• |
ide | kryesore

Putin-i u mashtrua nga gjeneralët e tij

-Instant, Arkiva, Lajme, Planet, Të fundit

Ish-kryeministri rus, Mikhail Kasyanov, tha se besimi i Vladimir Putin në luftën në Ukrainë është tronditur.

Në një intervistë me gjermanen “Deutsche Welle” nga një vend i pazbuluar në Evropë, ai tha se presidenti rus mund të jetë mashtruar nga gjeneralët e tij për gjendjen e luftës. Kasyanov shërbeu si kryeministri i parë i Putin-it nga viti 2000 deri në 2004 përpara se të shkarkohej, dhe vazhdoi të formonte një parti opozitare dhe të kandidonte për president në vitin 2008.


Ai u bë një kundërshtar i zëshëm dhe tani jeton në mërgim.

Sipas tij, Putin nuk po fliste nga një pozicion i fortë dhe madje dukej “pak nervoz” gjatë një fjalimi në paradën ushtarake që mbajti për të përkujtuar “Ditën e Fitores”, fundin e Luftës së Dytë Botërore më 9 maj.

Në fjalimin, Putin-i dyfishoi luftën, duke pretenduar në mënyrë të rreme se Ukraina mund të kishte armë bërthamore dhe se vendi po udhëhiqet nga neo-nazistët.

Presidenti rus tha se pushtimi ishte “vendimi i vetëm i duhur”, duke pretenduar se Perëndimi po planifikonte të pushtonte Rusinë.

“Reagimi i tij dhe fjalimi i tij ishte absolutisht i dobët”, tha Kasyanov, duke shtuar se Putin “tashmë kishte filluar të kuptonte se po e humbiste këtë luftë”.

Kasyanov mbështeti teorinë që shumë analistë mbajnë rreth asaj se si rrethi i brendshëm i Putin-it i ka fshehur informacionet ose nuk i ka ofruar atij një pamje të plotë të gjendjes së luftës, nga frika e dhënies së lajmeve të këqija.

“Unë jam i sigurt se ai u mashtrua”, tha Kasyanov, duke shtuar se Putin-i “besonte se ushtria e tij ishte në një formë të shkëlqyer” dhe se pushtimi do të merrte shumë pak kohë, përcjell Albanian Post.

E gjitha vjen disa javë pasi Rusia u tërhoq nga Kievi dhe rifokusoi energjinë e saj në pjesën lindore të vendit.

Me Rusinë që po përjeton disa disfata në fushën e betejës, Kasyanov paralajmëroi se Putin-i mund të shikojë ta shtyjë konfliktin në një fazë të re.

“Tani ne po vijmë në një fazë tjetër – kjo garë e rivalitetit, e potencialeve ekonomike e ushtarake”, tha ai, duke vënë në dukje se vendimi i vendeve perëndimore për të dërguar armë të rënda në Ukrainë do t’i japë Kievit “një avantazh vendimtar” në të ardhmen.

4 Comments

  1. Po nga gjithe ato fonde qe jane shperndare per merd-iat qe te pompojne sa me shume narrativen e atyre qe duan te gjunjezojne njerezimin i ka ra ndonje kocke edhe merdiave shqiptare per hise….

  2. Ukrainasit duhet ta kuptojne se armiku i tyre i vertete eshte Amerika dhe jo Rusia. Ruset e. ukrainasit jane pothuajse nje komb. Me Ameriken si lidh gje. Amerika nuk e le Zelenskin te nenshkruaje armepushim po perkundrazi i thote te japim arme ne por ti duhet te luftosh deri ne ushtarin e fundit sepse kjo eshte lufte Amerike kunder Rusise por qe fatkeqesisht behet vetem me ushtare ukrainas dhe ato jane e do jene viktimat ne fund te dites. Amerikanet e kane deklaruar vete qe kjo eshte nje proxy lufte qe ka si qellim te vetem te dobesoje Rusine dhe e ekonomine e saj dhe as i rruhet per Ukrainen. Ukraina po perdoret mish per top. Kshu eshte kur presidentin ta caktojne elitat, kriminelet si Kolomoisky.

    Eshte nje shprehje, “te kesh Ameriken armike eshte keq, por ta kesh Ameriken “mike”,eshte fatale.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.