhe une rilinds, po ama na thuaj nje arritje.

   Nderkohe qe e kishim rrugen direkt per EU, kemi mar daljen qe na con ne Jugosllavine e Vucicit or te qifte derri robt.

 6. Kane ndodhur shume gjera te tjera qe jane pozitive per Shqiperine ne hyrjen e saj ne BE. Mafia eshte normale qe te ekzistoje ne nje vend dhe ne vendin tone numri i te forteve qe hapen ne rruge jane ulur shume!

  1. O Maringlen LGBTQ-ja, cdo vend ka mafien e vet por ne Shqiperi mafia eshte vete shteti o klluf. A e di se qe nga 2013 jur erdhi Ramazan Rama futen me shume kontiniere me “banane” sesa me grure?

   Eshte bere kokaina sikur po blen sheqer o te qifsha robt!

 7. Rama ka permiresuar shqiperin ne cdo aspekt. Niveli krimit esht ulur shum dhe as qe krahasohet me kohen e Sales. Saliu plak kriminel.

  1. hahahha Saliu ju qiu o sufllaqe. Niveli i krimit eshte ulur aq shume, saqe ti nuk e sheh sepse jane ulur ne karriget e ministrive dhe kryeministrise se kesaj qeverie.

 8. Keto argumente vlejne per periudhen kur ne krye ishte Saliuuu,ku mbizoteronte korrupsioni,vjedhja dhe cdo gje negative qe Shqiperia mos te ecte perpara!Me Ramen dhe reformat e Rames Shqiperia do shkoje ne BE dhe kam besim qe shume shpejt do na realizohet kjo enderr!

 9. Po ku ka krime n krahasim me vitet kur ka qen Sala n pushtet.Jan ulur jashtzakonisht shum krimet por flisni tamam me kemb ne tok dhe jini mirenjohes.

 10. Krimet duan dhe pak lufte qe te mos ndodhin me fare se na ka len Berisha nje te shkuar te erret por cdo pun do te rregullohet.Gjithsesi pergezime Rama per cdo permiresim qe ka ndodhur ne Shqiperi fale teje.

 11. Jeni msu me kohen e Berishes ju qe secili bente krime sa donte dhe nuk kishte drejtesi qe te mernin denimin qe meritonin. Rama i ka ul krimet ne vend dhe kte gje nuk e mohojme dot.

 12. Pupupu qenkan leshuar sufllaqet e KM drogaxhi. Mos u lodhni kot se nuk ju fut njeri ne BE sa kohe keni kryedrogaxhiun KM dhe lali dhjerin qe betonizon Tiranen

 13. Kjo eshte e verteta absolute , kjo eshte lakuriqesia e se vertetes . Lerini kurvat patronazhiste te hane mut se ato nuk dine gje tjeter vetem te zvarriten dhe te hane ça ju japin kurvat drejtuese te sektit mavi . Ropt o kurvat e kuqe ropt ju dhe sojit tuaj te degjeneruar . Ju qifsha partine dhe palloshin mu ne verre .

 14. Ka 31 vjet që dhunon gazetarë, kryen sulme asgjesuese ndaj redaksive të gazetave kritike, burgos gazetarë dhe është i vetmi politikan i rajonit, i gjallë (pasi Milosheviqi ka vdekur) që është shpallur “Armik botëror i shtypit” dhe sot vajton për lirinë e shtypit duke qenë dhe pronar shtypi.

  Mjafton 24 orë nga jeta e këtij njeriu për të kuptuar gjithë hipokrizinë e jetës së tij.Ghermania ka 37 klane mafioze me origjine turke ruse italiane kineze tajlandeze japoneze serbe angleze azere marokene etj etj,pse ka dhe nje shqiptare prap gjermania eshte ne BE ZDF te meret me oligarket ruse me Shrederin

  1. Ore jeni në terezi? I jepni të drejtë vetes të gjykoni një media serioze ( për me tepër shtetërore) si ZDF dhe në të njëjtën kohë i bëni elozhe qeverisë shqiptare se qenka e pastër dhe paska punuar shumë?
   Këtu diçka mban erë të keqe.
   Të krijohet përshtypja që pjesën më të madhe të komenteve e ka shkruar një dorë që mundohet t’u mbushë mendjen njerëzve që vuajnë, se janë të lumtur.

   1. më duket se janë shkrues robotë kompjuterikë, sepse janë krejt jashtë realitetit, pra ose është idiot programuesi, ose komentuesi, nqs nuk është robot.

  1. Edi esjte nje pleher e pa riciklueshme dhe nje drogaxhi i degjeneruar qe i duet shkerdhyer fisi me stil Cirku Kinez por dhe Gjermania edhte me per te shkerdhyer rracen e Saj Neliberale fashiste. Evropa eshte e mbushur me droge dhe krim dhe sjume hete me Shume se Shqiperia. Ne duhet te Shkeputemi nga Perendimi dhe te lidhemi me Lindjen

 15. Vetem ne kete seksion te komenteve te nje artikulli te vetem e kupton sesa e madhe eshte ushtria e trolleve te Rilindjes qe paguhen me taksat tona per te shkruar marrezira te tilla qe lavderojne nje qeveri mafioze, hajdute me nje kryeminister skizofren ku keto 9 vjet rrogat nuk jane rritur kurre, cmimet jane dyfishuar, nafta 250 leke, vaji 430 leke, hashashi cep me cep te Shqiperise, kokaina lume, krimi e kriminelet kembekryq e na qeverisin, 80% e tenderave sekret (pra ja japin kujt tju doje bytha pa pik konkurence), kontrolli i Larte I shtetit vetem per 1 vit, viti 2021 ka zbuluar 420 milion euro abuzime, vjedhje, 430 milion euro vjedhje inceneratore qe nuk punuan kurre dhe pronaret jetojne ne Maldive me keto leke, 1 miliard euro qe dhe EU per termetin avulloi, 130 milione euro vetem nje gjobe qe duhet te paguajme per Bechetin sepse nuk pranoi te behej TV lepires bythe si Top Chenefi, etj etj bema te kesaj qeverie dhe keto moterqira dalin e na cajne karin duke thene qe ska si ky KM e kjo qeveri? Vertete?:)) Ku po shkon kjo Shqiperi me kete rrace jugosllave qe marte Paulini nga ditet tuaja marte mer ju qifsha robt?!:)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *