• |
ide | kryesore

Kthimet e Eurovision: A do ta marrë Ukraina trofeun në shtëpi?

-Instant, Paparazzi, Slider

Konkursi i Eurovision rikthehet në Torino, Itali kwtw tw shtunë, por vetëm një grup është në qendër të vëmendjes në ngritje: Orkestra Kalush e Ukrainës.

Grupi folk-rap janë favoritët e arratisur në tregjet e basteve dhe prania e tyre në turne ka rrëmbyer imagjinatën e fansave nga çdo vend konkurrues.


“Ndërsa flasim, vendi ynë dhe kultura jonë është nën kërcënim. Por ne duam të tregojmë se ne jemi gjallë, kultura ukrainase është e gjallë, është unike, e larmishme dhe e bukur,” tha për CNN Oleg Psyuk, drejtuesi i grupit.

“Kjo është mënyra jonë për të qenë të dobishëm për vendin tonë,” tha ai.

Në pamje të parë, grupi prej gjashtë anëtarësh duket se është i qetë.

Shumica e anëtarëve veshin fustan të përpunuar kombëtar, me reperin Psyuk që mban gjithashtu një kapele rozë. Një anëtar është aq i zhytur nga qëndisjet me modele saqë i duket vetëm goja, ndërsa kontrabasisti i grupit vjen i veshur si një top fije.

Por marrja e Orkestrës së Kalushit në skenën e Eurovizionit mori disa përpjekje dhe rrugëtimi i tyre është thellësisht i ndërthurur me luftën në shtëpi.

Grupi fillimisht përfundoi i dyti në konkursin kombëtar të përzgjedhjes së Ukrainës, por ata u ngritën pasi doli se fituesi kishte udhëtuar më parë në Krimenë e aneksuar nga Rusia. Ato u zbuluan si hyrje e vendit më 22 shkurt, dy ditë para se trupat ruse të pushtonin Ukrainën.


Kryesuesit

Orkestra Kalush po i bashkohet një grupi konkurentësh kombëtarë në konkursin e këtij viti dhe ndërsa ata janë favoritët e qartë për të triumfuar, një sërë artistësh të tjerë kanë arritur të bëjnë që Evropa të flase.

Italia mund të fitojë kurorën për të dytin vit radhazi, nëse heronjtë e qytetit të lindjes Mahmood dhe Blanco do të arrijnë. Të dy janë artistë të suksesshëm në vend; tani ata po bashkojnë forcat për të imituar Maneskin, punk-rokerët që fituan në një trazirë vitin e kaluar.

Subwoolfer, dyshja elektro enigmatike e Norvegjisë, ka tërhequr gjithashtu bujë me hyrjen e tyre “Give That Wolf a Banana”./LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu