• |
ide | kryesore

Rama në burgun e Thaçit, dy standartet me drejtësinë e ndërkombëtarëve

-Instant, Kryesore

Vetëm dy ditë pasi i kërkoi drejtësisë së re shqiptare me bekim ndërkombëtar burgosjen e presidentit të Shqipërisë, kryeministri Rama shkoi të takojë në burgun e Scheveningen-it ish presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, të akuzuar për krime lufte.

Ndonëse ky është një udhëtim tejet i rallë për një lider në detyrë, kryeministri i Shqipërisë nuk e ka fshehur kurrë mbështetjen për shokun dhe vëllain e tij Hashim. Me një kërkim të shpejtë në arkivën e Lapsi.al, mund të gjenden të gjitha rastet kur kryeministri i shqipërisë e ka sfiduar autoritetin e gjykatës speciale.


Në një prononcim javën e shkuar për zgjedhjen e re të presidentit ai nuk nguroi të thotë se, nëse ish kreu i shtetit të Kosovës nuk do të kishte qenë në burg, ai do të ishte një presidenti i shkëlqyer i Shqipërisë: “Ai do të ishte një president i shkëlqyer për Shqipërinë dhe Kosovën, por fatkeqësisht ai nuk është i pranishëm për momentin në bashkësinë shqiptare. Kjo sepse ndaj tij po zhvillohet një proces që mos më bëni ta them se ca procesi është”, tha Rama duke hedhur jije dyshimi për gjykimin që po zhvillon gjykata speciale e Hagës.

Edhe më parë një një letër për ditlindjen e liderit të burgosur Rama e pati konsideruar si “Izolim absurd” mbajtjen e Thaçit në burgun e Scheveningen-it.

Kur plot një vit e gjysëm më parë Hashim Thaçi dha dorëheqjen dhe u nis drejt qelisë ai shkroi: ”Hashim Thaçi ka gjjithë mbështetjen e solidaritetin e Shqipërisë në këtë betejë të radhës për Kosovën dhe për drejtësinë e pacënueshme të Luftës Çlirimtare! Procesi absurd ndaj tij do të vulosë përfundimisht pastërtinë e UÇK-së dhe pamundësinë për ta rishkruar historinë e saj”.

Pra, nuk ka dyshim se si rrallë kujt më parë shefi i qeverisë shqiptare po tregon nder, respekt dhe besë ndaj ish presidentit të Kosovës, sa një gjë e tillë ka detyruar shumëkënd të ngrejnë pyetjen: A ka lidhje kjo me ndonjë sekret mes të dyve, a qëndron pas saj një lidhje okulte, kur sëbashku me Vuçiçin thurrnin të tre planet e zgjidhjes finale me shkëmbim territoresh dhe popullsish?

Gjithësesi arsyet e panjohura të kësaj vlazërie janë më pak të rëndësishme se ajo që duket në publik, ditën për diell.  Në rastin e Hashim Thaçit Edi Rama e quan “absurde” drejtësinë ndërkombëtare, kur Gjykata Speciale për krimet e luftës në Kosovë është e sponsorizuar dhe e mbrojtur politikisht nga Departamenti i Shtetit dhe Brukseli. Të gjithë e mbajnë mend se në një moment kur Hashim Thaçi dhe Kadri Veseli, tentuan të zhbëjnë ligjin për gjykatën speciale, se me sa forcë reaguan Uashingtoni dhe kryeqytetet kryesore të Europës. 

Por të njëjtët sponsorë kanë ideuar dhe financuar edhe drejtësinë e re shqiptare për të cilën Rama ka deklaruar mëse një herë se i ka lënë perendimorëve në duar çekune bardhë dhe ai nënshkruan çfarë kërkojnë ata. Pra këtu nuk ka diskutim, se Rama përdor standarte të dyfishta për drejtësinë e ndërkombëtarëve.

E vetmja dilemë që mbetet është nëse në Hagë shkoi kryeministri i Shqipërisë për të takuar presidentin e Kosovës, apo u takuan privatisht dy shokë që katër vite më parë imagjinuan aventurën e ndarjes së Kosovës?    

©Lapsi.al

73 Comments

  1. Berisha po vetëofrohet për negociata, pasi atë nuk e konsideron njeri në këtë proces.

   Rama e ka refuzuar, duke thënë se për të është i “vdekur politikisht”.

  2. A ka ndonje gje ndermjet tyre? Po sigurisht. Ndersa Rama nderpreu lidhjen me Berlinin ne favor te “kabllit” amerikan te administrates se presidentit Trump (qe e shau madje ne VOA per ti bere servilin Hilaryt) rekrutoi dhe Thacin, madje per nje cike do e kishin arritur neneshkrimin e “paqes” se ballkanit duke akorduar pazarin e Trepces, nese Berlini nuk do tu kishte hedhur “prangat” e Hages. Po pse tani? Sepse serish Kosova ka ne krye nje “antiamerikan” por “filogjerman”. Dhe kur Mali i Zi i shtohet listes se “hapjes” i hapet rruga “pazarit te vjeter” ku Thaci me te “luftes” ka ende ndikim qe nen dirigjimin e Rames te “kape” serish shtetin e Kosoves. Dhe nga nje skile e regjur e ish bllokit komunist me ekspertize te gjere ne korrupsion sidomos ate politik, vizita e nje ish te ngjashmi nuk ben dallim per kontekstin. Duke e maskuar me ate qe eshte dhe streha e fundit e maskarenjeve.

 1. Zoti Thaci nuk e meriton ti hidhet balt mbi veprimet e tij. Ai eshte munduar madje ka berr cmos qe kosova te jet nje vend i lir sot. Keto akuza jan te kota.

  1. Thaci eshte i pafajshem ai ka bere me te miren per popullin e atij,shpresoj te vihet drejtesia ne vend dhe te fuse ne burg kriminelet e vertete saliun dhe liken…Respekte Rames,tregon qe eshte nje lider i denje dhe mbeshtet cdo njeri qe ka nevoje

  2. Bravo o jorgo , bravo o kurve e kuqe , ote qifsha mendjen kur te kem ngeenxji qe qifsha mamin se besoj eshre me e virgjer ajo se ti oj kurve [atronazhiste me pagese

   1. I paemer 14:54 dhe per 20 komentet e tua,
    Nuk ka komentues ne kete bote qe t’i shkoje me shume se sa ty epiteti Zagar, po jo thjesht Zagar por nga ata qe hane mut.

 2. Marredheniet e mira midis rames dhe thacit cmendin pafundesisht cdo njeri qe eshte armik i yni.Thaci dhe rama kane respekt reciprok

 3. Ka mbeshtetjen e te gjitheve ne Hashim Thaci, dhe repsekte per zotin Rama qe i gjendet prane ne dite te veshtira.

 4. sa mire kur shohim dy zoterinj te vertete duke u taku.Nje njeri Thaci i cili ka treguar se vertete ka respekt per ne dhe ne per te.

 5. Rama dhe njher ka treguar sa patriot dhe lider i mir qe eshte. Me kte takim ai nuk ka dhen vetem mbeshtetjen e vet po tw qindra shqiptareve qe gjithashtu e mbeshtesim thacin, sepse nuk duhet te ishte ne burg.
  Shoresoj qe te zbardhet e verteta

  1. syfllaqet mbaruan o kurva me pagese . Tani ka ngel vetem mut , por mut partie ama . Ju nuk dilni kundra partise prandaj hani mut e mos beni ze .

   1. Aman o zot,çfare po na zene syte,
    Ju dogj barku ju debilave per thaçin!
    Na i kurseni idiotlliqet,ju lutem
    Enough is enough

 6. Thaci nuk e meriton kete gje duhet nje gjykim i drejt dhe te kthehet sa me par ne kosov ai eshte nje hero kombetar.

 7. Po si ka munci qe nje komandat qe mundohet me liru vendin e vet po gjykohet kjo eshte absurde.
  Rrespekte per ju z.Rama

  1. Emer kosovar. dielakt kosovar(me liru) , mirenjohje nga nje kosovare ndaj Rames, dhe ja u plotesua mozaiku i PR te Rames. Megjithese Thaci dhe Rama punuan tia ndanin veriun Kosoves, prape se prape, kosovaret i duan ata te dy . Ky eshte thelbi i komentit te “Ardites”.

 8. Rama ka derguar pershendetjet me te perzemerta atij Thacit nga Open Ballkan. Nuk ka ku te gjente Serbia nje kone me te bindur se Rama per ta mbajtur aty poshte tavolines se ish-Minishengenit, sot Open Ballkan, neser New Yugoslavia!

 9. Si shoferi i gjykates u be oficer i policise gjyqsore Tirane ndersa gruaja gjyqtare ne Lushnje thotë:

  Ngeli tuj shetit Europen idioti. Te premten qe shkoi ne Poloni, te hene ne Bruksel. Nje zot e di ku do jete per kete fundjave. Milet debil qe mban nje kryeminister qe nuk di te beje asnje pune.

 10. Ja behen prostitutar patronazhiste .
  sssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss ………………..kapeni kete timin o kurva me pagese

 11. Prandaj e shpalli si kandidat per president Thacin para ca ditesh, qe kur te ikte atje te burgu ti thoshte, ja sa shume te du sa per icik do tbeja dhe presiedent po te mos ishe ne biruce tani. Edvin nqs e do aq shumeThacin, rri me te ne biruce se aty e keni vendin qe te dy

  1. E moj Valentina, po kur pa qe filluan ta vizitojne Thacin te gjithe, madje edhe fevzo, i takonte dhe shokut te ngushte te thacit ,qe tia bente nje vizite. Do interesohet edhe per ambientin , se ka filluar ti dal ne enderr SPAKU

 12. HASHIM THACI ESHT HERO I KOMBIT MOS GUXONI TE HIDHNI BALT NE FIGUREN E TIJ !! . Zoti rama ka ber shum mir qe e ka takuar se nuk meriton te harroet nje njeri qenka ber kaq shum per kombin shqiptar

 13. Rama ka treguar patriotizem me veprimin qe ka bere pasi Thaci ka shume nevoje per mbeshtetjen e tij dhe te te gjithe shqiptareve ne kete situate qe eshte

 14. Suporti Rames ndaj Hashim Thacit esht gje pozitive qe tregon marredhenei te mire te dy liderave te vendit tone

 15. Serbet jan monstra. Krimet qe kan bo ata nuk kompensohen asnjeher. Hashimi nuk esht vrases as ska ber krime lufte per ket jam pothuajse i sigurt.

  1. Mirë e thua Anton, pothuajse i sigurtë.
   Se ndryshe nuk ka si shpjegohet gjithë kjo dashuri e kryeministrit me presidentin serb.
   Sikur nuk ka kuptim, edhe Vuçic burrë i mirë edhe Thaçi burrë i mirë.
   Njërin do t’a kishim bërë edhe president sikur të ishte i lirë, tjetri burrë shteti.
   Ka diçka që nuk shkon.
   Kush është krimineli në këtë rast?
   Ndoshta asnjeri, apo një i tretë?
   Dikush nuk ka hequr dorë nga planet e vjetra që vetë ka financuar.
   Pjesa më e madhe e komenteve janë bërë nga njerëz naivë ose janë BQ

 16. Thashim thaci ka qene dhe do te mbetet hero kombi. Dhe zoti rama ka bere gjene e duhur qe e ka takuar dhe ka treguar qe ka mbeshtetjen e shqiperise

 17. Eshte normale qe ta sfidoj gjykaten ne lidhje me ceshtjen e Thaçit perderisa ai eshte i pafajshem dhe nuk e meriton gjithe kete padrejtesi qe po i behet! Bravo Edi qe po e mbeshtet do te thote shume.

 18. Gjykata speciale po ben nje padrejtesi me ceshtjen e Thaçit dhe me vjen shume mire kur degjoj qe Rama po i del ne mbrojtje me gjithe cfare ka ne dore.

 19. Rama nuk e ka fshehur kurre mbeshtetjen qe i jep Thacit dhe ka te drejte sepse nuk eshte e drejte te dyshosh dhe te denosh nje person si Thaci qe ka luftuar dhe ka mbeshtetur vendin e tij.

 20. Dhe mua me duket nje gje jo normale qe te kete kaq shume masa te mara per Thaci deri ne heqjen e lirise ne burgun e Scheveningen-it. Ai ka luftuar per liri dhe ktu ska asgje per te ekzagjeruar kaq shume.

 21. Me vjen mire qe Rama e ka thene hapur mbeshtetjen qe ka per Thacin dhe nuk ka ndryshuar mendimin.Ne do te jemi gjithmone mbeshtetes te vendit tone te zemres ‘Kosoves’ dhe UCK. Kosove-Shqiperi jemi nje.

 22. Rama gjithmone ka qene ne krah te se drejtes se UCK dhe nuk eshte menyra me e mire si po trajtohet kjo teme .Nuk besoj se ishte i nevojshem gjykimi me burg i Thacit deri ne momentin e vertetimit te pafajsise.Ka njerez qe kane kryer denime shume te renda dhe nuk po denohen.

 23. Rama e ka mbeshtetur hapur thacic dhe ka besuar perher ne pafajsine e tij, keshtu mendoj edhe une. Shpresoj qe te vendoset drejtesia ne vend.

 24. Haqimja ishte President i Nderkombetareve, jo i Kosovareve! Dhe ato Nderkombetaret e flaken tej pasi e shtrydhen. Perthyer me dysh para te huajve nuk mbahet pushteti brenda nje vendi dhe Thaci e provoi kete. Ne ate rruge eshte edhe Rama.

 25. Thaci do dale i pafajshem dhe serbi poshter duhet te denohet per shpifje dhe mashtrime , bravo rama qe shkuat ta vizitonit se i tregon serbit qe ne jemi gjithmone bashke sic kemi qene me perpara 👏👏👏

 26. Respekt për të dy këta zotërinj! Mendoj që janë njerëz që do mbahen mënd gjatë për seriozitetin e tyre, dhe jo si disa sharlatanë që u vret sytë bashkëpunimi Kosovë-Shqipëri. Respekte pa fund Z. Rama dhe Z. Thaçi!

 27. “Berisha mundi Bashen por nuk mund dot Ramen.

  Pjesa gri nuk e voton Saliun.
  Dhe tragjikja eshte se ne vitin 2022 te presim shpetim te demokracise nga Sali Berisha”Vazhdon masturbimi i shpellkareve te salihut me foton e rames,por sot kane shtuar dhe thacin,shpellkari me i mire qin nonen e vet

 28. Berisha po vetëofrohet për negociata, pasi atë nuk e konsideron njeri në këtë proces.

  Rama e ka refuzuar, duke thënë se për të është i “vdekur politikisht”.

 29. E pabesueshme deri ku arrin idiotesia e shqupistave.
  Meqenese Rama eshte armiku politik, ai duhet patjeter te jete i keq.
  Per pasoje, kushdo qe ka mbeshtetjen e Rames eshte gjithashtu i keq.

  Vetem Saliu qe i shiti nafte Milloshevicit eshte i mire dhe patriot i modh.

 30. Timonieri nuk beson te Gjykata e Hages per Hashim Thaçin.

  Timonieri beson te Gjykata e Hages per ndarjen e Detit Jon.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.