• |
ide | kryesore

Ish-trajneri i Dinamos lirohet nga burgu: do të kryejë punë në shërbim të komunitetit

-Instant, Sport

Ish-tekniku i Dinamos, që si futbollist ka luajtur për Palermon dhe Juventusin, Fabrizio Miccoli, është liruar nga burgu dhe iu besua shërbimit social me kusht. Ish-sulmuesi ishte dënuar përfundimisht me tre vjet e tre muaj për zhvatje të rënduar nga metoda mafioze. 42-vjeçari ishte i ndaluar që prej 24 nëntorit, pasi u dha dënimi. Gjykata e Mbikëqyrjes së Venecias pranoi ankimimin e avokatit të “Romarios së Salentos”, Antonio Savoia. Miccolit i është dhënë kështu mundësia të punojë në shkollën e futbollit që ka themeluar vetë. Ish-sulmuesi duhet gjithashtu të kthehet në shtëpinë e tij brenda mesnatës dhe të respektojë ndalimin absolut të frekuentimit të personave të inkriminuar.

Çështja ligjore, e cila daton 10 vjet më parë, lindi nga kërkesa e Miccoli drejtuar Mauro Lauricella, djalit të Ninos, një mafioz nga rrethi Kalsa, për t’i kërkuar sipërmarrësit Andrea Graffagnini që t’i kthejë disa mijëra euro në emër të mikut të tij Giorgio Gasparini, ish fizioterapist i Palermo Calcio. Episodi në atë kohë bëri bujë të madhe sepse Miccoli dhe “Scintilla” flisnin në përgjimet e gjyqtarit Giovanni Falcone si për një “baltë”. Fraza për të cilat ish-kapiteni palermitan më pas kërkoi falje publike.


Ish-sulmuesi bardhezi, ishte asistenti i Francesco Morieros, kur drejtuan Dinamon një vit e gjysëm më parë, në atë kohë nën presidencën e Pontrellit, përpara se të jepnin dorëheqjen në mënyrë të papritur me blutë në vendin e dytë e dy pikë larg kreut e me një ndeshje më pak.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu