• |
ide | kryesore

Ukraina: Rusia po shton forcat ushtarake dhe sulmet ajrore në Azovstal

-Instant, Arkiva, Planet

Ushtria ukrainase ka paralajmëruar se Rusia po shton forcat e saj me qëllim kapjen e fabrikës së çelikut në Azovstal,


“Rusia po vazhdon të nisë artileri dhe sulme ajrore në Mariupol”, kanë deklaruar Forcat e Armatosura të Ukrainës.


Ndërkohë forcat ruse i kanë fokusuar përpjekjet e tyre për bllokimin e trupave të Ukrainës që ndodhen pranë fabrikës së çelikut, e cila është zona e fundit e qytetit port që nuk është nën kontrollin rus.

Nga ana tjetër zëdhënësi ushtarak, Oleksandr Shtypun tha se Rusia po përpiqet të shtypë rezistencën e mbrojtjes së Ukrainës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.