• |
ide | kryesore

A po planifikon Rama arrestimin e Berishës dhe Metës?

-Instant, 1, 2, Arkiva, Ide

Edi Rama nuk po planifikon të arrestojë Sali Berishën ashtu sikurse i bëri thirrje SPAK nga asambleja socialiste. Tani për tani ai nuk ka plan të tillë as për Ilir Metën, që e përcaktoi si njeriun që gjithë shqiptarët duan ta shohin përpara drejtësisë.

Aq më pak i interesojnë gjyqtarët dhe prokurorët, të cilët vettingu i nxori nga sistemi, por drejtësia e re po i lejon tu gëzohen, si qytetarë të lirë, favoreve të trashëguara nga e shkuara.


Kushdo që e njëh sadopak karierën politike të Edi Ramës e ka të qartë se ai është gati manjak në moslënien e gjurmëve në zezonat që projekton. Motoja hidh gurin e fshih dorën është një nga devizat e tij politike, njësoj sikurse ka bërë me shumë akte madhore të qeverisë së këtyre 9 vjetëve, për të cilat në fund ka vënë të nënshkruajnë zv kryeministrat.

Lexo me tej:

Rama urdhëron SPAK për hetimin e Metës dhe Berishës

Pra, nëse vertet do të qe duke planifikuar ndonjë ndëshkim juridik për rivalët e vet politikë ai nuk do ta bërtiste me të madhe nevojën e hetimeve për Berishën dhe Metën, ashtu sikurse bëri të shtunën e shkuar në mbledhjen e partisë së tij. Ai do të vepronte nën rrogoz nëse do të kishte vërtet këtë qëllim…

Po atëherë pyetjet që shtrohen janë: pse lëshoi kryeministri të gjitha ato batare ndaj SPAK? Pse veshi kostumin aspak komod për një lider demokrat, të atij që sulmon “drejtësinë e pavarur”? Pse preferoi të bëjë rolin e viktimës duke u ankuar se prokurorët dhe gjykatësit specialë po gjuajnë vetëm një lloj peshku, duke harruar peshkaqenët?

Shumë gazetarë, kritikë të qeverisë e mbi të gjitha opozitarë, foltoristë apo anti-berishistë qofshin, e shpjeguan këtë skandal në komunikimin publik të shefit të qeverisë me frikën e tij se mos SPAK del nga kontrolli dhe vazhdon e prangos ndonjë nga ministrat e tij për afera si ajo e inceneratorëve. Sipas tyre, njerëzit e kryeministrit janë të përfshirë në aq shumë skandale apo grabitje, sa popullimi i burgjeve me ta shton probabilitetin që dikush të pendohet apo të rrëfehet.

Logjikisht një pandehmë e tillë ka një bazë reale. Duke u hequr si lideri i një shumice të cilës po i bihet në qafë, duke nënvizuar asimetrinë në goditejen e korrupsionit të rilindasve dhe harrimin e pushtetit të vjetër, shefi i qeverisë ushtron një lloj trysnie. Dhe nëse sadopak ajo ndikon që prokurorët të mos ndërmarrin ndonjë veprim të ri, apo ndërkombëtarët të mos rrisin presionin për arrestime të tjera, ky do të qe një efekt kolateral që Rama do e mirëpriste.

Por, praktikisht nuk është kështu. Pandehma e shumë opozitarëve se kryeministri vepron kështu nga frika është paradoksale. Ajo bie ndesh me akuzat dhe bindjen e predikuar prej tyre se, në fakt, ai e ka kapur dhe e kontrollon drejtësinë.

Kujt rrëfimi i duhet besuar, atij të një autokrati që e ka tredhur SPAK-un, apo atij të një demokrati që tutet nga ligji?

Analiza e VOA/ Rama sulmon SPAK-un: S’po vepron ndaj Berishës “non grata”

Historia e deritanishme i jep të drejtë rrëfimit të parë. SPAK i ka shërbyer pushtetit si një qen besnik. Duke hequr nga duart dosjet vjedhjes së votave në Durrës e Dibër; duke mbyllur me një paturpësi ulëritëse skandalin e grabitjes të të dhënave të 900 mijë qytetarëve shqiptarë; duke mos hetuar krimin e përgjakshëm elektoral të Elbasanit, madje duke pranuar në gjirin e vet prokurorin që fshehu provat e krimit për të mbrojtur PS-në, ai i ka dhënë tashmë provat e nënshtrimit. Edhe në ndonjë arrestim të bujshëm, si ai i ish ministrit Koka apo ato të tenderit të uniformave, prokurorët politikë qenë kujdesur ta informonin shumë më parë pushtetin, në mënyrë që ti shkaktonin sa më pak dëme atij. Pra, gjendja është e qartë: Rama e ka nën kontroll SPAK-un për çështjet e mëdha dhe i lejon atij ta nxjerri këmbën nga rrethi duke i hedhur ndonjë viktimë të pambrojtshme.

Po atëherë kthehemi tek pyetja fillestare: pse i duhet ta sulmojë një organizëm që e ka nën kontroll?

Përgjigjja është e thjeshtë: pikërisht për të krijuar idenë e kundërt. Për të krijuar tek ndëkombëtarët dhe shqiptarët alibinë se “heronjtë e fëmijëve tanë” nuk janë levat besnike të një pushteti të korruptuar. Po të dëgjosh me vëmendje fjalimin e kryeministrit në asamblenë e socialistëve, ai përshkruhet i gjithi nga ankesa ndaj padrejtësisë. Aty jepet tabloja e rilindasve të mërzitur që akuzojnë shefin e tyre se SPAK po tregohet selektiv duke goditur vetëm ata, aty shtjellohet ideja se të gjithë krimet e kundërshtarëve politikë mbeten të pa hetuara, aty edhe njerëzit e drejtësisë ndahen në blu dhe mavi, sipas gadishmërisë të prokurorëve për ty marrë me ta.

“Paskam kërcënuar SPAK?”/ Rama i përgjigjet opozitës: Nuk kam për ta mbyllur gojën

Kësaj alibie i shërben edhe thirrja e vrazhdë “mjaft u morët me ne, tani është koha të hetoni Metën dhe Berishën”. Sa do që në pamje të parë kjo frazë duket kërcënuese, theksi real i saj është manipulativ. Ai nuk shenjon burgun, por do të instalojë idenë e pafuqisë të Ramës mbi SPAK. Dhe duhet pranuar se deri diku ia ka arritur qëllimit me sukses. Shumica e kritikëve të kryeministrit, që prej të shtunës, më shumë po komentojnë frikën e tij imagjinare nga prokuroria e posaçme, sesa kapjen reale të saj nga qeveria. 

©Lapsi.al    

 

 

 

 

37 Comments

 1. ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA,POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT,KOL SALLAKU -SKYPE-s ,CARLO BOLES BOLINO,DRITAN HALE’s DHE KRESHNIK SPAHIUT

 2. Ne fakt koha ka ardhur qe edhe Rama edhe Meta me Berishen duhte te ikin ne burg.
  Por ka nje rradhe se Rama te pakten nuk vret si Saliu qe pa piken e turpit na thote tani qe e qelluan me plumba gome K/ministrine.Ky nevojtore eshte edhe hajdut edhe kriminel.
  Meta eshte tipi me i neveritshem ,nje dordolec hajdut qe vjedh njelloj si ne politike ashtu edhe ne pazar – e ka me zot nje burg.
  Shkrimi eshte i mire.

  1. ti rrote karri as nuk ke kuptuar gje nga shkrimi, ha si parazit me rilindjen e lejua familjen te ta qije rilindja dhe ne rregull je

 3. KUJTIM GJUZI TALL TRAPIN ME ZAGARIN E FRUSTRUAR SEXUAL YMER GELBAZA KELLIREN TE CILIT I MBAN GOJA ERE MUT… thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA DHE SPARTAK NGJELA JANE KAMPIONE PA E FUTUR KARIN NE PIDH HAHA HAHA,BILES YMER G KELLIRA E FUT KARIN NE BYTH TE EDI RAMES DHE LAL ERIT

 4. Analize brilante.

  Do mjaftonte afera e Inceneritoreve qe 30% e qeverise te perfundonte ne burg dhe ne fund vete KM.

  Ne cdo demokraci nuk do kishte ambasadore te mbronte nje hajdutllik te tille.

  Spak eshte I Partise beni nje sondazh dhe shihni cfare do dale.

 5. Palloshi po e ben si ajo shprehja ujku ujku por çakalli(qe eshte vete ai) po bene kerdine .
  Nuk e ka sa me Bersihen e as me Meten sepse edhe nese ata kane dosje , tashme pas 10 vitesh ato bien si akuza . Ky ka friken e tij , eshte zhytur ne mut aq shume saqe nuk gjen rrugedalje perveçse presionit . Por ky harron se po ata qe ka vene vete po ata do ta denojne . Ky palaço kujtoj se ngriti kurth per te tjeret por harroje se ne nje nga ato kurthe do bjere edhe vete . Sapo te bjere nga pushteti ju do shihni nje baterdi burgosjesh sepse keta hajna kane vjedh aq shume e as pa teklif saqe nuk i mbulojne me dot . Pastaj ky i marrosur pas parase e pushtetit harroi edhe forcen madhore qe nuk ka kelysh kurve ti shpetoje , Zotin . Keta nuk jane vetem çakenj por çakenj te terbuar qe do ta pesojne nga veglat e tyre , nga tradhetia e te tijve dhe nga dora e te Madhit Zot .

 6. YMER GELBAZA KELLIRA KUR MASTUBON NGA KARI I RRJEDH QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FRROK CUPIT thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA LEPI QIMET E BYTHES ANDI BUSHATIT,ARMAND SHKULLAKUT,FATOS LUBONJES DHE ALBIN KURTIT…

 7. ramë bushtra me haremin e tijë pervers.
  Skeni parë gjë akoma dele skllevër votëshitës.
  Shiteni prapë votën te ridhjerja e gonorrese pjellë e ppsh.
  Pak e keni ramutin
  nje kasap si putinka duhet që t’ju cfarosi rracen e kurvave te kuqe.

 8. Ka nder mend te tradhetoje edhe ndonje bashkepuntor tjeter, dhe prandaj ben sikur spaku nuk varet nga ai, sepse ne fakt nderkombetaret e kane toleruar dhe po e tolerojne deri sa te mos diskretitohen per hajdutlliqet e rames e co.

   1. Kapele, O Bushat! Shpresojme te jesh gjithmoe ti edhe pse je i majte. Mos u kthe si shume intelktuare te tjere te shitur; si ky i fundit prof Turpja, qe shkruante cdo te djele tek “panorama” pamflette kritike per qenqeverine, e se fundi pasi nuk shkroi disa te diela, na doli me nje kanalize qe i “gezoi” shume shqiptaret ku ju tha se hajduti do jete kryehale deri ne ‘2029. Nje fjale dhe shitesh, i rregullon te gjitha problemet. Mjaft te gjesh mikun per hajdutin dhe ne rregull me subkshiencen. Nuk duhet shume sipas Turpjes , pa turp!

 9. ME MUT I MBANTE GOJA ERE YMER GELBAZE KELLIRES KUR JA FUTKE LLAPEN NE BYTH SALI BERISHES APO TANI QE JA FUT LLAPEN NE BYTH EDI RAMES?! thotë:

  ZOTI BUSHATI DHE ZOTI SHKULLAKU NJE PYETJE KAM PER JU..?

 10. Ishte koha Kur ata u persekutonin dhe saliu i thurte lavde partise komuniste.

  Ishte koha kur sali berisha i thurte lavde partise komuniste. Cfar hipokrizie. Ky lideri shpirteror????

  Nje fraze qe te ben te vjellesh.

  “Shendetsia jone eshte e varfer ne pajisje, por e forte dhe e kthjellet ne orientimet e Partise. “, shkruan Zaka.Maloket e shpellkarit salih po mbrojne salihun se po i vjen dita e burgut,keta shqetsohen por ju maloke keni mulin dhe paloken,po evi kokalarin keta do ju cojne drejt fitores se komunistave demokrat

  1. Rama i zhgënjyer dhe SPAK që ‘sheh’ hallin e Berishës dhe Metës për ‘Gërdecin’ e ‘CEZ-DIA’

 11. Rames po i shtohet presioni per nongraten e Berishes, nuk mund ti lejojne vetes qe te dalin bllof me kete rast e sidomos me zgjedhjet tejet kritike te ketij viti ne Nentor, keshtu spakaret bejne mire qe te “gjejne” provat per akuzat qe i jane derguar DASH-it si te verteta ose perndryshe Rama do i beje kurban.

  Sa per naivitetin e zyrtareve te PD qe gjoja Rama shqetesohet se mos SPAKU i arreston ndonje njeri te afert te tij tregon qe ende nuk jane ndare nga dremitjet me sy hapur te lulit …

 12. Mos e besoni kete Bushatin se nuk ja kam ngene une te burgos Sali e Like e pastaj te dal vete ashtu bythjashte serish si ahere ne plazhin publik…

 13. Rama i zhgënjyer dhe SPAK që ‘sheh’ hallin e Berishës dhe Metës për ‘Gërdecin’ e ‘CEZ-DIA’Shpellkari me i mire shkerdhen nonen e vajzen e vet,o bythqiri salihut,gjergji

  1. Per te paemrin e18:53-shit:
   1.Nanen t’a ka qire Saliu.
   2.Motren t’a ka qire Paloka.
   3.Gruan t’a kane shkerdhyer MALOKET
   e te gjithe kombit shqiptar ne te 5 shtete ku Ato jetojne!!!
   Ruaju e mos del hapur se MALOKET kane me te cu’ me te shumtit.Keshtu ndodhi nji dite ma pare.

  2. O te shkerdhetf pakistani dhe india librin e shtepise o putane e lindur.
   Nuk u lodhet me letra anonime o te qifsha merushen dhe mut nanon

 14. ARMINA MEVLANI TALLET KEQ ME ZAGARIN E FRUSTRUAR SEXUAL YMER G KELLIREN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE KRESHNIK SPAHIUT

 15. bustet e korrupsionit nuk janë as Koka, as Bllako, as Tahiri, as Tushe, por janë protagonistët e privatizimit të ARMO-s, dosjes CEZ, aferës CEZ-DIA, aferës me hec-et, Gërdecit, 21 janarit, koncensioneve në shëndetësi pas 2013, inceneratorëve, tenderave klientelistë, pronarët e Gjirit të Lalzit, Kodrës së Diellit etj.

  Por, ka disa rrethana dhe fakte që të bëjnë të besosh se kreu i SPAK-ut, Arben Kraja, është nën komandën e Ilir Metës, dhe për rrjedhojë edhe të Sali Berishës, pra të binomit anti-SHBA, anti-reformë dhe pro korrupsion.Maloku me i mire shkerdhen veten e vet me karin e salihut

 16. Bushati me këtë pyetje që shtron, se a po e planifikon Rama “arrestimin” e Berishës e Metës nga SPAK-u, në vënd që ta kjartësojë këtë situatë politike në Shqipëri, e turbullon edhe më shumë.
  Së pari, ky nuk është një “plan” i sotëm i Ramës.
  Me këtë “plan” ai erdhi në pushtet në vitin 2013
  Nuk besoj ta kenë haruar shqiptarët që dy -tre vitet e para të ardhjes në pushtet, Rama i ngarkoi ministrat e tij që të mos bënin asgjë tjetër, veç që të “hetonin” bëmat e ministrave paraardhës të Berishës.
  Gërmuan e gërmuan në ministritë përkatëse ministrat e Ramës e nuk qullosën asgjë për këtë “mision”, e në vend të dilnin aferat korruptive të ish qeverisë Berisha, shpërthyen skandalet e zbulimit të politikanëve socialistë me të kaluar kriminale, që u finalizua me ligjin e dekriminalizimit që veç disa deputetëve nxori të tillë më shumë se gjysmën e kryetarëve të bashkive.
  Atëherë si kundërveprim, Rama vendosi të “reformojë drejtësinë” me ndihmën e Sorosit duke e lënë Shqipërinë pa institucionet qendrore të drejtësisë, duke shkrirë Gjykatën e Lartë, Gjykatën Kushtetuese e duke “zgjedhur” vetë edhe Kryeprokuroren e përgjithëshme “të përkohëshme”, vetëm me 69 vota të parlamentit.
  Paradoksalisht, “reforma” nisi me ndëshkimin e atyre prokurorëve që kishin bërë “krimin e madh” që kishin hetuar lidhjet e krimit të organizuar me politikën në masakrat zgjedhore.
  Dosjet e famëshme të publikuara edhe nga mediat më të mëdha ndërkombëtare.
  Pra o Bushat, ky “plan” i Ramës për të arrestuar kundërshtarët e tij politikë, nuk është i sotmi, por ka filluar që në vitet e para të qeverisjes së tij.

 17. Albana Vokshi dhe Belind Këlliçi kanë vjedhur vota vjet në kuti për Lulzim Bashën kur u rizgjodh në krye të Partisë Demokratike pas humbjes në zgjedhjet e 25 prillit. Këtë akuzë e deklaroi në “Dita Jonë” kandidati i tërhequr nga gara për kreun e PD-së Edvin Kulluri, bazuar edhe në vetë deklaratën e Edi Palokës. Sipas tij të tre këta u shpërblyen, në vend që të ishin përjashtuar nga PD.O byroisti shpellkar i pd salihut,salihu e compani kane vrare 30 qytetare e plagosur mbi 360 te tjere ti more loqja e majte e salihut thua qe rama kerkon ti arrestoje,spaku do i arrestoje o shpellkar

 18. qeveria Meta kishte një njësi anti-korrupsion, e cila drejtohej pikërisht nga Arben Kraja, sot drejtues i SPAK-ut.

  Arben Kraja kishte shef Ilir Metën, i perceptuar dhe i akuzuar nga Sali Berisha dhe Fatos Nano si një nga kryeministrat më të korruptuar në kontinent.

  Arben Kraja është dëshmitari kyç i korrupsionit historik të viteve 2000-2002, nën drejtimin e Ilir Metës.

  Korrupsioni i viteve 2000-2001 është trualli ku u ngrit LSI-ja tre vite më vonë, në 2005.

 19. Po çarrestim do planifikoj ky kurve mashkull ?Palloshi nuk dine se ku e ka koken e tij se e pret menjehere satra .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.