• |
ide | kryesore

Aktorja e ‘Doctor Strange’ shpallet fajtore për abuzim seksual

-Instant, Paparazzi, Slider

Aktorja Zara Phythian dhe bashkëshorti i saj Victor Marke janë shpallur fajtorë për abuzim seksual.

Media të shumta, duke përfshirë BBC dhe Nottingham Post, raportojnë se Phythian u dënua të mërkurën në Gjykatë e Nottingham në Mbretërinë e Bashkuar për 14 akuza për aktivitet seksual me një fëmijë midis 2005 dhe 2008, duke filluar kur vajza ishte 13 vjeç.


Në krye të të njëjtave 14 akuza, Marke u shpall fajtor për katër akuza të tjera për sulm të pahijshëm kundër një gruaje tjetër nga viti 2002 deri në 2003, kur ajo ishte 15 vjeç.

Sipas BBC, një intervistë policore me viktimën e parë u luajt muajin e kaluar në gjykatën e Nottingham Crown në MB, në të cilën ajo pretendonte se cifti kishte abuzuar seksualisht me të.

“E dija se ishte e gabuar, por thjesht nuk dija si të dilja nga situata ”, tha ajo për BBC.

Ajo pretendoi se Pata i dhanë alkool përpara se Phythian ta detyronte të bënte seks oral Victor i cili thuhet se nuk ishte ende i martuar me Phythian, por me një grua tjetër në atë kohë.

“Më kujtohet se u përpoqa të kuptoj reagimin e Zara-s në atë kohë, sepse unë e admiroja atë dhe u përpoqa të isha si ajo”, rrëfeu gruaja. Ajo tregoi se Marke më pas kishte kryer marrëdhënie seksuale me të dhe Phythian.

Së bashku me akuzat e ngritura kundër tyre nga paditësja, Marke u përball me katër të tjera nga një grua tjetër që pretendonte se ai kishte abuzuar seksualisht me të nga viti 2002 deri në 2003, duke filluar që kur ajo ishte 15 vjeç.

 

“Dua të falënderoj dy viktimat që kanë treguar guxim të madh duke dalë përpara dhe duke folur për vuajtjet e tyre”, deklaroi oficeri i lartë hetues Parminder Dhillon pas vendimit, raporton Nottingham Post. “Megjithëse asnjë dënim i dhënë nga një gjykatë nuk mund të zhbëjë dëmin e përjetshëm të shkaktuar atyre, unë shpresoj që ato të marrin një farë ngushëllimi nga fakti se drejtësia tani është vendosur.”

Dhillon thuhet se shtoi, “Shpresoj që ky rast të shërbejë si një kujtesë për të tjerët – që ne i trajtojmë të gjitha akuzat për abuzim seksual me seriozitetin më të madh dhe se, edhe në rastet kur shkeljet kanë ndodhur shumë vite më parë, ne do të hetojmë tërësisht dhe do të bëjmë gjithçka në fuqinë tonë për të sjellë autorët para drejtësisë”./Lapsi.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.