• |
ide | kryesore

Zhduket parimi një anëtar një votë, PS hap aplikimet për kryetarët e rinj në 61 bashki

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Në zbatim të vendimit të Kongresit të 9 Prillit dhe Asamblesë Kombëtare të 7 Majit, Partia Socialiste ka hapur procesin e garës së brendshme për 61 kryetarët e partisë në 61 bashkitë e vendit. Gjithashtu, ftesa për aplikim u shkon edhe atyre që dëshirojnë të emërohen si sekretar ekzekutiv në degët lokale të Partisë Socialiste apo në nivel qarku, pozicion ky i cili u shtua përmes ndryshimeve statutore të 9 Prillit. Por nuk parashikohet të ketë votim sipas parimit një anëtar një votë. Kryetarët e rinj të PS-së në bazë do të jenë thjesht sipas vullnetit të drejtuesit politik të qarkut dhe më pas kryesisë së socialistëve. Ky është një tjetër regres kur vjen fjala te demokracia e brendshme në PS, ku forumet janë thjesht formale pasi për gjithcka vendos Rama. 


Udhëzimi i miratuar nga Sekretari i Përgjithshëm Damian Gjiknuri parashikon se deri më 25 Maj 2022 do të administrohen kandidaturat e mundshme për kryetar të degëve lokale të Partisë Socialiste. “Procesi i propozimit të kandidaturave për kryetar të partisë së bashkisë është i hapur dhe në të marrin pjesë të gjithë strukturat e partisë së bashkisë, drejtuesi politik i qarkut, deputetët e asaj bashkie, forumet apo çdo anëtar i spikatur i PS në bashki. Kërkesat paraqiten në Asambletë Socialiste të Bashkive; gjithashtu një kopje dërgohet elektronikisht pranë selisë qendrore të Partisë Socialiste në adresën e e-mailit: [email protected]”, thuhet në udhëzim.


Parashikohet se kandidatët për kryetar të partisë të bashkisë duhet të ketë si rregull vendbanim dhe të bëjnë jetën e partisë për një periudhë jo më pak se një vit brenda territorit të bashkisë, të jenë anëtar të partisë si rregull për një periudhë jo më pak se tre vjet, të kenë arsimin e lartë si dhe të plotësojnë kushtet e integritetit moral e ligjor.


38 Comments

 1. Ka lezet plako, na ka lene hapesire e ne per te dhene mendimin tone dhe duket qe keto ndryshime do jene riisi per ne !

  1. Eshte menduar mire pasi nevojitet gjithmone organizim. Kjo eshte nje parti europine qe vendos me te miren per popullin e vet!

 2. duke ditur qe deri me tani jane futur per te votuar te gjithe familjaret e tyre per mendimin tim kjo eshte nje gje pozitive

 3. Po behet gjeja e duhur qe duhet te ishte bere kohe me pare.Nuk ka me situata te pakendshme qe votonin persona qe gjithmone kane qene inekzistent ne parti.

 4. Ik o bushat merru me pd qe ska ndare akoma ke ka kryetar, se ps ne rregull eshte. Ksaj i thone ti qash hallin kaloresit se i varen kembet

 5. nese hedh syte nga PD shef qe jan lemsh gjithe spo dijne si qysh tek cbohet ndersa kur sheh PARTINE socialiste PLOT mireorganizim, mireqeverisje e me rend!

 6. Jam nje lexues i rregullt i portalit tuaj dhe mesa kam pare sulmoni vetem se cfare ben ps dhe i dilni kunder por kurre skam pare te sulmoni pd e cila nuk po zgjedh dot kryetarin e vet , si perfundim me keto lajme po largoni shume lexues duke menduar qe jeni nje portal partiak

 7. Keto jane ndryshime te mira sipas mendimit tim sepse ju jep mundesi dhe hapsira te gjitheve qe jane te te afte per te punuar dhe duan te cojne vendin tone perpara , pa miqesi pa nderhyrje por drejt e drejt ashtu sic duhet , ps perhere ka bere ndryshime ne te miren e partise dhe shqiperise per te qene sa me transparente me qytetaret

 8. Ndryshe nga pd juj ps nuk ka probleme ne zgjedhje dhe as ne strukturat e sekretariateve ju po ziheni si macja me miuun kush thyen dyert e selis

 9. Transaprante cdo detaj ne lidhje me partine socialiste dhe ndryshimet qe behen , po te shkosh andej nga pd i vetmi ndryshim qe kan bere eshte brava qe ndrroi luli hahahahah🤣

 10. O shkullak po si mer burr kaq i djath pakse qen qe rri duke sulmu vetem ps, asnjeher ste kam pare te sulmoni pd qe ne kete periudhe qe jane po bejne gjera trashanike qe nuk ia vlejne te jene fare ne pushtet

 11. me mir keshu pasi disa kryetar rrin kot aty marrin rrogen kot ne 4 vite vtm neper fushata dalin me mir qe do behet nje reform dhe nje zjedhje e till

  1. Kane dal sufllaqexhijte te marin sufllaqet se jane rritur cmimet ! Po cfare mire eshte o u marte mortja keshtu bente edhe partia e sumes ke donte kryetari I madh zgjidhte kryetaret e rretheve! Fuck you motherfucker s!

   1. o injorant po me keto mend qe keni ju dhe 50 vjet do rrini ne opozite se nuk keni piken e llogjikes ne kok

 12. Kryetari duhet te jete i mirmenduar qe te mos dal i implikuar kriminal. Prandaj mendoj se ishte levizje me mend

 13. Transparenca eshte parimi kryesor qe duhette zhvillohet ne nje parti dhe me levizjen e sotme PS tregon qe esht e gatshme te beje cte jete e nevojshme oer ta mundesuar

 14. Sa mire keshtu. Nuk do te vendosen dosido ne poste te tilla por njerez te arsimuae dhe te pwrshtatshem per kete fushe

   1. o injorant po me keto mend qe keni ju dhe 50 vjet do rrini ne opozite se nuk keni piken e llogjikes ne kok

   2. O injorant po ju vetem nje gje dini te thoni na shani shpesh neve o sufllaqexhi o pjellat e rilindjes

    po ju cfar jeni ca injorant rrugaç pijanec faraxhi rrugesh dhe pjellat e sali berishes dhe mbylleni ate gojen tuaji ju injorantet rrugaçet e sali berishes se nuk keni fytyr e surrat te komentoni apo te flisni nuk e kuptoni se jeni te mbaruar o copa mishi ju me keto men qe keni dhe 50 vjet te tjera ne opozit do rrini se nuk keni piken e llogjikes ne kok

 15. Kjo e ben te dallueshme ps nga pd sepse ps funksionon me organizim dhe rrwgulla dhe pd esht e shperndar e ka lonflikte te brendshme.

 16. Zhduket parimi një anëtar një votë dhe kurvat patronazhiste jane hedh ne sulm . Mire kur ishte nje anetar nje vote mire edhe tani qe nuk eshte nje anetar nje vote . Hajde e merri vesh keto kurvat e kuqe . Prostituta pa dinjitet
  pttttttttttttttttttttttuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu…………..ju qifsha ropt

  1. o injorant po me keto mend qe keni ju dhe 50 vjet do rrini ne opozite se nuk keni piken e llogjikes ne kok

  2. o injorant o i pafytyr po çfar je ti nje cop debil injorant piskopat je atyre zonjave i marrsh te keqen ti o funderrin puuuuuuuu te turp te vije qe shan me kete fjalor fytyre shtrembet yyyyyyyyyy goji qelbur dhe je më goji qelburi ne univers dhe ju zgaret e sali berishes kurr mos ardhshit ne pushtet aty u fundoshit si mos me keq

 17. O lapsi o kazan shpifes o portal injorant dhe i pa fytre pse nuk flet ti per pd dhe sali berishen apo nga pd dhe sali berisha paguesh ti portal i rrem paguesh per te hedhur balt e shpifje per ps dhe degjoni ketu ti o lapsi dhe te Gjith ju injorantet qe i shkoni pas sali berishes dhe ti o lapsi mbylleni ate gojen tuaji te qelbur se nuk keni fytyr e surrat te komentoni e te flisni dhe ju zgaret e sali berishes kurr mos ardhshit ne pushtet u fundofshi me keq dhe u shkaterrofshit

  Rrofte Partija Socjaliste Rroft Edi Rama

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *