• |
ide | kryesore

Putin: Sanksionet ndaj Rusisë po nxisin krizën globale

-Instant, Lajme, Planet

Sanksionet e vendosura nga Perëndimi ndaj Rusisë po provokojnë një krizë globale, tha të enjten presidenti rus Vladimir Putin gjatë një takimi mbi çështjet ekonomike, sipas CNN.


“Përgjegjësit për sanksionet, të udhëhequr nga ambiciet politike dritëshkurtër, të nxitur nga rusofobia, goditën në një masë më të madhe interesat e tyre kombëtare, ekonomitë e tyre, mirëqenien e qytetarëve të tyre.


Dhe para se të gjithash do të ketë një rritje të mprehtë të inflacionit. në Europë”, tha Putin.

Sipas liderit rus, vendosja e sanksioneve do të shkaktojë pasoja të pashmangshme, të vështira, të pazgjidhshme për Bashkimin Europian, si dhe për vendet më të varfra në botë.

Faji për këtë është tërësisht i elitave të vendeve perëndimore, të cilat janë të gatshme të sakrifikojnë pjesën tjetër të botës për të ruajtur dominimin e tyre global”, tha ai.

Putin shtoi se Rusia po përballet me sfidat e jashtme të provokuara nga sanksionet perëndimore dhe inflacioni në vend po ngadalësohet.

“Rritja javore e çmimeve tashmë ka rënë në 0.1% -kjo është tashmë afër normës javore të rritjes që korrespondon me objektivin e inflacionit të Bankës së Rusisë,” tha ai.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *