• |
ide | kryesore

I kërkuar nga Spanja për drogë, Gjykata e Tiranës lë në burg biznesmenin Nikolin Janina

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Gjykata e Tiranës ka lënë në burg pa afat biznesmenin Nikolin Janina.


Janina, është i kërkuar nga drejtësia spanjolle dhe akuzohet për trafik droge.


Mediat në Spanjë shkruajtën se Janina, akuzohet për organizimin e arkës që u sekuestrua nga Udyco de Pontevedra në vitin 2016.

“Një aksion i koordinuar mes Policisë Kombëtare dhe rrjetit të Interpolit në Shqipëri shërbeu për kapjen për qëllime ekstradimi të Nikolin Janinës, një biznesmen i njohur shqiptar, i cili dikur shfaqej si përfaqësues i Porcelanosës në vend. I dyshuari akuzohet se drejtonte një organizatë të madhe kriminale të trafikut të drogës, e dedikuar për dërgimin e sasive të mëdha të heroinës në pika të ndryshme.
Konkretisht, sipas Prokurorisë Antidrogë të Pontevedra, ai do të ishte përgjegjës për 54 kilogramë të asaj droge që mbërriti në provincë në vitin 2016 me një Porsche Cayenne dhe që u kapën nga Udyco e qytetit të Lérez, një ngarkesë që ishte më e rëndësishmja në Evropë atë vit në lidhje me substancat më të dëmshme.

Janina ishte partneri i preferuar i Castor M.G., një banor në Mos, i cili u dënua për këto ngjarje si përgjegjëse për marrjen e dërgesës në Pontevedra duke përdorur një përfaqësi makinash në Tui si mbulesë.

E gjithë kjo duhet të vërtetohet, në çdo rast, në gjyq, aq më tepër duke pasur parasysh sfondin: seanca verbale për ato ngjarje të zhvilluara në Pontevedra rezultoi në tre dënime (atë të Castorit, atë të gruas së tij dhe atë të burrit që mbërriti në Galicia pas timonit të Cayenne) dhe me tre lirime, përfshirë atë të ndërlidhësit të dyshuar të Janinës në Spanjë, Sokol R.

Policia shqiptare arrestoi të premten Nikolin, 56 vjeç, banues në Tiranë, sipas policisë shqiptare. ‘Interpol Tirana në bashkëpunim me autoritetet policore spanjolle po vijojnë procedurat për ekstradimin e këtij shtetasi’, njofton policia shqiptare.
Sipas drejtësisë spanjolle, biznesmeni i pllakave dhe sanitareve, i cili është paraqitur në mediat shqiptare si ‘pronari’ i Porcelanosa Albania, dyshohet se drejtonte komplotin e sipërpërmendur kriminal që u gjykua në vitin 2018 në Gjykatën e Pontevedras”, thuhet në artikullin e medias spanjolle.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.