• |
ide | kryesore

SPAK, si kapak për qeverisjen e dështuar

-Instant, 1, 2, Arkiva, Ide

Disa ditë pas asamblesë kombëtare të partisë në pushtet, lajmi i vetëm që mbizotëroi peisazhin mediatik ishte ai i “mërzisë” së liderit suprem me punën e SPAK. Kryeministri i vendit, në rolin e viktimës, u ankua për selektivitetin e SPAK por dhe kërcënoi se mund t’i sosej durimi. Madje nuk u përmbajt të jepte direktiva se në duart e kujt ish- ave duhet të drejtohen prangat e prokurorisë speciale.

Kaq mjaftoi që e gjithë vëmendja e publikut të kurthohet në debatet se kryeministri nuk e kontrolloka drejtësinë e re, se ndonjë i penduar mund të rrezikojë vetë liderin, se ndoshta po përgatitet arrestimi i Berishës, etj etj. Këtë vorbull të re, të krijuar nga Rama, e trazoi më shumë edhe reagimi i SPAK, duke i dhënë kështu trajtën e një konflikti latent mes pushtetit dhe drejtësisë së re.


Lexo me tej:

Rama urdhëron SPAK për hetimin e Metës dhe Berishës

Në fakt, fjalimi alla Fidel Kastro i Edi Ramës, nuk kishte asnjë shtysë të ngjashme nga këto më sipër. Nuk ka asnjë dyshim që ai e kontrollon SPAK se deri ku duhet ta shtrijë hapin. Dosjet e mbyllura të vjedhjeve të zgjedhjeve, sulmi mbi gazetarët në skandalin e patronazhistëve, largimi në drejtim të panjohur i bosëve të inceneratorëve, distanca higjenike ndaj korrupsionit në nivelet më të larta, etj, janë dëshmitë e devotshmërisë së spakistëve ndaj të plotfuqishmit.

Qëllimi i Edi Ramës nuk është të stepi SPAK-un e as të trembi Berishën apo Metën. Në përfundim të vitit të parë të mandatit të tretë, ai ka nevojë të shpikë një sfidë të re, një betejë imagjinare mes të mirës dhe të keqes, një shënjestër tjetër për ta servirur si ushqim për publikun në vend të llogaridhënies për qeverisjen. Në mbyllje të këtij vitit të parë, shqiptarët nuk dëgjuan asgjë se si kanë punuar të mandatuarit prej tyre, a janë arritur objektivat nga secili ministër dhe a janë mbajtur premtimet e dhëna prej 9 vjetësh, nga uji i pijshëm e deri tek menaxhimi i krizës energjitike.

Edi Rama mbledh asamblenë, kur në fakt duhet të mbledhë bordin e transparencës e borde të tjera që ka sajuar, për të marrë në dorë situatën që po rrëshket drejt një krize ekonomike të qartë. Nuk gjen shembull të ngjashëm kur organi më i lartë i një partie në pushtet, nuk mblidhet për të kërkuar e dhënë llogari, por për të dëgjuar pallavrat e liderit dhe refrenin ezaurues me Berishë e Ilir Metë. Në vitin e nëntë të qeverisjes, kryeministri dhe ministrat do duhej të përgjigjeshin për punën e tyre dhe jo për punët e të tjerëve. Por përveç kronikave të montuara bukur, ku shfaqen ministret si kukulla e ministrat llërëpërveshur që i shpjegojnë liderit se si do të ndryshojë Shqipëria, partia në pushtet nuk i ofron asnjë mundësi analize apo llogaridhënie publikut.

Në pamundësi për të patur një bilanc qeverisje dhe për të debatuar mbi të, kryeministri po shpik tani fabulën me SPAK. Pas nëntë vitesh në pushtet, doli përsëri me tezën se fajin e ka Berisha dhe ata që nuk e marrin të pandehur atë. Në mandatin e parë sajoi betejën me prokurorët e gjyqtarët e korruptuar, në mandatin e dytë armiku ishte Ilir Meta, në këtë të tretin shënjestra është SPAK, që nuk arreston armiqtë e mandatit të parë dhe të dytë.

Nuk kishte pamje më të mjerë se ajo e dhjetra burra e grave, që bëhen bashkë me orë të tëra për të dëgjuar liderin që u flet përsëri për Sali Berishën e Ilir Metën. Ndërkohë që logjika e forumeve të tilla është që partia t’u kërkojë llogari të mandatuarve se si kanë punuar, në rastin e PS i tregohet pushteteve të tjera se si duhet të punojnë.

Në një forum normal, kryeministri do të duhej të demonstronte se çfarë është bërë gjatë këtij viti të parë të mandatit të tretë. Pse është rritur borxhi, pse vazhdojmë të paguajmë një litër naftë 2 euro, si do të veprohet me rritjen e çmimeve, po me krizën në bujqësi, çfarë do të ndodhë me koncensionin e inceneratorëve? Përpata metaforave me Berishën non grata, kryeminsitri duhet të përgjigjej përpara atyre që e kanë zgjedhur se përse Departamenti i Shtetit e klasifikoi Shqipërinë me një korrupsion të shtrirë në të gjitha nivelet e qeverisjes. Dhe përpara se t’i tregojë SPAK çfarë grepash të përdorë për të kapur Berishën dhe Metën, të shpjegojë pse ai ka peshkuar individë që u dha pushtet, në bashki, kuvend e qeveri, që sot gjenden prapa hekurave.

Mbi këto çështje është jo vetëm interesi i socialistëve dhe publikut të gjerë, por edhe detyrimi i një kryeministri që të japë llogari. Mirëpo, i mbërthyer deri në grykë nga dështimi dhe abuzimi, Edi Rama në hyrje të vitit të dytë të mandatit të tretë, po na servir fabulën e radhës: Fajin e ka SPAK që nuk merret me Saliun dhe Ilirin. Në 9 vjet në krye të vendin vetëm këtë histori të kthyer e stërkthyer ka edhe si bilanc qeverisje edhe si mbulesë të aferave korruptive. Për këto, është e kotë të presësh që një ditë do të marrë përgjegjësi, prandaj përralla si kjo me SPAK do të vazhdojnë.

©Lapsi.al

80 Comments

  1. me te miren po ben , por jo per ata qe e kane votuar, me te miren per rampjellen por jo per shtetasit.

   shqiptaret skerkojne me pak se cdo europian tjeter, te kene nje qeveri qe te qeverise dhe nuk kane pse te pranojne nje qeveri rampjellese qe ka nivelet e afrikes subsahariane

   ti je i lumtur me cmimet, me borxhin, me rendin , me trafikun , me biznesin? mbase pergigja eshte po, pati plot ne 1991 dhe ne 1992 votuan partine e punes ,mbase edhe ti i bie te jesh i sojit te barit

   1. Mos harxho kohe se eshte e njejta sufllaqe qe ka bere mbi 50 komente me emra te ndryshem ketu, me sa duket Shkullaku u leviz nervat rilindsave…

    Sa per analizen, e drejte bie dakord, vetem naivet mund te mendojne se spakaret mund te guxojne te cojne neper mend te hetojne ndonje anetar te sektit, thjesht u bene 3 dite pa ndonje skandal per te hutuar opinion publik dhe lideri filloi me pellitjet drejtesidashese…

  2. Pse nuk po shkruani me o kurva patronazhiste? Apo e arritet qellimin ?Qellimi juaj eshte te shkaterroni thelbin e shkrimit dhe ta beni kuplara edhe ketu o qelbesira? keni marr fund o kurva , koha po afrohet

  3. Berisha po vetëofrohet për negociata, pasi atë nuk e konsideron njeri në këtë proces.

   Rama e ka refuzuar, duke thënë se për të është i “vdekur politikisht”.

   1. Degjo o partonazhist i pafytyre , Berisha ka mekatet e tij por sot ai eshte prelud i vdekjes klinike te palloshit dhe te sektit mavi .

    1. Berisha u zbyth dhe brenda dy javësh, pa ja kërkuar njeri, kaloi nga denoncues i procesit, në lëpirës të Edi Ramës për ta pranuar në tryezë?Ti Arb vazhdo masturbohu me foton e rames,se salihu te ka perdhunuar me vite o shpellkar

  1. Shullaku sdi me lidh dy fjal eshte bere dhe analist rama spo e perdor spakun thjesht do ta zgjoj nga gjumi dhe te bej punen ashtu sic duhet

  2. Para skakut duhet te hedhi drite ne fillim per vjedhjet e veta dhe te tufes se qenve qe ka perreth… E te shkoje ne skaku … pastaj edhe te tjeret Rrojme me te sotmen o doç, e Saliu yt ka 9 vjet qe nuk eshte ne pushtet por pushtetin ta ka lene ty si pusht qe je…E ne fund te gjithe qe jane pro teje o jane te paguar o jan koqe!

 1. shullak hapi syckat e shif ca behet plako. Rama po tregon se do drejtesi per vendin e tij e nuk po e perdor si kapak ashtu si thua ti

 2. Fjalimi i Rames nuk ishte sulm ndaj SPAK, fja8mi i rames ishte thirrje per te ber punen sic duhet se i ka len kriminelat e lire te verdallisen

 3. Detyra e spakut eshte te zbukoj kriminelet dhe rama po i ben thirrje dits dites qe te beje punen qe i eshte caktuar

 4. Rama e perdor spakun vetem per ata qe kane vjedhur ne kete vend si psh(saliu,meta) qe duhen hetur keta keshtuqe shullak sdi ca flet najher ti.

 5. ARRESTOHET YMER G KELLIRA,POLICIA E KAPI DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT ,DRITAN HALE’s ,KRESHNIK SPAHIUT,EDI RAMES DHE ALEXANDER VUCIC

 6. Rama ben mir qe zgjon spakun nga gjumi. Rama flet e ben mir po kujt i thot. Ktyre te korruptuarve te spakut qe si ka mundsi kan len kriminelat me te medhenj si berisha e meta pa u vendos perpara drejtesis

 7. Rama mir ben qe i rikujton spakut punen qe duhet te beje.Shullaku me mire te mos flase fare sesa te harxhoje frymen kot.

 8. Te godasesh krimin dhe te godasesh 1 kryeminister qe kerkon te zbuloj krimin jan gjera te kunderta. Shullaku po ben gjen e gabuar. Po godet kryeministrin dhe sme duket e drejte

 9. Spaku po ben punen e duhur. Gjetja dhe goditja e krimit po behet ketu ne vendin tone. Shullaku sduhet te merret me punen qe ben zoti rama

 10. Po ca lesh analisti esht ky qe sdi me lidh dy llafe, ka goj e flet per fjalimet e rames. Normal kriminelat bashk jane.
  Rama vazhoni me punen edhe beni mire qe ia vini ne dukje spakut te veproj sic duhet.

 11. e keqja e ketij vendi je ti me shok o shkullak; thoni qe nga ky vend po ikin te gjithe, po prape ju nuk ikni, thoni ky popull nuk ka per te ngrene, nderkohe qe ne cdo restorant qe ulesh ju sheh juve te shtruar me gjithe te mirat, thuhet qe ne kete vend nuk ka drejtesi, nderkohe qe jeni te vetmit gazetar ne gjithe boten qe keni nga 5 vila e 20 apartamente. jeni llumi illumit te hipokrizise dhe me te shiturit. mjere ne se kush na epraqson opioninin publik

 12. O kokbole, shi merru me punet e tua, se jeni bere te gjithe gjithollog po dy pare men skeni tju besh te gjitheve bashke, sdini nga lidhet gamori

 13. Ju e keni vertetu me kohe qe jeni media vl , ai shko e flet per prokuroret qe mos ti lene mangut asgje gjykimit dhe te vazhdojne me punen ashtu sic duhet ju thoni i ben presion ajde media ajde

 14. Jemi ne shekullin e 21 edhe akoma ka njerez si shullaku qe krijojn shpifje dhe lajme te tilla. Per te ardhur turp

 15. Gabim qe punon,gabim qe lufton qe te denoje krimin.Cdo gje qe ben rama eshte gabim, vetem kriminelat e PD mos te denohen sipas Shullakut.Pyes veten pse akoma kane te drejten e fjales keto minjte e Berishes.

 16. Kto hiperbolizimet si lider suprem perdori per doktorin o shkullak qe ka 30 vjet qe ka mor pd si koncesion 100 vjet per mirmbajtje

 17. Smendoj se me keto deklarata shullaku po mundohet qe te bej mire por thjesht po hedh balt aty ku sduhet. Kryeministri ka investuar per kete vend dhe po vazhdon po mundohet qe ta permiresoj

 18. Me ate fjalim kryeministri i dha suport prokurorve qe mos ti friksohen askujt nuk i beri presion o mjeshtrat e lajmeve

 19. KUR FLISNI ME KAQ KOMPETENCE PER MENDIMIN EDHE INDINJATEN E POPULLIT JU QE MEZOR I DILNI PER ZOT VETES E GRAVE TUAJA ME VJEN TE VJELL…E SHISNI LLAFIN PER PES PARE SPEC

 20. Ky shullaku kot flet se kush po e degjon se ca po thote se di. Vet flet,vet degjon. Lere Ramen te beje punen se nuk ka kohe te meret dhe me ju.

 21. Rama spo e perdore spakune e shullak ai po i kerkon qe ato te bejne punen e tyre e te kapine kokat e korrupsionit.

 22. Ket shullakun me ket prerje sikur sa e kan marr nga rruga i kan vesh i xhaket edhe i thon do behesh analist. Mir qe sdi me lidh dy fjal po pervec ksaj bejn si te interesuar per popullin nderkoh qe vet bredhin me makina e han ne restorante luksoze

 23. Detyra e vertet e spak esht te hetoje kriminelet dhe rama po i ben thirrje qe te vazhdojn detyren mos trri e te degjoj se cthot ky shullak kok ari

  1. Korrupsioni i rradheve politike mund te ndeshet vetem nepermjet SPAK eshte e pallogjikshme qe te sulmosh fjalet e Rames kur ai ka fol vetem per te mundur krimin ne vendin tone.

 24. Spak nuk duhet te ket frik kush ka bere kirme duhet te denohet besoj se meta dhe berisha jan te paret qe duhen te futen mbrapa hekurave

 25. Me e bukra eshte qe japin mend ata persona qe punen e vet nuk e bejne dhe i pelqen shume te shohin vetem punet e te tjereve.Kepeni me ramen se nuk keni me cfare mereni tjeter.

 26. Per sa kohe qe rama ka denuar edhe jan pas hekurve rama ska pse te bej rolin e viktimes por spak duhet te meret dhe pak me disa koka qe kan kryer krime ndaj popullit

  1. Rama ka vepruar shume mire qe i ka bere thirrje spakut. Te bejne punen e tyre si duhet dhe te denojne kriminelet e vertete

 27. Shkullaku ska ca t bej e thot hajd po e them nai budallallik per icik vemendje po ik o armand se sje per ket pune ti ta them si me t pas timin

  1. Meta dhe Berisha jane nder te paret qe duhet te denohen. Rama ka bere shume mire qe i ka bere thirrje spakut. Po kush e kupton se te gjithe e kapin me ramen

 28. Spaku po ben punen e duhur per mendimin tim. Gjetja dhe goditja e krimit po behet dita dites ne vendin tone dhe smund te akuzosh nje kryeminister qe po del haptazi per zhdukjen e krimit.

 29. Ça bohet keshtu ? Na myti zhuli i kuq . Patronazhistet me urdher partie jane hesh ne sulm . Nuk lexon asnje koment , nuk shkruan dot nje fjale se keta ta bejne te pamundur me lepirjet e tyre te peshtira . Na e peshtiroset , na e kthyet edhe kete portal si ate te merushe putanes .

 30. NE TRE ORE 56 SHKRIME? OEEEEEEEEEEEEEEEE E PASKAN MARRE NE DORE PARTONAZHISTET
  PO E NDJEN FRIKEN O GAXHGAUN 2 METROSH QE KE NXJERRE NE FUSHE TE GJITHE BYTHLEPIRSAT
  PTUUUUUUUUUUUUUUUUUU ……… KURVA PA DINJITET

 31. Patronazhistet e karit per 15 minuta kashe shkruar 40 here . Ju ka hyre frika o vemje se Shkullaku ka goditur ne shenje ? Nuk keni pare gje akoma , Kjo historia e superhajdutit 2 metra te gjate ka per te perfunduar vetem dhe vetem me burgosjen e tij dhe te kurvave qe ka nga pas .

  1. Shkullak,analize perfekte.
   Ai mavija qe komenton me te njejtat fraza te neveritshme deri ne peshtirosje,por me emra te ndryshem,e paska inatin me ty.
   Domosdo,e verteta eshte e hidhur.
   U hidherofshin ishalla dhe mos pafshin kurre hajer krimbat mavi.
   Nuk meritojne as ti permendesh dhe as te denjosh ti pergjigjesh.

 32. Mos kij gajle fare more Shkullak,
  se Kapak nuk bohet dot ai SPAK!
  Sepse :
  Nuk ka si fshihet Fukaralleku,
  i qeverisjes Rames Kok-Bosh,
  sa e fshehin Spiropaleshat,
  ate Diellin dot me Shosh!

 33. Shteti gjoja demokratik 30 vjeçar shqiptar eshte i tipit hibrid piramidal per shkak te dy BANDAVE TE MEDHA
  dhe nje BANDE TE VOGEL.

  1.
  BANDES ME TE MADHE GRABITQARE TE BALENES SE BUKUR PULLA-PULLA EDI RAMA (Orcinus Orca).

  2.
  BANDES SE PESHKAQENIT TE BARDHE AKTUALISHT PLAK SALI BERISHA (Carcharodon Carcharias).

  Midis Bandes 1 dhe Bandes 2,
  ESHTE EDHE BANDA E VOGEL E KACHALOTIT KOKEMADH QE BIOLOGJIKISHT QUHET SPERM WHALE,
  HERE ALEATE ME BANDEN 1 DHE HERE ALEATE ME BANDEN 2, ILIR META ( Physeter Macrocephalus).

 34. “Berisha mundi Bashen por nuk mund dot Ramen.

  Pjesa gri nuk e voton Saliun.
  Dhe tragjikja eshte se ne vitin 2022 te presim shpetim te demokracise nga Sali Berisha”Shkul Llak mos u acaro lere salihun te ulerasi si qen rrugesh ti je intelektual shpellkar

 35. Berisha po vetëofrohet për negociata, pasi atë nuk e konsideron njeri në këtë proces.

  Rama e ka refuzuar, duke thënë se për të është i “vdekur politikisht”.Vazhdon masturbimi me ritme te larta nga shpellkaret e salihut

 36. Gjiri i Lalzit i ka kompleksuar politikanët. Në vitin 2015 ato ranë pre e grabitjeve ordinere dhe Policia nxori zbuluar pronarët si Flamur Noka dhe Arben Ristani. Nga turpi që s’i kishin deklaruar vilat, nuk u ankuan kurrë publikisht a në polici. Edhe Arben Krajës së SPAK u raportua se i ndodhi e njëjta gjë në 2021.Qimi dhe shkul Llaku ja thithin karin vetem rusve e serbeve nuk e tradhtojne salihun e liken keta shpellkare mediatike

 37. Ai është një djall, një protagonist i së keqes, shkatërruesi më i madh i vendit. Berisha ka një ushtri një paramilitari të tmerrshme. Ky popull shpëtoi nga Enver Hoxha, nga pushtuesit, nga ky nuk shpëton dot nëse nuk do të ishte SHBA.

 38. Vila 760 mijë €, pasuria e 4 të përfolurve! Shehu hotel dhe 6 shtëpi, Noka 175 mijë € shtëpi e 2 garazhe, Leskajt i ‘avullon’ pasuria rrugës, Spaho përfitoi si i pastrehë

 39. Gjiri i Lalzit i ka kompleksuar politikanët. Në vitin 2015 ato ranë pre e grabitjeve ordinere dhe Policia nxori zbuluar pronarët si Flamur Noka dhe Arben Ristani. Nga turpi që s’i kishin deklaruar vilat, nuk u ankuan kurrë publikisht a në polici. Edhe Arben Krajës së SPAK u raportua se i ndodhi e njëjta gjë në 2021.

  Së dyti, zengjinët i kanë nxjerrë në shitje vilat sepse janë kompleksuar nga blloqet e reja. Tani duan t’i shesin vilat në Lalz e të mblidhen në Palasë a pak më poshtë.

 40. Kandidati për kreun e PD tha se ka kërkuar debat me kundërshtarin e tij Sali Berisha, gjë e cila është kundërshtuar. Kandidati për kryetar në PD tha se duhet të ndahet nga miti se në pushtet mund ta sjellë vetëm Sali Berisha

 41. kjo eshte qeverisja me e suksesshme qe e ktheu Shqiperine ne nje vend europian dhe kjo ju terbon ju kelyshet e malokut vucidolit Shqiptaret kane sy te shikojne dhe tru te kuptojne realitetin qe juve ju vret syte o Shkullak bythqiri

 42. Ish oficeri i Gardës-Berishës: Të dua më shumë se fëmijët e mij, Bashën e Bardhin do i ha me dhëmbë

 43. Berisha ka takim me ish gardistët e tij të 97, që i turri kundër shqiptarëve, dhe që i premtojnë që do hanë me dhëmbë Alibej dhe Bardhin, ndërsa këta të fundit përqafohen me Pompeon. Si për dreq dhe ky, ku e gjeti të vinte para zgjedhjes së tij kryetar, në përvjetorin e sulmit amerikan mbi të. Të kish pritur të paktën deri në fund, që demokratët ta besonin që ja ka bërë gjëmën Sorosi dhe demokratët dhe jo republikani paraardhësi i Sekretarit Blinken

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu