• |
ide | kryesore

Njihuni me Clea, personazhin e ri të Marvel interpretuar nga Charlize Theron

-Instant, Paparazzi, Slider

Para publikimit të çdo filmi apo shfaqjeje televizive të Marvel-it, spekulimet janë të shfrenuara në lidhje me filmat e mundshëm dhe personazhet e rinj, dhe ecuria e Doctor Strange dhe Multiverse of Madness nuk ishte ndryshe.


Megjithatë, këtë herë, teoritë dhe rrjedhjet e fansave ishin të sakta kur parashikuan se Charlize Theron do t’i bashkohej Universit Kinematik Marvel si Clea, një qenie magjike, me dimensione të tjera. Në librat vizatimorw , ajo ka qenë gjithçka, nga nxënëse e Stephen Strange deri tek interesimi i  dashurisë për vetë Sorcerer Supreme që kur u prezantua për herë të parë në 1964.Benedict Cumberbatch nuk e ka konfirmuar publikisht nëse do të rikthehet apo jo për më shumë filma të Marvel-it, por nëse nuk e bën këtë ose nëse e luan personazhin vetëm edhe një herë, për t’ia dorëzuar historinë Clea-s fansat janë në duar të shkëlqyera me Charlize Theron, i cili ka ankoruar një nga filmat më të mëdhenj aksion të realizuar ndonjëherë në Mad Max: Fury Road dhe është shfaqur në shumë të tjerë, duke përfshirë The Old Guard, Atomic Blonde dhe disa filma Fast and the Furious. Ajo do të ketë shumë për të punuar kur të luajë Clea, një qenie e fuqishme me një prejardhje të ndërlikuar familjare.


Cila është origjina e Cleas në librat vizatimorë?

Clea u prezantua për herë të parë në vitin 1964, në “Tregime të çuditshme” të Stan Lee dhe Steve Ditko nr. 126. Edhe pse më vonë ajo u bë një magjistare e fuqishme, paraqitjet e saj të hershme në libra vizatimorë nuk ishin aq mbresëlënëse. Në fillim, në fakt, ajo nuk thirrej as me emër, dhe përkundrazi u referua si një “femër e robëruar” ose një “vajzë misterioze me flokë argjendi”. Përfundimisht, megjithatë, ajo u zbulua se ishte mbesa e armikut kryesor të Doctor Strange, Dormammu, një qenie me energji të errët. (Megjithatë, në filmin televiziv të vitit 1978, ky sfond u braktis përkohësisht dhe Clea u prezantua si një studente e rregullt jo magjike.)

Në vitet 1970, librat vizatimorw Doctor Strange hynë në një periudhë veçanërisht të çuditshme. Në shumë nga momentet më të pashpjegueshme të personazhit, të kronizuara në Looper.com, ai dukej se i ofroi Marvel-it një mundësi që thjesht… të bënte gjithçka që ata ndjenin. Në një moment, ai u shndërrua në një ujk; në një tjetër, një vëlla vampir i humbur prej kohësh u shfaq jashtë punimeve të drurit. Ndoshta kthesa më e çuditshme e komplotit, megjithatë, përfshinte Clea dhe udhëtimin në kohë. Në “Doctor Strange” 17-19, botuar në 1976, Dr. Strange mëson Clea të udhëtojë në kohë dhe duke pasur parasysh që vendi po festonte dyqindvjetorin atë vit, ata udhëtojnë përsëri në 1775 … ku Clea ra në dashuri me Benjamin Franklin.


Cilat janë fuqitë e Cleas?

Ashtu si shumica e personazheve të librave komikë, karakteri dhe aftësitë e Clea-s kanë ndryshuar me kalimin e kohës  dhe karakteri i saj në MCU nuk është ende i qartë. Megjithatë, kohët e fundit, Marvel ka krijuar një identitet relativisht të qëndrueshëm për të si një version më mistik i Stephen Strange.

Për të kuptuar sfondin e Clea-s, së pari duhet të kuptoni Dimensionin e Errët, një univers alternativ si zbrazëti që në thelb përbën ferr. Doctor Strange ndihmon në mbajtjen e Dimensionit të Errët duke ruajtur Sanctum Sanctorum në qytetin e Nju Jorkut, dhe në filmin e parë të Doctor Strange, ai luftoi Dormammu, një qenie e keqe nga ferri i Dimensionit të Errët, i vendosur për të pushtuar Tokën. Dormammu është një Faltine, një qenie e krijuar me energji të pastër magjike, siç është motra e tij Umar e cila është nëna e Cleas. Babai i Cleas është një princ që do të kishte qenë sundimtari i Dimensionit të Errët, nëse Dormammu nuk do të kishte qenë.

Si rezultat i një beteje midis Doctor Strange dhe Dormammu, Clea kthehet në Tokë me Strange. Atje, ajo jeton me të në Sanctum Sanctorum, dhe ai e stërvit atë qw të përdorë magjitw. Ata gjithashtu përfshihen në mënyrë romantike, përfundimisht martohen dhe më pas divorcohen. Gjatë gjithë filmave komik, ajo udhëton përpara dhe mbrapa midis Dimensionit të Errët dhe Tokës, e ndarë midis shtëpisë së saj origjinale dhe dashurisë së saj për Stephen Strange.

Ju mund të mendoni se Clea, e cila është bërë pjesërisht nga magjia, nuk do të kishte nevojë të mësohej të përdorte magjinë nga një njeri, por Marvel nuk ka arritur të shpërndajë plotësisht seksizmin e natyrshëm në origjinën e personazhit.

Në fillim të këtij viti, Clea më në fund u bë Sorcerer Supreme në Strange Vol. 3, duke marrë mantelin pas vdekjes së Stefanit. Kjo kthesë e komplotit pasqyron supozimin e Jane Foster për rolin e Thor në Thor Vol. 4 – një histori nga komiket që do të shfaqen në Thor: Love and Thunder të Taika Waititi këtë verë. Por nuk ka asnjë arsye që MCU duhet të ndjekë modelin e saktë të komikeve, ose që Clea duhet të përcaktohet fare nga marrëdhënia e saj me Stephen Strange. Me një aktor të ashpër dhe të talentuar si Charlize Theron në bord, ka çdo arsye për të shpresuar që Clea e MCU do të jetë versioni më i dallueshëm deri më tani.

©LAPSI.ALLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *