• |
ide | kryesore

Paralajmërimi/ Moska e gatshme t’i përgjigjet nëse NATO vendos armë pranë kufijve të saj

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit

Rusia ka paralajmëruar se oferta e shumëpritur e Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n do të çonte në “militarizimin” e rajonit dhe se Moska do të përgjigjet nëse NATO do të vendoste armë bërthamore pranë kufijve të saj.

Zëvendësministri i Jashtëm Alexander Grushko tha se Rusia e di se NATO dëshiron të militarizojë gjithçka që mundet.


Një gazetar i një gazete ruse tha se Grushko është shprehur gjithashtu se zgjerimi i NATO-s do të shkaktijë një reagim politik nga Rusia, që do të bazohet në një analizë të plotë të situatës.

Suedia dhe Finlanda pritet të marrin pjesë në një takim të NATO-s sot si të ftuar, me vendimin e tyre nëse do të aplikojnë që pritet në ditët e ardhshme .

5 Comments

  1. Moska mund te rruaje koqet po usa ska as brisk vetem ta mari borxh nga kina.
   Po katandiset si brss ne vaktit, 30trilion ne borxhe, mbi 60% jetojn nga rroga ne rroge dhe skane as $500 kursime. Inflacioni ne hene bashke me cmimet. As qumesht per bebe nuk siguron dot.
   Po kujt i thua koqet vetem per koqet mendojne.

 1. Europa po behet shesh lufte nga Usa me shkopin Nato..budallenjte bejne tifozllek sikur po luhet ne ps4
  Mjere ne me qorrat qe na rrethojne.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu