• |
ide | kryesore

Rama, një armik më shumë i medias së lirë

-Instant, 1, 2, Ide

Edi Rama, gjithnjë e më shumë po u përngjan atyre liderëve që, të kapur vetëm pas pushtetit, i shpallin luftë kujtdo që kritikon apo nxjerr në pah anët e errëta të sundimit të tyre. Kryeminstri shqiptar, që sapo i ka hyrë vitit të dytë të mandatit të tretë, brenda pak ditëve, në stilin e njohur ballanik e lindor, sulmoi me ironi e cinizëm si raportin vjetor të Departamentit të Shtetit ashtu edhe atë të Reporters sans Frontieres që shënonte një rekord katastrofik të lirisë së medias në Shqipëri.

Sjellja e Edi Ramës, më shumë se sa për të analizuar marrëdhënien e tij me kritikën ndaj qeverisjes, ka vlerë për të kuptuar degradimin e pandalshëm të një politikani, që erdhi me pretendimin kurajoz të modernizmit të politikës shqiptare pas viteve të gjata të tranzicionit. Mënyra se si ai reagon ndaj çdo kundërshtie, qoftë brenda por tashmë edhe nga jashtë vendit, është simptomë e qartë e sëmundjes së autoritarizmit lindor, ku paaftësia mbulohet me arrogancë, dështimi me propagandë dhe abuzimi me sulme ndaj atyre që e tregojnë atë.


Lexo më tej:

Pse turfulloi Rama kundër raportit për degradimin e lirisë së mediave

Kjo mënyrë e kryeministrit për të mos u marrë me thelbin e problemit por me ata që e evidentojnë atë, të sjell ndërmend sivëllezër të tij si në Ballkan ashtu edhe në Turqi apo Hungari viteve të fundit, sa herë që përballen me të vërtetat therrëse të abuzimit me pushtetin e tyre. Edi Rama, sa më shumë kohë kalon në pushtet, aq më pak ka aftësinë të pranojë e të reflektojë. Nëse dikur edhe e bënte diçka të tillë, sot e ka të pamundur. Abuzimi me pushtetin dhe degradimi i vazhdueshëm i qeverisjes, janë në ato përmasa sa çdo shenjë tolerance apo hapësire demokracie do të përbënte kërcënim për të.

Qëndrimi i fundit ndaj raportit të Reporters sans Frontieres vetëm sa na risolli ndërmend kush paraqitej se ishte dhe si u katandis politikani Edi Rama në sytë e publikut. Ai që në opozitë ishte në krahun e gazetarëve kritikë me qeverinë, që i përdorte si libra të shenjtë kritikat e mediave e organizatave ndërkombëtare, që tallej me Sali Berishën kur sulmonte BBC apo New York Times, sot në pushtet është një kopje e keqe e të njëjtit model të vjetër.

Kryeministri i dalë si personalitet nga bota e medias, nuk ngurron të sulmojë Zërin e Amerikës apo mediat gjermane kur nxjerrin sheshit vjedhjet industriale të votave nga banditët e lidhur me regjimin e tij. Njëjtë edhe me gazetarët e mediat e tjera botërore që treguan se si vendi i vogël ballkanik u shndërrua në rilindjen e madhe të marijuanës dhe kokainës. Çdo e vërtetë, që nga krimi e deri tek korrupsioni në të gjitha nivelet e qeverisë, ndeshi vetëm mohimin dhe deligjitimimin e mediave apo institucioneve ndërkombëtare që i raportuan ato.

Dhe nga Edi Rama nuk mund të pritej qasje tjetër edhe ndaj raportit të Reporters sans Frontieres. Ndonëse çdo gazetar në Shqipëri i jeton këto të vërteta çdo ditë, kryeministri nuk skuqet t’i mbulojë ato me cinizmin e propagandës dhe boshësinë e arrogancës. Por a ka njeri që nuk e di se si pushteti i tij e ka degraduar mjedisin mediatik në Shqipëri? Se si përdoren organet e reja të drejtësisë për të mbyllur aferat e pushtetit dhe shënjestruar gazetarët deri në atë pikë sa u desh ndërhyrja e gjykatës së Strasburgut? Si sillen policët pa numër identikimi ndaj gazetarëve gjatë ushtrimit të tyre të detyrës? Se si shpërndahen favore e prona publike për media që i lëpihen kryeministrit apo si paguhen gazetarët e oborrit me fonde nga borderotë publike? Se si fyen e intimidon vetë kryeministri çdo kënd prej gazetarëve që i jep bezdi me pyetje që tentojnë të kërkojnë përgjegjësi për qeverisjen e tij? 

Analiza/ Heshtja e mediave të mëdha për degradimin e lirisë së shtypit

Mjafton të shikosh se kush prej mediave ka reaguar për shqetësimin e rënies së lirisë së shtypit në këtë pikë kaq të ulët, për të kuptuar hapësirën demokratike që pushteti i katërt gëzon në Shqipëri. Kush nga gazetarët ka investiguar për konçensionet dhe PPP, për inceneratorët dhe paratë e drogës në ndërtim, për vjedhjen e të dhënave personale dhe blerjen e votës, ata kanë qenë dhe nën kërcënimin e politikës dhe krimit. 

Por raporti në fjalë nuk ka vlerë për rreshtimin e këtyre të vërtetave që ne të gjithë i dimë, por për provokimin e një reagimi që është edhe njëherë konfirmimi i lëngimit të medias nën një regjim. Edi Rama, në krye të një vendi që renditet i fundit në Ballkan, duhet klasifikuar tashmë si një armik i medias së lirë. 

©Lapsi.al

58 Comments

  1. sufllaqexhi , per sot mbaruan sufllaqet prandaj mut per te tere ju zvarraniket e sahanlepiresit e ridhjerjes

  2. Kosova ne vendin e 61
   Maqedonia e Veriut ne vendin e 57
   Serbia ne vendin e 79
   Mali i Zi ne vendin e 63
   Shqiperia ne vendin e 103
   Si pra qenkemi me mire se gjithe rajoni,sic na thote padroni yt Edi mallisti?

   1. Armik i medias mund te quhemi, une, ti, ai tjetri. Por te jesh k/minster , e kunder medias nuk je armik i tyre por je diktator i vendit z. Shkullaku!

 1. Se besoj se mund te quhet armik i medias kur vet media dhe gazetaret qe shfaqen neper intervista jane ta paafte per debate politike!

 2. Media duhet te mbaje pergjegjesi per punen qe ben pasi lajmet degjohen nga te gjithe e nuk duhet te fallsifikohen

 3. po normal te cenosh lirin e tjertit eshte nje tjeter problem dhe sa e bejn medjat shqipetare nuk e ben asnje tjteter duke shpikur lajme te kota

 4. Qenka leshuar ne kohe Cendrifuga i Partise!
  o Fuge, eshte program i gatshem me emra ptaronazhistesh qe komentojne apo shkruan teke e tek per te gjithe??
  Na e shuaj kureshtjen!

 5. Medjat dhe gazetaret jan ne njivel per te ardhur keq duke hedhur lajme qe skan as nje pik interesi per qytetaret

 6. Po ca armik, lirin qe iua dha ai se ka dhen njeri. Prandaj keni fillu nxirrni lajme te rreme vec me marr lek e na keqinformoni ne

 7. Liria e shtypit dhe e medias ne vendin tone eshte shume e dukshme sepse neper lajme dhe portale kritikojne she qeverine.

 8. Vetem armik i medias qe zoti kryeminister nuk eshte. Sepse ne shqiperi liria e medias eshte prezente dhe ato duhet te bejne punen e tyre si duhet dhe jo t nxjerrin fjale te rreme dhe mos te kene respekt

  1. Ky nuk eshte armik i medias por terrorist i saj . Ky eshte mike i mafjes , i krimineleve , i hajduteve , i oligarkeve dhe e çdo ligesie dhe armik i çdo miresie dhe sidomos armik i popullit te tij .

 9. Shikoni me siper patronazhistet se si kane vershuar kunder gazetarise dhe medias nga njera ane dhe nga ana tjeter ne mbrojtje te liderit te tyre kriminelohajdutit Rama . Kjo tregon me se miri pse jemi aty ku jemi . Shikoni se sa vete paguhen me taksat tona per te mbrojtur te pambrojtshmin . Shikoni farsen e ridhjersave . Ky eshete Edi Rama , ky eshte fatkeqesia e ketij kombi . Pa ikur ky ne burg , ky vend nuk do gjeje paqe kurre . Palloshi duhet bere shembull per pasardhesit e pushtetit .

 10. YMER GELBAZA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT,EDI RAMES ,ALEXANDER VUCIC DHE KOL SALLAKU SKYPE-s thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA LEPI QIMET E BYTHES ANDI BUSHATIT ,ARMAND SHKULLAKU, FATOS LUBONJES DHE SALI BERISHES

 11. Te krahasosh KM me Vucic e Erdogan nuk eshte aspak reale sepse vertet ata mund te jene
  autokrate e mund te kene marre me shume pushtet sec duhet, por ata e kane zhvilluar e po e zhvillojne
  vendin e tyre sidomos Turqia, ndersa ky ka te vetmin qellim te pushtetit te tij pasurimin pa limit
  dhe vazhdimin e mbajtjes se pushtetit. i gjithe preokupacioni i tij eshte si tua beje jeten te pamundur
  sa me shume njerzve , si te beje sa me shume njerz te varfer e te pashprese, si te largoje sa me shume
  te rinj e te reja nga Shqiperia. Kurr ne krye te nje shteti nuk ka pasur nje njeri te tiklle qed ben
  ceshte e mundur per te keqen e njerzve qe qeveris.

 12. Mando si je ,ku ke qen gjithe kete kohe.
  Shyqyr qe u bere i gjalle se dikush tha qe ke filluar pune te re me Blushin.
  Aman se na thave syrin ,lere per shkrimet qe nuk lexohen fare se jane njelloj ,por te pakten ndrysho fotografine e gjynafqarit .
  Ti je shume i pasur Mando e c´te duhet liria e shtyp;it kur ti vehte nuk di se si ta perdoresh.
  Eja dhe na puth me rradhe ne faqe neve te shfrytezuarit e Rames.

 13. Media e lire eshte ber per tju ber armik sepse nxjerrin lajme dhe hedhin akoza te cilat ndikojn direkte per prishje te imaxhit te personit duke mos patur prova ose fakte per ate person

 14. Dhe ja ku media e lir prap ndjerr lajme te pavlera si e si me nxjerr vrer.. dhe pastaj ankohet media per ramen. Shum mir iua ben me kto qe beni ju palacolleqe

  1. Hajde spinaq per kurvat mavi
   hajde spinaq , lakra dhe karrota
   Per patronazhistet , nje tufe = me nje te qime ne bythe

 15. Lajmet degjohen nga te gjithe dhe detyra e mediave dhe gazetareve eshte qe ti transmetojne ashtu sic realisht jane jo duke i pergenjetruar

 16. Mendoj se te gjithe komentuesit qe jane te kenaqur me lirine e mediavet ne Shqiperi kane te drejte Vendi lulezon,fukarallekut i kemi vene shkelmin prej kohesh,drejtesine me mire edhe nga Amerika (Evropes ia kemi kaluar prej vitesh) ,korupsioni zero ,gazetaret apo televizionet nuk i lene balte nen thonj qeverise tone te ndershme nese guxon te beje ndonje gje (ajo kurre nuk abuzon )por nese ndonje punonjes i rangjeve te ulta e ben Te gjithe ata qe u larguan gjate 30 vjeteve,biles edhe ata qe u larguan ne kohen e te ndriturit “komandant” qe na mbrojti me tela me gjemba nga armiqte kapitaliste po kthehen ne tufa cdo dite ne atdheun tone te dashur “Komandanti “ yne i ri u be gjysmenjeri jo me nga hallet tona( ne skemi me kesi gjerash) por atij i ra bara te ndreqe tere boten perfshi ketu edhe Ameriken dhe Evropen

 17. peticioni “fletërrufe” kundër ambasadores Kim është i nxitur nga Sali Berisha, ndërkohë që dje burime të sigurta pranë Grupimit të Rithemelimit pohuan se kjo revoltë e berishistëve ka rezultuara flluskë sapuni. Mësohet se peticioni në fjalë kundër ambasadores së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë

 18. ARRESTOHET YMER G KELLIRA,POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH SKENDER MINXHOZIT,FRROK CUPIT ,KOL SALLAKUt -SKYPE DHE CARLO BOLES BOLINO

 19. Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) mendon se vendi pastron rreth 100 miliardë paund në vit. Qeveritë e njëpasnjëshme britanike mesa duket nuk kanë bërë mjaftueshëm për të luftuar diçka të tillë.Salihu kavrare gazetare e djegur redaksi gazetash bushati qe nuk pushon se share,rama i ka thene pune e mbare dhe ky prap i thote armiku i mediave

 20. YMER G KELLIRES I MBAN GOJA ERE MUT PRANDAJ NUK I OFROHET ASNJE FEMER NE PLANET,BILES ZAGARI I FRUSTRUAR SEXUAL PO MASTURBON AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE BLEJA NJA 10 BIRRA

 21. Rama nuk eshte vetem armik i media.Ai eshte armik i cdo shqiptari,sidomos atyre qe i ka lene ne varferi ekstreme

 22. doktorit i duhet marrë parasysh konstatimi meqenëse punët e Sigurimit të Shtetit mund t’i dijë mirë për aq kohë sa ka qenë Sekretar Partie. Ajo që harron ai është se namin në Shqipëri për biruca e tortura e ka SHIK-u i Bashkim Gazidedes dhe Policia e Agron Musarajt. Që si kur vrisje veten, ashtu dhe kur u ngelje në dorë në tortura, të hidhnin në kënetë.

 23. Futja 300 e ca! Po ç’rëndësi ka, futja një numër aty, e rrumbullakosim pastaj”, dëgjohen të thonë ata.

  Kryetar u zgjodh Edi Paloka, ndërkohë që ky process tregoi edhe njëherë tjetër, se çfarë koncepti ka Sali Berisha për zgjedhje të lira dhe të ndershme

 24. YMER G KELLIRA KUR MASTUBON NGA KARI I RRJEDH QELBESIRE DHE MUT ME QIME. NGA BYTHA E FRROK CUPIT thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH SKENDER MINXHOZIT,KOL SALLAKU SKYPE DRITAN Hle-sDHE KRESHNIK SPAHIUT

 25. Megjithatë, në videon e mëposhtme tregohet se si procesi i numërimit të votave ka pasur disa probleme.

  Aty pasqyrohet një bisedë mes anëtarëve të Komisionit, saktësisht në momentin kur po kryhet plotësimi i procesverbalit.

  Numëruesit duket se janë të paqartë në lidhje me numrin e anëtarëve të cilët kanë marrë pjesë në procesin e votimit.

  “Fletë votimi gjithsej 211”, thotë një anëtar.

  “Jo jo – thotë anëtari tjetër- kanë qenë më shumë, futja 300”O shkul Llak do shkruash per estraden qe behet kur pd e salihut ben zgjedhje te gjithe shpellkaret funksional te mbledhur grusht bashkuar rreth kryeshpellkarit salih karaxhic berisha,shkruaj dy rreshta o shkulLlak te ben nder ty si gazekari me i mire i salihut

 26. ARRESTOHET YMER G KELLIRA ,POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH EDI RAMES ,ALEXANDER VUCIC DHE FRROK CUPIT….

 27. praktikisht kemi dy “të vjetrit” Berisha e Meta, kundër dyshes së dikurshme të të rinjve Basha-Kryemadhi.

  Por një video e vitit 2017, e nxjerr blof totalisht Sali Berishën. Ose më saktë, duket hapur se ai ka qenë frymëzuesi i djegies së mandateve dy vite para se kjo të ndodhte vërtetë.ti o shpellkari i ores 12:51 funksional i salihut vazhdo te pallosh mamin motren vajzen per te gezuar salihun

 28. Dy standartet e Berishës në protestën për vdekjen e 31-vjeçarit në Kavajë/ Gazetarja e mbërthen: Pse nuk reaguat kur në 2011 u vranë 4 njerëz

 29. qeveria Meta kishte një njësi anti-korrupsion, e cila drejtohej pikërisht nga Arben Kraja, sot drejtues i SPAK-ut.

  Arben Kraja kishte shef Ilir Metën, i perceptuar dhe i akuzuar nga Sali Berisha dhe Fatos Nano si një nga kryeministrat më të korruptuar në kontinent.

  Arben Kraja është dëshmitari kyç i korrupsionit historik të viteve 2000-2002, nën drejtimin e Ilir Metës.

  Korrupsioni i viteve 2000-2001 është trualli ku u ngrit LSI-ja tre vite më vonë, në 2005.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.