• |
ide | kryesore

Video/ Golat e fundit të Lewas e Haaland: Stuttgart shpëton në sekondën e fundit e çon Herthan në playout

-Instant, F1, Sport, Video

Stuttgart mposhti Këlnin 2-1 dhe sigurin qendrimin në Bundesligë, duke përfituar nga disfata 2-1 e Hertha Berlin në Dortmund. Ky është verdikti më i rëndësishëm i javës së fundit në Gjermani. Kryeqytetasit tani duhet të përballet me playoff-in për të mos shkuar në Zweite Liga. Në Europa League prezantohen Unioni dhe Freiburg, në Conference League Koln. Ndërkohë, Leipzig mban vendin e 4-të, Haaland shënon golin e fundit dhe përshëndet Borussia Dortmund, ndërsa Bayern barazoi me (ndoshta) golin e fundit të Lewandowskit.Dortmund triumfon 2-1, në atë që ishte ndeshja e fundit në kampionat dhe e fundit në Signal Iduna Park për qendërsulmuesin norvegjez Erling Haaland, i cili përshëndet verdhezinjtë pas dy sezonesh e gjysmë. Nga 1 korriku ai do të jetë, në fakt, një lojtar i Manchester City dhe tifozët e tij i kanë bërë respektin me një duartrokitje të gjatë përpara ndeshjes me Hertha Berlin, në të cilën norvegjezi shënoi golin e parë me penallti. Ndeshje lamtumire edhe për dy flamuj të tjerë të BVB: Michael Zorc dhe mbrojtësit Marcel Schmelzer.

Arminia nuk shkoi më shumë se barazimi 1-1 me Leipzig, ku golit të Serra në të 70 miqtë iu përgjigjën me Orban në minutën e tretë shtesë. Sukses për Augsburg, 2-1 ndaj Furth: Caligiuri me penallti e Gregoritsch bënë të pavlefshëm barazimin e përkohshëm të Ngankam. I njëjti rezultat edhe për fitoren e Leverkusen, që kaloi Freiburg me Alarion e Palacion, në mes goli i Haberer në të 88. I pamëshirshëm Gladbach, 5-1 ndaj Hoffenheim, ndërsa suksese të ngushta për Stuttgart 2-1 ndaj Koln e Union Berlin 3-2 me Bochum.

Bundesliga Germany
Arminia Bielefeld 1-1 RB Leipzig
Augsburg 2-1 Greuther Furth
Bayer Leverkusen 2-1 Freiburg
Borussia Dortmund 2-1 Hertha Berlin
Borussia Monchengladbach 5-1 Hoffenheim
Mainz 2-2 Eintracht Frankfurt
Union Berlin 3-2 Bochum
VfB Stuttgart 2-1 FC Cologne
Wolfsburg 2-2 Bayern Munich


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.