• |
ide | kryesore

Deklaratat mbi integrimin/ Ish-kryeministri kërkon mocion me debat në Kuvend

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ditën e djeshme, kryeministri Edi Rama ka deklaruar se integrimi i Shqipërisë në Bashkimin Europian nuk mund të mbetet peng nga Maqedonia e Veriut, e si rrjedhojë do të ndryshohet kurs. Kjo ka nxitur reagimin e deputetëve të opozitës të cilët i konsiderojnë këto deklarata si ‘skandalizuese’ dhe ‘antieuropiane’.

Për këtë arsye, gjatë një deklarate për mediet, ish-kryeministri Sali Berisha ka firmosur ‘live’ një kërkesë urgjente drejtuar Kuvendit për një mocion me debat për çështjen e integrimit europian.


 

“Zonja Kryetare, siç është bërë e ditur nga mediat, Kryeministri Edi Rama sot në Bruksel është shprehur:  Ndërkohë, besoj që të gjithë e kanë të qartë që kjo situatë nuk mund të vazhdojë më gjatë. Megjithatë, ne do të ndryshojmë menjëherë kurs, sic e kemi thënë dhe sic e kemi marrë nga Këshillimi Kombëtar në rast se nuk do të kalojë në fazën tjetër vendi ynë për t’u ulur formalisht në tryezë për negociata”. Ne, si deputetë të Kuvendit të Shqipërisë, e gjejmë këtë deklaratë të Kryeministrit Edi Rama skandaloze, turpëruese e keqdashëse, në dëm të të ardhmes europiane të qytetarëve shqiptarë.

Thellësisht të shqetësuar, bazuar në nenin 98 të Rregullores së Kuvendit të Shqipërisë, po dorëzojmë këtë kërkesë për mocion me debat publik URGJENT në Kuvend në lidhje këto deklarata antieuropiane e të rrezikshme të Kryeministrit Edi Rama në Bruksel. Neni 98, pika 2 e rregullores kërkon mbledhjen brenda tre ditësh të Konferencës së Kryetarëve nga ana e Kryetares së Kuvendit për vendosjen e datës së zhvillimit të mocionit në seancë plenare.

Por meqenëse bëhe fjalë për një çështje të një rëndësie jetike për të gjithë qytetarët shqiptarë, kërkojmë nga ana juaj mbledhjen URGJENTE, brenda ditës së premte datë 13.05.2022 të Konferencës së Kryetarëve dhe thirrjen e Parlamentit në seancë plenare të jashtëzakonshme ditën e hënë datë 16.05.2022 ku të debatohet rreth cështjeve të integrimit European dhe të shprehet edhe një herë vullneti për rrugën pro europiane të Shqipërisë në BE”, thuhet në kërkesë.

9 Comments

 1. Ai nuk e di qe eshte non grata.
  Kujton akoma se e ndiekin njerzit si ne vitet 90.
  Kan kalu 2 breza, te rinjve as nuk ja ndien fare per kete mumjen.
  Edhe vet e di qe shanset i ka 0 per te ardhe ne pushtet. Po as ka ate hall. Kujton qe po pati partin ne dore do i bej presion drejtesis.
  Ngelet per tu pare sa do ja arrij.

 2. Berisha nuk e hedh një minë nëse nuk e ka të sigurt që vret. Berisha është një nga vrasësit e Srberbenicës, miliona tonë nafte kanë shkuar nga Shkodra, Gjakova dhe Struga te Milloshevici. Ai e di që ndodhet në prag të një hetimi ndërkombëtar për shkak të thyerjes së embargos së naftës.

 3. Si ka mundesi qe ky vazhdon tall karin me shqipet dhe akoma nuk dalin ca ta marrin zvarr, tja shkatarrojn ate vilen ne Lalez. Me ropqir njeri dhe me njeri te poshter nuk paska patur. Na qeka tremb Sala se mos Shqiperia ndryshon kursin pro-perendimor, se mos na behet Shqiperia anti BE e USA. Duhet te ndalohet ky antishqiptar i poshter njeher e mir. Paska qen vertet kancer e gangren. Ptu qen i zgjebosur, vrases, mashtrus dhe hajdut me cizme. Tu shoft fara o rrac e keqe.

 4. Ore kete me duket se te huajt e mbajn si gome rezerve. Se ne fund te fundit ky ka ber ca i kan then te huajt pothuajse gjithmon. E shkeli nja dy her dhe e hengri sa krahu. Po te huajt e din qe po te duan e bejn prap sherbetor kete si nekohet e vjetra. Keshtu kan qen te gjith drejtuasit tane post-komunist, perfshi dhe keta qe jan tani ne pushtet, si republik bananesh.

 5. O sa mire more ridhjersa te Edmut Ramutit po e lexokeni “Lapsi.al”.
  Bravo ashtu ju don pardhia socmutiste Edmut shkerdhos dhe shoku Putin me Vicicukun.
  URIME edhe nji here qe lexokerkerkerkeni portalet OPOZITARE.
  Bushat,Shkullak BRAVO!

  1. Ai është një djall, një protagonist i së keqes, shkatërruesi më i madh i vendit. Berisha ka një ushtri një paramilitari të tmerrshme. Ky popull shpëtoi nga Enver Hoxha, nga pushtuesit, nga ky nuk shpëton dot nëse nuk do të ishte SHBA.Shpellkari me mire shkerdhen vajzen dhe nonen e vet,o maloke te salihut

   1. BRAVO BUSHAT E SHKULLAK!!!
    Na mbyten rishkerdhjersat e super shkerdhates RUSO-SERBE EVDIN PAULINA RAMBILALI.
    vazhdojne klikimet nga RISHKERDHJERSAT e gjirizeve te Alvaniqise.
    Rrofshin MALOKET qe SHKERDHEJNE FUSHOKET!

  2. Ik ore suflak se sna ha kari per Edmutin, thejsht nuk duam te shofim me me sy nje cop varsesi mashtrus e hajdut me cizme si Saleh Mut Berisha. I ka marr cdo gje ketij vendi dhe nuk ju shqit po eshte kap si dhelpra pas boleve te dashit Shqiperis ky fisqir.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.