• |
ide | kryesore

“Doctor Strange” hyn në multivers, në filmin më të çmendur të Marvel

-Instant, F1, Paparazzi

“Doctor Strange in the Multiverse of Madness” mund të jetë filmi më i çmendur i Marvel ndonjëherë, për të mirë dhe për të keq. Lëshimi i mundësive të pafundme të multiversit hap gjoksin e lodrës së studios, por aspektet e çdo gjëje të kësaj mund të jenë në mënyrë alternative emocionuese, çorientuese dhe herë pas here, pak budallaqe. Gjithsesi, ky vazhdim rezulton shumë argëtues, nëse jo mjaft i denjë për kërkesën e ndrydhur për të.


Është e vështirë të besohet se ky është vazhdimi i parë aktual i “Doctor Strange”, gjashtë vjet më vonë, që kur Benedict Cumberbatch ka luajtur disa herë magjistarin gjatë asaj periudhe, nga Avengers te Thor deri te “Spider-Man: No Way Home” së fundmi.”
Me regji të Sam Raimi, filmi ka rrënjët që kthehen në udhëtimin e Strange nga origjinali, si dhe në betejën dypjesëshe të Avengers kundër Thanos. “Unë bëra të vetmen shfaqje që kishim,” thotë Strange, duke shpjeguar fatin e goditjes që i la njerëzit në harresë për pesë vjet.


Megjithatë, gurët më domethënës të kohëve të fundit për sa i përket tregimit vijnë në fakt nga Disney+, një shenjë se sa i gjerë dhe i ndërlidhur është bërë Universi Kinematik Marvel. Kjo përfshin më qartë “WandaVision”, e cila krijoi harkun e karakterit të Wanda Maximoff (Elizabeth Olsen) dhe transformimin e saj në Shtrigën e Scarlet, duke luajtur një rol kryesor këtu; por edhe “Loki”, duke ofruar eksplorimin e tij marramendës të realiteteve paralele, i cili u krijua nga shkrimtari i filmit, Michael Waldron.

©LAPSI.ALLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *