• |
ide | kryesore

Putini thirrje Zelenskyt: Urdhëro luftëtarët brenda fabrikës së çelikut të ulin armët

-Instant, Arkiva, Lajme, Planet, Të fundit

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se Kievi duhet të urdhërojë luftëtarët ukrainas që kanë mbetur ende në fabrikën e çelikut Azvastol në Mariupol të ulin armët e tyre.


Skynews raporton se Putini ka bërë deklaratën e mësipërme gjatë një telefonate që zhvilloi me kryeministrin izraelit Naftali Bennett ditën e enjte.


Presidenti rus tha gjithashtu se vendi i tij ishte gati të sigurojë kalim të sigurt për civilët. Rreth 200 ukrainas ndodhen ende brenda fabrikës, ndërkohë 100 civilë arritën të largoheshin nga Azvostal gjatë fundjavës.

Çfarë ka ndodhur sot në Ukrainë?

• Ndërsa sulmet ruse në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol intensifikohen, rreth 200 civilë mendohet se mbeten të bllokuar brenda uzinës

• Rusia është akuzuar për pengimin e përpjekjeve për të evakuuar civilët nga fabrika e çelikut Azovstal, të cilën Kremlini e mohon, pasi u zotua të ndalonte sulmet e saj për të lehtësuar hapjen e korridoreve humanitare.

• Të evakuuarit që u larguan nga fabrika kanë përshkruar se nuk ishin në gjendje të shihnin dritën e ditës ose të merrnin ajër të pastër për ditë të tëra ndërsa kishin ngecur poshtë fabrikës së çelikut

• Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se rreth 344 të evakuuar nga qyteti i Mariupolit dhe rrethinat e tij kishin mbërritur në Zaporizhzhia.

• Donatorët ndërkombëtarë kanë premtuar 6.5 miliardë dollarë për të mbështetur Ukrainën gjatë një konference në kryeqytetin polak Varshavë.

• Kremlini ka thënë se ishte i vetëdijshëm se SHBA, Britania e Madhe dhe vende të tjera të NATO-s po ushqenin vazhdimisht inteligjencën për ushtrinë ukrainase.

• Rusia thotë se forcat e saj kanë praktikuar sulme të simuluara raketore me aftësi bërthamore në enklavën e Kaliningradit të Detit Baltik, e vendosur midis anëtarëve të BE-së, Polonisë dhe Lituanisë.

• Ukraina nuk ka gjasa të nisë një kundërsulm kundër Rusisë përpara mesit të qershorit, kur shpreson të ketë marrë më shumë armë nga aleatët e saj.


2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *