• |
ide | kryesore

Jehona në Ballkan/ “Shqipëria refuzoi të dënojë masakrën e Srebrenicës”

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Mediat dhe agjencitë më të mëdha të lajmeve në Ballkan i kanë kushtuar një hapësirë të konsiderueshme lajmit se Parlamenti i Shqipërisë refuzoi këtë të enjte të miratojë një rezolutë të propozuar nga opozita ku dënohet masakra e Srebrenicës.


Nga një kërkim që lapsi.al bëri në mediat e vendeve fqinje, por edhe më gjerë shihet se të parat dhe më të shumtat që i kanë dhënë zë këtij lajmi janë mediat serbe të cilat theksojnë se kundër kërkesës votuan 51 deputetë dhe vetëm 15 ishin në favor të saj.


“Tanjug” që raportoi e para lajmin citon edhe ish-kryeministrin Berisha që akuzon kryeministrin Rama se “nuk pranon të dënojë ngjarjen pasi merr urdhra nga Aleksandër Vuçiç. “Shqipëria nuk ka qenë kurrë më antishqiptare se sa në kohën e kryeministrit aktual Edi Rama. Ju keni harruar gjakun e 8000 burrave dhe fëmijëve boshnjakë dhe jetën e më shumë se 100 mijë shqiptarëve në Kosovë. Çfarë mund të presësh nga njeriu i Aleksandër Vuçiqit? Si votoni ju shqiptarë kështu”, – citon Berishën Tanjug.

LEXO EDHE: Loja e rrezikshme e Berishës me “genocidin serb”

Raportimin e Tanjug e kanë marrë më pas, pothuajse copy paste të gjitha mediat e tjera serbe. Politiko, B92, Blic, etj, i japin më shumë hapësirë rrëzimit të rezolutës dhe akuzave të Berishës për Ramën dhe Vuçiç.

Nuk ka bërë dallim as agjencia e pavarur e lajmeve “N1” dhe shpesh herë kritike e Vuçiç që ka pasqyruar më së shumti deklaratat e deputetëve të opozitës, Berisha dhe Shehu.

Dega e “Al Jazeera” në gjuhën serbe që raporton përgjithsisht në mënyrë të pavarur lajmet nga Ballkani i ka dhënë gjithashtu zë asaj që ndodhi në parlamentin shqiptar.

Ndërsa agjencia e lajmeve turke “Anadolu Agency” nënvizon se parlamenti shqiptar hodhi poshtë një kërkesë të disa ligjvënësve të opozitës për të mbajtur një seancë për të diskutuar një rezolutë që njeh dhe dënon gjenocidin e Srebrenicës, citon lapsi.al. “AA” thotë se “propozimi për futjen e një pike në rend të dites për miratimin e rezolutës, e dërguar nga një grup deputetësh të Partisë Demokratike, u rrëzua me votat e shumicës së deputetëve”. Kjo agjenci u jep hapësirë si mazhorancës dhe opozitës për arsyet që mbështesin.

Agjencia e lajmeve “Radio Europa e Lirë” bëri një shkrim të gjatë për rrëzimin e kërkesës së opozitës në parlamentin shqiptar. Edhe kjo agjenci ka bërë një raportim korrekt të deklaratave të të dyja palëve.

Lajmi është publikuar në faqet e para edhe të medieve boshnjake, malazeze dhe Maqedonisë së Veriut.

Pas kësaj jehone të lajmeve në të gjithë rajonin, mazhoranca është detyruar të angazhohet me të gjitha mënyrat për të zbutur efektet e asaj që ka ndodhur. I pari që doli urgjentisht përpara parlamentit ishte Taulant Balla që theksoi disa herë se “mazhoranca nuk kishte rrëzuar përmbajtjen e rezolutës, por personin që e kishte propozuar”.

Kryeministri Edi Rama gjithashtu bëri një seri komentesh në Twitter duke e konsideruar atë që ndodhi një “lojë të ulët” dhe duke akuzuar Berishën si “njeriun që do të njollosë Shqipërinë”.

Këtë të enjte parlamenti shqiptar nuk pranoi kërkesën e një grupi deputetësh të opozitës për të futur në kalendarin e punimeve miratimin e një rezolute që pranonte se krimet e kryera në Srebrenicë në korrik 1995 ishin gjenocid. Propozimi i deputetit të PD-së Tritan Shehu u rrëzua me votat e deputetëve të Partisë Socialiste.

Në vitin 1995, forcat serbe të Bosnjës vranë rreth 8 mijë burra dhe djem boshnjakë në Srebrenicë. Gjykata Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë ka dënuar 20 persona për këtë krim, 7 prej tyre për gjenocid. Deri tani janë gjetur, 94 varre masive në zonën përreth Srebrenicës në të cilat ushtarët e Republikës Srpska varrosën civilët e vrarë. Familjet janë ende në kërkim të mbi 1 mijë viktimave të gjenocidit. ©LAPSI.al

 


43 Comments

 1. O milet ky kurva e gjate e ka bo per leke . Shikoni pas ca ditesh , do marre kesitn e pare te lekeve dhe do ta rifus ne parlement , kur ta miratoj do marre reston. ky per leke qine edhe veten e tij ne bythe . Palacua 2 metra eshte simbol i hajnise , simbol i parase se piset. Ptuuuuuuuuuuuu te qifsha ropt o kurve e rrackurve e gjate.

  1. Doemos habitem cne gjitb kto prtishmeri nga ai burr 55 vjecar qe esht askushi , dikur huligan bordurash qe.
   Por me lajthitjen e PS dhe nje dor nga Ambasada u be dikushi.

  2. Mbase e ben qe te largohet vemendja nga spaku qe te ha mutin mu ne bythe

   Dhe normalisht i duhet nje karllik me i madh. Puna eshte se zgjodhi karllikun e gabuar.

   Mendo te kishte qene lul brav gazra dhe burri i marsides.!!!

   Dhe dashkurvsula

   Beteja sapo ka filluar !!!

   Rama eshte fatkeqesi kombetare jemi ne gjendje fatkeqesie ne rang kombi,
   Ca jane ahqiptare kudo qe jane dubet te ngrihen ne greqi itali ne maqedoni ne kosove ne zvicer usa kudo. Kjo rezolute e rrezuar eshte njolle e madhe per shqiptaret

  1. Ne fakt, kete here eshte zene mat kryeministri. Cfaredo qe te thote, nuk mund ta hedhe poshte ate qe ka ndodhur dje dhe kjo ka kosto, pastaj a ka ndonje gazete ne Nikaragua, ne Panama apo ne Kine, kjo pak rendesi ka. Problemi i tij eshte se Dodik, pavaresisjt se non grata per arsye shume me te renda se non grata e Berishes, ben foto lirshem me te. Nderkohe qe Berishes nuk i pranohet nje rezolute, sepse na qenka non grata. Berisha me nje gur te vogel ne dukje, i ka vrare Rames nja pese zogj qe nuk mund t”i leshoje me ne fluturim dhe i duhet shume pune t’i zevendesoje. Lider global, e ka treguar Ramen si nje mvartes te serbeve. Shume pike te humbura… po shume ama

   1. Berisha eshte malok ndaj se qas njeri dhe mire e bejne fundja. Nje plak i cofur qe se pjerdh njeri kervec cecenve te bathores

 2. Madiat, rumune, turke, bullgare greke e ne mbare boten po i bejne jehone. Rama te jap doreheqjen se doli ybuluar fare! Ra ne kurth bukur kesaj here.

  1. Ja se pse mbijeton Rama. Kur e ka punen pisk, e kam frika dillon e arsyetohet.Sapo qetesohet situata nga arsyetime e lutje, fillon prape te tallet. Ja si na bejne dhe ironi pickat e Rames, si kjo e 21:31

  1. Wh po ajo esht gjith loja me kta. Si ta bejne te bardhen te zeze, te zezen te bardhe. Nxij e zbardh aktualitetin dhe historine sipas midese te atij lart.

 3. Shkaluk ,Srebenica ka qene me 1985,mbas 37 vjetesh Salihi don me kalu nje rezolute qe e ka mlu dheja.
  E pse nuk e kalu kyt rezolut kur vet ka kan President dhe K/m.
  Hej ta lumsha Shkaperdu.

  1. 37 vite me pare te duket shume larg? Po masakrat armene qe kujtohen edhe pas shekujsh, bile duke rreziku mardheniet me nje shtet te madh si Turqia. Kurse kesaj masakres serbe i paska kalu koha?

  2. o shtaz i 00:22(shtazet biles kan edhe me ndegjegje) pavaresisht se kur behen masakrat ato duhet te njihen; Dhe SREBRENICA o injorant nuk ka ndodhur ne vitet komuniste, ne vitin 85′ POR NE VITIN 1995 pas renies se komunizmit

  3. 9th*O te qifsha rrbbte o Drogaxhi dhe mashtrues idiot. Sebrenica ka ndodhur ne 1995. Ku kishte lufre Jugosllavia ne 1985

 4. Shqiptaret historikisht bythq* kane qene! Lexoni historine dhe do te bindeni.

  RROFTE REVOLUCIONI BOLSHEVIK I TETORIT!

 5. Deklaratat e Balles dhe cicerimat e Rames nuk mund te mbulojne te verteten e madhe. “Lojë e Berishes” apo jo, fakti eshte që ai arriti te çjerrë masken patriotike te Rames dhe të nxjerrë zbuluar nje parlament qe nuk eshte larg atij te “kërperatave”.

 6. Deklarata më idiote për këtë ngjarje, është ajo e “pionierit të Enverit”, Tao Palla :
  “Ne nuk jemi kundër shpalljes gjenocid të masakrës së Srebenicës, por jemi kundër personit Berisha që e ka kërkuar këtë”
  Dhe përse nuk duheshka ta bëjë këtë kërkesë Berisha ?
  Sepse sipas Taos ai paskej shkelur embargon e naftës ndaj Serbisë së Millosheviçit.
  A mos ate embargo ja kishte vënë Millosheviçiz Tao Palla ?
  Embargon ja pat vënë Serbisë BE e SHBA e është fakt se asnjë shtet perëndimor nuk e ka akuzuar Berishën për këtë.
  Tao Palla bën thirrje tani që pas më shumë se dy dekadash, SPAK-u të hetojë Berishën , BE e SHBA, se përse paskan lejuar shkeljen e embargos.
  Ka pasur vërtetë shkelje të embargos së naftës në ate kohë, por ama nga grupe kriminale të kontrabandistëve e jo me urdhër të Berishës.
  Kam bindjen se shumica e kontrabandistëve të naftës në ate kohë të trazuar, lidhjet i kishin me partinë socialiste, ish partinë e punës e jo partinë demokratike, ashtu siç ndodhi edhe me trafikun e drogës.
  Është pothuajse po e njejta histori edhe me skandalin e madh të piramidave, drejtues të të cilave ishin ish funksionarë të PPSH, e ish oficerë të ministrive të mbrendëshme e të mbrojtjes.

 7. Ja pra pse per Serbine nuk ka ku gjendet nje me i mire kryeminister se ky Rama strehuar poshte tavolines se Open Ballkan (thene ndrysheNew Yugoslavia)!

 8. Çim Peka sfidon Amerikën.

  Ai tha përballë Sonila Meços, se ata nuk do t’ja marrin në gojë Amerikës, por do e kontestojnë atë.Eshte e vertet Qimi ti vetem salih karaxhic berishes dhe like floririt,por pa harruar shpellkaret ja merr ne goje Karin dhe nuk e leshon deri kur te flesh gjume

 9. Gjiri i Lalzit i ka kompleksuar politikanët. Në vitin 2015 ato ranë pre e grabitjeve ordinere dhe Policia nxori zbuluar pronarët si Flamur Noka dhe Arben Ristani. Nga turpi që s’i kishin deklaruar vilat, nuk u ankuan kurrë publikisht a në polici. Edhe Arben Krajës së SPAK u raportua se i ndodhi e njëjta gjë në 2021.Qim peka ja mori salihut ne goje tani te shqupi

 10. Berisha nuk e hedh një minë nëse nuk e ka të sigurt që vret. Berisha është një nga vrasësit e Srberbenicës, miliona tonë nafte kanë shkuar nga Shkodra, Gjakova dhe Struga te Milloshevici. Ai e di që ndodhet në prag të një hetimi ndërkombëtar për shkak të thyerjes së embargos së naftës.

 11. Ai është një djall, një protagonist i së keqes, shkatërruesi më i madh i vendit. Berisha ka një ushtri një paramilitari të tmerrshme. Ky popull shpëtoi nga Enver Hoxha, nga pushtuesit, nga ky nuk shpëton dot nëse nuk do të ishte SHBA.

 12. Masakra e Srebenices ka ndodh ne 1995. Ishte koha kur Saliu i shiste nafte Milloshivicit me firmen Shqiponja, pa llogarit ushtrine e drejtorave te Albpetrolit. Ca jane ne parlament sot, ca te tjere me firma ndertimi ne new york.

  Gjithesesi Saliu nuk ia kishte ngene ta denonte masakren atehere. Nuk e beri edhe pas marrjes pushtetit ne 2005. Kujtohet te beje mbas 27 vjetesh!!! Sekretari PPSH kerkon edhe nje here qe te behet protagonist.

 13. Masakra e Srebenices ka ndodh ne 1995. Ishte koha kur Saliu i shiste nafte Milloshivicit me firmen Shqiponja, pa llogarit ushtrine e drejtorave te Albpetrolit. Ca prej tyre jane perfaqesues te PD ne parlament sot, ca te tjere me firma ndertimi ne new york….

  Gjithesesi Saliu nuk ia kishte ngene ta denonte masakren atehere. Nuk e beri edhe pas marrjes pushtetit ne 2005. Kujtohet te beje mbas 27 vjetesh!!! Sekretari PPSH qe kerkon edhe nje here qe te behet protagonist.

  Ah po edhe Bushat kari qe si gjithmone na tregon jehonat e shtypit nderkombetar.

  1. e ku ka me k… se ti qe shan kot Bushatin; ik lexo gazetat e rames qe vec i bejn lavde udheheqjes. Dhe Enveri do ja kish zili

   1. Vila 760 mijë €, pasuria e 4 të përfolurve! Shehu hotel dhe 6 shtëpi, Noka 175 mijë € shtëpi e 2 garazhe, Leskajt i ‘avullon’ pasuria rrugës, Spaho përfitoi si i pastrehë

 14. Në Zërin e Amerikës ka sot një shkrim për këtë temë që mbyllet me frazën :
  “Shqipëria është një nga vendet e pakta në botë që prej shumë vitesh nuk ka miratuar në parlament një rezolutë që dënon genocidin e Srebrenicës”
  Cilido shqiptar duhet ti bëjë pyetjen vetes :
  “Cili është ai kryeministër shqiptar që e ka quajtur Gëbelsin e Millosheviçit, Vuçiçin, si mikun e tij e ulet në tavolinë me Dodikun e Republika Sërbska ku u krye ajo masakër” ?
  Është një fakt historik i vërtetuar plotësisht se Partinë komuniste shqiptare, të quajtur më vonë Partia e Punës apo Partia socialiste, apo të përdhosur akoma më keq me emrin “Rilindja” e ka formuar Partia komuniste jugosllave.
  Në vitin e largët 1995, ndonëse në pushtet kishte ardhur partia e parë opozitare antikomuniste, Partia demokratike, e gjithë administrata shtetërore ishte e mbushur akoma me falangat e regjimit enverist, pasi ishte e pamundur që në tre vite ajo administratë të pastrohej prej tyre.
  Është një fakt i pakundërshueshëm historik gjithashtu, se me ardhjen në pushtet të PD e Berishës në vitin 1992, për herë të parë Shqipëria ngriti në OKB me forcë çështjen e Kosovës, që komunistët enveristë e kishin injoruar për gati 5 dekada.
  Nuk duhet të harojmë kurrë edhe masakrën e Tivarit ku serbët me mbështetjen e komunistëve shqiptarë, mbrenda disa ditëve vranë pabesisht deri 4 mijë shqiptarë të pa armatosur duke i akuzuar si “ballistë”
  Nuk duhet të harojmë kurrë gjithashtu se komunistët shqiptarë , shqiptarët e viseve të ish Jugosllavisë i quanin “jugosllavë” e jo shqiptarë e miku i sotshëm i Vuçiçit e Dodikut, Edvin Rama, si kryetar i bashkisë së kryeqytetit, i pat dorzuar çelësat e Tiranës, një këngëtari serb që hymnizonte në palo këngët e tij vrasjet e shqiptarëve nga Millosheviçi.
  Berisha mund të kritikohet për shumë gabime, por kursesi nuk mund të cilësohet si bashkëpuntor me serbët pasi Tropoja nga e ka prejardhjen, është pjesë e Malësisë së Gjakovës, që e ka vuajtur në kurrizib e saj genocidin serb.

 15. Gjiri i Lalzit i ka kompleksuar politikanët. Në vitin 2015 ato ranë pre e grabitjeve ordinere dhe Policia nxori zbuluar pronarët si Flamur Noka dhe Arben Ristani. Nga turpi që s’i kishin deklaruar vilat, nuk u ankuan kurrë publikisht a në polici. Edhe Arben Krajës së SPAK u raportua se i ndodhi e njëjta gjë në 2021.

  Së dyti, zengjinët i kanë nxjerrë në shitje vilat sepse janë kompleksuar nga blloqet e reja. Tani duan t’i shesin vilat në Lalz e të mblidhen në Palasë a pak më poshtë.Haloperidolin ti shpellkari salihut i ores 07:47

 16. Kandidati për kreun e PD tha se ka kërkuar debat me kundërshtarin e tij Sali Berisha, gjë e cila është kundërshtuar. Kandidati për kryetar në PD tha se duhet të ndahet nga miti se në pushtet mund ta sjellë vetëm Sali Berisha

 17. Jo Shqiperia por keta gra qiret,moter qiret.mama qiret e ridhjerjes dhe Mavite moter qiret ,qe jane pjelle e Dushan Mugoshes e Miladin Popovicit ,Sllobodan Misholevicit dhe Vucicit .Keta gra dhe moter shkerdhyeret nuk e votuan.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.