• |
ide | kryesore

Bill Gates: Debati me Elon Musk dhe takimet me Jeffrey Epstein

-Instant, F1, Paparazzi
Bill

Në një intervistë të gjerë për programin “Today” të BBC-së, Bill Gates thotë se teoritë e konspiracionit rreth tij janë “të çmendura” dhe se ti bërtasësh ato në publik është “e tmerrshme”.


Ai i tha gazetarit të BBC-së, Mishal Husain se takimi me Jeffrey Epstein ishte një “gabim” dhe fliste për kritikat publike të fundit të Elon Musk ndaj tij.
Bill Gates dikur ishte njeriu më i pasur në botë. Këtë titull tani e mban Elon Musk. Dy burrat, megjithatë, nuk shkojnë mirë me njëri-tjetrin.


Javën e kaluar, Musk akuzoi Gates për “shkurtim” të aksioneve të Tesla – një mënyrë për të fituar para duke vënë bast se kompania do të humbiste vlerën. Musk gjithashtu ka postuar në Twitter ofendime ndaj Gates.

“Nuk ka nevojë që ai të jetë i sjellshëm me mua,” thotë Gates.

Musk ka argumentuar se shkurtimi i Tesla, një kompani që prodhon makina elektrike, i ve minën filantropisë mjedisore të Gates.
I pyetur konkretisht nëse kishte vënë bast kundër Teslës, Gates u përgjigj: “Kjo nuk ka të bëjë fare me ndryshimin e klimës. Unë kam mënyra për t’u zgjeruar.”

Ai kundërshtoi idenë se shkurtimi i Teslës ishte i dëmshëm për mjedisin.

“Popullariteti i makinave elektrike do të çojë në më shumë konkurrencë për shitjen e këtyre makinave. Pra, ka një ndryshim midis makinave elektrike që po adoptohen dhe kompanive që bëhen pafundësisht të vlefshme.”

Musk së fundmi ka pasur një ofertë për të blerë Twitter të pranuar nga bordi i kompanisë.

I pyetur se çfarë bëri ai me marrëveshjen, Gates tha: “E di, Eloni, mendoj se është e mundur që Twitter mund të jetë më keq. Por gjithashtu mund të jetë më mirë… Kështu që unë duhet të pres dhe të them qëndrimin tim.”

Gates ka një interes të veçantë për mediat sociale, jo sepse kështu i ka bërë miliardat e tij, por sepse është bërë fokusi i teorive konspirative.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.