• |
ide | kryesore

F1, Në Miami, Leclerc niset i pari: “Pole position fantastik, tani për fitore”

-Instant, Sport

Charles Leclerc rrëmben pole position për debutimin e Formula 1 në Miami dhe është një vijë e parë e gjitha Ferrari e kompletuar nga Carlos Sainz, i cili e mbylli 190 të mijëtat pas shokut të tij të skuadrës. Nga vija e dytë do të nisen dy makinat Red Bull të Max Verstappen (të cilit iu desh të braktiste provën e tij të fundit time attack), 195 të mijëtat nga koha më e mirë dhe Sergio Perez (+0,240). Në vijën e tretë do të jetë një Valtteri Bottas i jashtëzakonshëm me Alfa Romeo, që la pas një Lewis Hamilton pjesërisht të rigjetur.

Miami është shumë i dashur për Ferrarin në kualifikuese, me vijën e parë të startit të pushtuar nga pilotët e Cavallino Rampante përpara atyre të Red Bull. Pole është i Charles Leclerc, në arritjen e 12 në karrierën e tij: “Është e pabesueshme të jesh këtu, të shihja gjithë këta tifozë më motivoi shumë. Është fantastike, fundjava në Imola nuk shkoi mirë dhe ne jemi këtu për të bërë më mirë.”


“Fitova pole position, tani duam ta përfundojmë punën si duhet. Ata janë të shpejtë në pistë të drejtë, ne në kthesa, do të jetë një betejë e vështirë që shpresojmë ta fitojmë”, nënvizoi piloti nga Monaco.

Vendi i dytë në start për Carlos Sainz, në rikuperim të dukshëm pas aksidentit të pësuar dje: “Pas aksidentit në FP2 nuk ishte e lehtë të rifitoja besimin në një cirkuit të vështirë. Bëra dy xhiro shumë të mira, jam i kënaqur që luftova për pole position. Gara do të jetë interesante, gjithçka mund të ndodhë. Nuk e kam bërë simulimin e garës, por kam besim te makina dhe jam i sigurt se mund të bëjmë një punë të mirë”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.