• |
ide | kryesore

Erdogan i “vjen në ndihmë” Putinit, gati të bllokojë anëtarësimin në NATO të Finlandës dhe Suedisë

-Instant, Arkiva, Lajme, Planet, Të fundit

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, nuk e sheh aplikimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO si një “mendësi pozitive”. “Ne nuk e shohim pozitivisht anëtarësimin e tyre në NATO”.


Gjatë një prononcimi për mediat, Erdogan deklaroi se vendet skandinave janë bërë një strehë e sigurt për terrorizmin.


“Suedia është bërë një shtëpi për PKK-në dhe grupet e tjera terroriste. Ata, madje, janë anëtarë të parlamentit në disa vende” shtoi ai.

Presidenti turk përmendi shqetësime për ngjarjet në të dy vendet e mbështetësve të militantëve kurdë separatistë që kanë luftuar për autonomi në juglindje të Turqisë për dekada.

Çdo zgjerim i NATO-s kërkon miratimin unanim të anëtarëve të aleancës. Turqia është anëtare e NATO-s që nga viti 1952.27 Comments

 1. O te Cmendur nuk po i vjen ne ndihme putinit por po ndalon zgjerimin e luftes, kthimin e rrezikut nuklear te luftes se ftohte dhe shkatarrimin e europes.
  Quajeni si te doni putinin nuk ka rendsi por kuptoni se amerikanet po e shtyjne deri ne ate pike ku ai ska rruge tjeter ne vetmbrojtje dhe te perdore bomba taktike nukleare ne europe. Amerikanet jan ok se kan kaq kohe qe i hudhin benzine zjarrit po ju qe jetoni aty ca ju thote mendja qe i beni hosana ksaj cmendurie

  1. I cmendur je ti qe je i gatshem te ulesh breket para te fortit te lagjes.
   Kush e ka sulmuar Rusine mor shkerdhat? Vetem Rusia po sulmon vendet e tjera.
   Sipas teje meqe Rusia paska arme Berthamore paska te drejte te pushtoi dhe te dhunoi vendet e tjera??
   Norvegjine e ka pushtuar dhe i ka marre Sh. Peterburgun, Kines i ka marre Vladivostok, Japonise i ka pushtuar Yuzhno-Sakhalinsk, Gjergjine e pushtoi para ca vitesh, Alepon e rrafshoi duke vrare mijra civil, te mos flasim pastaj per Ukrahinen me te cilen kishte nje marveshje te nenshkruar ne 1995 ne Budapest ku zotohej te njihte integritetin e saj, etj etj…
   Ta provoi Rusi te perdori armet berthamore po ne pidh te semes do shkoi dhe vete.
   Amerika me Britanine dhe Francen kane me shume ICBM se Rusi.
   Rusia shtet muti dhe ju kerma qe mbeshtesni Rusine vete se keni inat Ameriken.
   Ju bythqiart qe mbeshtesni Rusin dhe Serbin duhet tju debosh nja 5 vite ne Rusi, ta kuptoni mir se ke po mbroni.

   1. O hajvon nuk mbeshtes rusin po jam kunder cmendurise qe flet ti..me tregon mua te fortin e lagjes dhe vete flet si lac.
    “Ta provoje rusi…se europa ka me shume icbn” a e kupto ca karin flet o njeri?! Ku jeto ti ne australi?
    Keta duan krize dhe konflikt ju beni tifozllik kush e ka karin me te modh..zot na ruaj

    1. Une nuk jam LAC, si kam ra kurr kujt ne qafe, edhe kur shitesit gabimisht me kthjne me shum lek se cduhet ja kthej mbrapsht, por une nuk lejoi kend te me bie ne qafe, jeta e kujdo qe me bie ne qafe per mua vlen me pak se mushkonjat.
     Aktualisht Rusia i ka rene ne qafe te gjithe shteteve qe ka rreth e rrotull edhe me gjere, dhe po kercenon te ter Europen, me lini te bej ca te dua ose ju sulmoi me arme berthamore.
     A e di ku jeton ti, a e shef se ca behet ne televizionet Ruse, a e shef si mashtrojne hapur diten per djell, madje kane thene dhe qe gjoja Boris Jonson i paska kercenuar ato me sulm berthamor ne se nuk terhiqen nga Ukrahina. deklarojne qe e sulmuam ne te paret Ukrahinen se ato kishin plan te na pushtonin ne. Ka dhe rus qe jane te mir, qe shofin punen e vet, po shumica jane shkerdhata duan te pushtojne te vjedhin te grabisin e te dhunojne vendet e tjera, me keq se Nazistet.
     Suedia dhe Norvegjia jane shtete te pa varura dhe bejne aleance me ke ja ka qefi, rusia do apo nuk do duhet ta pranoje kete gje.
     Njesoj si te vi komshiu ty dhe te thote mos e marto gocen me filanin se une nuk jam dakort, ca do i thush ti??
     Qe Amerika eshte shtet shkerdhat dhe do te imponohet dhe te pasurohet ne kurriz te shteteve te tjera kete e di une, Te njejten gje po bejne ne Shqiperi, ku marin naften tone dhe nuk pagojne asnje lek per Shtetin Shqiptar. Por Rusia eshte shume me keq se Amerika, dhe fajin per masakrat ne Ukrahine e ka vetem Rusia.
     Po te donte Amerika te pershkallzonte situaten i jepte Ukrahinasve arme me rreze te gjate, ne menyre qe te ishin ne gjendje te godisnin Mosken.

     1. AS ke te drejte o vllai.Mos u merr me keto cobenj se nuk ja kan idene realitetit.Eshte humbje kohe te merresh me keta.Ja ke treguar qarte por druri , dru ngelet.Nuk don te kuptoje me shume.Te pershendes.

  2. NESE Ky NJERZIM .NUK I SHERBEN QELLIMIT KRIJIMIT.VET KRIJIMI NUK DO TI JAP MUNDESI QELLIMIT NJERZVE. thotë:

   Shum njerz mendojn se gjithcka eshte krijuar shkeleshko she cdo gje mund te jet behet e tyre dhe mind te bejn si te duan me te.por fatkeqsisht asgje I MADHI ZOT SE KRIJOJ PA NJE QELLIM TE CAKTUAR.ASGJE NUK KRIJOJ PA MAS RREGULL DHE NE SI NJERES SI INDIVID APO KOLEKTI NESE NUK RESPEKTOJM QELLIMIN E KRIJIMIT VULLNETIN E ZOTIT AS I MADHI ZOT SDO LER MUNDESI TE PLOTSOHEN QELLIMET TONA.SA ME KOKFORT TE BEHEMI ME ANGAZHIM NE PADREJTESI AQ ME SHPEJT DHE ME SHUM DHE PRAN DO KEMI DESHTIMIN TON ME HIR OSE PAHIR OSE DO TI NENSHTROHEMI VULLNETIT ZOTIT.DHE SHPETOJM OSE DO TI NENSHTROHEMI DHE SHKATRROHEMI NGA FORCA E TE FORTIT.KUSHDO QE MENDON SE ESHTE ME I MADHI DHE FUQISHMI NE TOK I KIJTOJ SE ME I MADHERISHMI GJITHFUQISHMI GJITHPUSHTETESHMI DHE I PERJETESHMI ESHTE VETEM I MADHI ZOT ZOTI BOTNAVE.MIR ESHTE .TA KUPTOJM PRANOJM DHE NDJEKIM RRUGEN E DREJT DHE SHPETOJM SESA RRUGEN E KOTE HUMBJES DHE SHKATRROHEMI

 2. AS nuk e di se ku jeton ti por amerika ka miratuar nje super buxhet per Ukrainen dhe ka derguar mjaft armatim atje. Sa per mediat CNN eshte numri 1 per mashtrime si dhe pjesa me e madhe e mediave kryesore jane bere pjese e lojes se Globalisteve. Besoj e di qe ne Ukraine ka rreth 30 laboratore biokimike dhe nje nga me kryesoret eshte Ne Mariupol ku jane kapur dhe disa “specialiste” te huaj. Sa per dijeni amerika ka rreth 800 baza ushtarake neper bote si askush tjeter. Nuk mbron njeri rusine por gjerat duhen pare sic jane dhe jo me tifozllik. Amerika u be gazi botes me Presidentin qe ka dhe e di gjithe bota qe ato zgjedhje u vodhen me force. Te gjitha keto luftera apo pandemira po krijohen qellimisht per ta cuar boten ne “reset” sic duan globalistet

  1. Duket sa i informuar je. Buxheti nuk eshte miratuar akoma, duhet te kaloj me pare ne Senat, po gjithsesi gjasat jane qe te miratohet.
   Une nuk kam pare asnje fakt qe Amerika ka financuar laboratore Biokimike ne Ukrahine, por kame pare shume fakte qe tregojne qe ajo ka financuar Laboratorin ne Whan. Pse nuk sulmon dhe Kinen Rusia?
   Apo se Kina ja skuq bythen!!
   Cjan keto budallalliqe qe thoni, jeni injorat totalisht, nuk merni vesh fare nga kto gjera, por gjithsesi beni si eksperta.
   Une per nje gje mund te siguroj, qe asnje person ne Bote nuk eshte i siguste nga armet biologjike, keshtu qe prodhimi i tyre, ne nje fare menyre eshte vetvrasje.

   1. Shko degjo deshmine e victoria nuland para kongresit ku e pranon qe kane labs dhe jane te shqetsuar per fatin e tyre nen mesymjen ruse.
    Meqe more shembullin komshiut..po ta beje komshiu jot nje gje te tille ca do beje ti? Do prisje me maske gazi 24 ore ne koke?
    Te dyja palet jane mut por ky konflikt po fryhet dhe po gaslighted nga forca te majta ne usa..ata qe deri dje digjnin flamurin e usa sot valevitin flamurin e ukraines!!!
    Ka dy pika ku rusi ka te drejte
    1-Mbas ndarjes se gjermanise dhe fundit te luftes se ftohte nato nuk do avanconte as edhe nje inch ne lindje gje qe esht shkel me te dyja kembet dhe putini e ka thene e sterthene qe ne 2007 e konsideron kercenim. “Jo eshte jo”.
    2-finlanda mund te beje cte doje por duhet te jete asnjeanese “neutrale” per aq kohe sa esht neutrale se prek njeri.
    Ata qe i shkelin keto 2 pika i fusin shkopin ne sy ariut polar kusurin e hajme ne me nje gote propagande te mbushur plot nga media.

    1. Ore cdo shtet ka te drejte te vendosi vet per te ardhmern e tij, Rusia apo kushdo shtet tjeter nuk ka aspak te drejte de nderhy ne maredhenien e 2 shteteve te pa varura.
     Ti e trajton ceshtjen a thua se eshte loje shahu, jo mor jo, po flasim per njerez, te cilet kane te drejte te bejne cfar te duan ne shtetet e tyre, ka ik koha e kolonive.
     Edhe Lukashenko tha qe do e mbroj me force integritetin teritolial teritorial te Biellrusise, nga te gjitha vendet, perfshire ketu dhe nga Rusine.
     Rusia me 140 Milion banore kerkon te sundoi te gjithe Europen me mbi 640 Milion banore.
     Me llogjiken qe perdor ti atehere dhe Turqise i lind e drejta te kerkoi tokat e Perandorise Osmane??

     1. Duam apo sduam ne bota funksiono me marreveshje. Po te shkojme me si do njeri tjetri apo ca thua ti eshte kaos.
      Finlanda ka marreveshje neutraliteti sepse eshte perdorur me pare per te sulmuar leningradin e athershem.
      Po ashtu dhe turqia ka marreveshje ku ka heq dore nga tokat e perandorise..
      Mos shkel marrveshjet dhe ke te drejte te mbrohesh kur te biejne ne qafe. E thjeshte e me rregulla.
      Loja shahu po te duash quaje po kjo eshte fakti.

     2. Meqe me sa shof i ke qejf keta shembujt me shtete e me po sikur…
      Po sikur rusi te kishte fut turinjt knej nga amerika latine dhe pastaj nga 2014 te kishte ndihmuar ardhjen ne pushtet te nje qeverie proruse antiamerikane ne meksike. Me vone, nga 2018 te kishte filluar trajnimin e forcave meksikane dhe armatosjen me arme te sofistikuara e kryesisht arme per perballje me armatimin amerikan. Madje te financonte edhe ca gangstere si ms13 apo ca ka meksika dhe tja bashkonin ushtrise meksikane.
      Pastaj te financonin dhe ca biolabs me bioweapons..
      Te pyest pak si ta pret mendja ca do bente amerika?

     3. Hahaha Ai qe quan ti Leningrad eshte qytet i themeluar nga Suedezed dhe Norvegjezet, Rusia e pushtoi ate ne 1700.
      Rusia nuk ka brek ne bythe e jo me te financoi Meksiken sic thua ti…
      Po te mos ishte per mbeshtetjen e Amerikes tashme Nazistet do kishin dal ne Paqesor.
      Lexo pak per ndihmen qe i ka dhen Amerika Rusise ku nder te tjera i ka dhene dhe Grur e Kepuce. Aq te varfer e te pa afte Ishin Ruset sa as kambale per Ushtaret nuk kishin, imagjino armatime. Rusine ne pikun e Fuqise se saj e bene bythe ca Afgane kembezb

     4. shiko pak se ctha amerikoni per solomon islands
      kur po behej marrveshja me kinen

 3. Zhberja e “Brezit te zi” ku perfshihen ish republikat sovjetike dhe ato nordike ne baze te Marreveshjes me Gorbacovin me 1991 per shperberjen e BRSS, sigurisht qe perben rrezik per Europen Perendimore dhe stabilitetin ne Kontinentin e Vjeter.

  Mendoj se Erdogan nderhyn ne kete kuader, ndaj si vend i fuqishem ne NATO dhe prane kesaj zone kerkon paqen ne forma te ndryshme.

 4. Levizin te medhenjte, skane llafe! Nuk jane si keta barinjte tane, qe ja fusin si kau kanarines!

  Arnautllar, kardashllar, cocukllar! 😀

 5. AS e dija qe sdo jepshe pergjigje. Dihet se ca beSikur sishim ne kohen e kolonive apo kur te intereso ty shko ne 1700.
  Breket ne byth i shef kur putini te beje mobilizim te pergjithshem..ca tipa shum te bezdisur do zbresin nga siberia ne finland e sdm ne suedi qe i ka a si ka nja 20mij ushtar dhe 40mij rezerviste..te duket sikur po shef film anej nga je po njerez do vriten nga keta karlleqe qe mbeshtet dhe i mban ison ketu.
  Finlanda e do diellin te behet gati per nje ngrofje ne 2000 grad celsius se politikanet e leshit dhe qorrat si puna jote kan qejf me e krrujt me qorromidhe.

  1. ??? Per ca nuk u pergjigja?
   Shkruj pak me letrare se spo te mor vesh.
   Ku i more kto te dhena, te faqet Ruse??
   Finlanda ka rreth 12 mij ushtare jo 20 sac thua ti, por ka rreth 230 mij rezervist.
   Vendet Nordike dhe Zvicra jane shtetet domokratike me te pergatitura per lufte.
   Gjate luftes se dyte Boterore e beri mut Ushtrine Ruse e cila shkoi me e pushtu.
   Mos me pyet mua per Amerikanet, une nuk jam as mbeshtetes apo zedhens i tyre.
   Sa per kulture te pergjithshme ato qe jetojne ne Siberi nuk jane Rus por Mongol.
   Lufta sot nuk behet me muskuj por me mend.
   Lexoi lajmet, Carl Gustaf Suedez qe kushton 20 mij $ shkaterroi tankun me te avancuar Rus, T-90M qe kushton 4.5 Milion $. Rusia kishte gjithsej 50 cope para luftes, ndersa tani max i kan ngel 48.
   Me mir te vdesesh me nder sesa te jetosh si skllav.

   1. Ti je ne bote cudirash o vella. Te hudh dege me dege dhe flet pa lidhje per tanke qe kushtojne sa nje ford fiesta.
    Dukesh qe e ke pa luften ne tv dhe lexuar ne libra, e tani te duket vetja specialist raketash e tankesh.
    Vazhdo jepi gaz se un mund te kuroj budallekun.

     1. 🤣🤣🤣carl gustavi jot kushto sa nje ford fiesta ..kur je idiot me mire mos e hap gojen qe ta vertetosh

     2. Ti the: Te hudh dege me dege dhe flet pa lidhje “per tanke qe kushtojne sa nje ford fiesta”.
      Une lexoj cfar shkruan jo car ke ne mendje ti.
      Behu bur nje her te vetme dhe pranoje qe bere lapsus.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *