• |
ide | kryesore

Netflix paditet për mashtrim pas rënies së abonentëve

-Instant, F1, Stil

Netflix është paditur nga një grup aksionerësh të cilët pretendojnë se transmetuesi i ka mashtruar në lidhje me rritjen e abonentëve të tij  para rënies së muajit të kaluar dhe rënies së çmimit të aksioneve pasuese.


Sipas ‘Hollywood Reporter’, padia u ngrit nga investitorët që dyshohet se blenë aksione të Netflix midis 19 tetorit 2021 dhe 19 prillit 2022. Ata pretendojnë se gjigandi i transmetimit pikturoi një pamje rozë në lidhje me “duke parë efektet pozitive të një propozimi më të fortë në gjysmën e dytë të vitit” në letrën e tij të tremujorit të tretë 2021 drejtuar aksionarëve.


Netflix raportoi një rënie prej 200,000 abonentësh në tremujorin e parë të 2022. Transmetuesi vuri në dukje një sërë faktorësh të mundshëm për rënien, duke përfshirë ndarjen e fjalëkalimit, një rritje të konkurrencës, klientët të cilët nuk paguan për shërbimin gjatë pandemisë, si dhe besimi se COVID “e turbulloi pamjen duke rritur ndjeshëm rritjen tonë në 2020, duke na bërë të besojmë se shumica e ngadalësimit të rritjes sonë në 2021 ishte për shkak të tërheqjes përpara COVID”.

Lajmi i rënies së abonentëve në tremujorin e parë çoi në një rënie brutale të aksioneve njëditore prej 35.1 përqind dhe një humbje të raportuar prej 54 miliardë dollarësh në kapitalizimin e tregut. Kjo erdhi pas një rënie prej 22 për qind në fund të janarit pasi Netflix nuk arriti parashikimet e rritjes së abonentëve në tremujorin e katërt.

Aksionerët  akuzojnë gjithashtu Netflix-in dhe drejtuesit e tij më të lartë për shkelje të ligjeve të sigurisë së SHBA-së, pasi ata dyshohet se “përdornin pajisje, skema dhe artifica për të mashtruar [investitorët], ndërsa zotëronin informacione materiale  jopublike”.Kompania tashmë ka deklaruar se po parashikon humbjen e dy milionë abonentëve të tjerë në tremujorin e dytë./Lapso.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.