• |
ide | kryesore

Ministri i Jashtëm grek viziton Tiranën më 23 maj

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ministri Grek, Nikos Dendias do të vizitojë Tiranën më 23 Maj. Kjo vizitë do të jetë në kuadër të një tour takimesh në vendet e Ballkanit perëndimor, ku në fokus të kryediplomatit grek do të jetë integrimi evropian i këtij rajoni. Dendias do të takohet në Tiranë me homologen e tij Olta Xhaçka si dhe me kryeministrin Edi Rama.

Interesi i Athinës konsiston në përshpejtimin e procedurave të dërgimit në gjykatën e Hagës së ndarjes së kufirit detar mes dy vendeve,por edhe për pjesën tjetër të çështjeve dypalëshe, për të cilat bisedimet kanë mirëkuptim,por ende dakordësi mes dy palëve.


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu