• |
ide | kryesore

Eurovision 2023 në qytetin e shkatërruar të Mariupol

-Instant, Paparazzi, Slider

Eurovision 2022 ishte një event për librat e historisë. Jo vetëm që Sam Ryder i dha fund rekordit të gjatë të zhgënjimit të Mbretërisë së Bashkuar, duke përfunduar në vendin e dytë, por votuesit në të gjithë Evropën emëruan gjithashtu Orkestrën Kalush të Ukrainës fituese të konkursit të këtij viti në një shfaqje simbolike të solidaritetit pas pushtimit rus të vendit të tyre. Grupi mahniti votuesit me një performancë emocionale të këngës së tyre “Stefania”, e cila përfundoi me lutjen, “Ju lutemi ndihmoni Ukrainën, ndihmoni Mariupolin, ndihmoni Azovstal tani”. Megjithëse, duke pasur parasysh situatën e vazhdueshme në Ukrainë, shumë shikues pyeten: A do të zhvillohet Eurovision në Ukrainw nw vitin 2023?


Tradicionalisht, fituesi i Eurovision Song Contest organizon konkursin e vitit pasardhës. Megjithatë, tensionet në Ukrainë nuk po tregojnë shenja lehtësimi, me disa vlerësime që thonë se më shumë se 20,000 qytetarë janë vrarë që nga fillimi i të ashtuquajturit “operacion special ushtarak” i Vladimir Putinit. Pavarësisht shqetësimeve nga disa fansa të Eurovizionit në lidhje me aftësinë e Ukrainës për të pritur Konkursin e Këngës 2023, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka këmbëngulur se eventi do të mbahet në qytetin e shkatërruar nga lufta të Mariupolit vitin e ardhshëm.


“Guximi ynë i bëri përshtypje botës. Vitin e ardhshëm Ukraina do të presë Eurovizionin për herë të tretë në historinë e saj”, shkroi Zelensky në një mesazh sfidues në Telegram. “Ne do të bëjmë çmos që një ditë të presim pjesëmarrësit dhe të ftuarit e Eurovizionit në Mariupol ukrainas”, shtoi ai, duke e bërë të qartë se viti 2023 nuk do të jetë hera “e fundit” që Ukraina të presë konkursin.

©LAPSI.AL


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.