• |
ide | kryesore

Analiza/ Deputetët mazokistë të opozitës që “duan” President

-Instant, Kryesore

Çdo deputet i opozitës që vazhdon e merr pjesë në konferencën e kryeatarëve për të diskutuar zgjedhjen e presidentit të ri të republikës, bën as më pak, as më shumë sesa rolin e një bufoni. Sado propozime që të japin, sado gjëra racionale të duken sikur thonë në formë, sado sfida për mungesën e legjitimitetit të kësaj mazhorance të bëjnë, sërish ata duken qesharakë.

Në thelb edhe Alibeaj edhe Mediu edhe Duma edhe Gjekmarkaj edhe Tabaku që folën sot gjatë mbledhjes që u transmetua live në të gjitha TV informativë nuk thonin gjëra pa sens. Eshtë normale që nëse kërkon të ketë një kryetar shteti konsensual, ai që ka shumicën e votave t’ia lërë propozimin pakicës. Eshtë gjithashtu logjike që po të duash të ndjekësh këtë rrugë, të pranosh që në tre raundet e para pakica të dalë me një emër dhe në seancat parlamentare të votohet kandidatura e propozuar prej saj.


Lexo me tej:

Zgjedhja e Presidentit/ Balla fton Alibeajn për të negociuar

  Por ama edhe të gjithë së bashku edhe veç e veç ata që thoshin këto mendime normale nuk dukeshin aspak seriozë, sepse angazhimi i tyre qe i njëjtë me atë të një çilimiu që do ti ndryshojë mendjen një bande që është nisur të bëjë një mëkat.

Ata dukej sikur talleshin me veten e tyre teksa rrinin e dëgjonin Taulant Ballën tu thoshte se PS po u bënte koncesionin maksimal duke i caktuar datat e raundeve në skaj të afateve ligjore. Ata spiropalizoheshin duke dialoguar me Elisën që u thoshte qenë të përçarë ndaj nuk ishin në gjendje të sillnin dot emra.  Ata poshtëroheshin kur Lindita Nikolla kthehej në zanatin e vjetër të zyshës, që kur nuk ka përgjigje për pyetjen e një nxënësi, mbyll para kohe orën e mësimit.

Të gjitha këto ndodhin për një arsye të thjeshtë: sepse mazhoranca e ka ndarë mendjen që do e zgjedhë me votat e veta pesidentin dhe do të peshkojë ndonjë idiot të dobishëm që të hiqet sikur ka ngritur proces.

Këtë e ka treguar Balla kur bën sikur mërzitet se i kanë hequr PS të drejtën e propozimeve, kur këtë idiotsi se beson askush sepse të gjithë e dinë që rilindja ka numrat për të vendosur e vetme.

Këtë e ka afishuar në mënyrë arrogante Rama, duke thënë se “ne i kemi votat”, se bëri shumë mirë që i votoi ndryshimet kushtetuese në 2008, që sot të mos kishim sot krizë, apo duke predikuar se nuk do pranonte asnjë president propozimi i të cilit do mbante emrin e Berishës.

Fillimi i procesit/ Kukullat një përdorimshe të farsës me president

Pra gjithçka është e qartë se kryeministri e ka ndarë mendjen dhe kushdo që merr pjesë në farsën e tij motivohet vetëm nga ndjenja mazokiste e atij që kërkojnë ta tallin me çdo kusht. As pretendimi se ata po marrin pjesë në proces në mënyrë që të ndërgjegjsojnë publikun për manovrat e shëmtuara të shumicës qeveritare nuk qëndron. Sot kujdo, të madhi e të vogli, i kanë mjaftuar 9 vite pushtet të Ramës për të kuptuar se ai do të kapë gjithçka edhe kur nuk i ka votat, e jo më kur ligji ia lejon ta zgjedhë vetë presidentin. Të gjithë e dinë se ai do ta nxjerrë emrin nga mënga në raundin e katërt. Prandaj edhe pjesmarrja në farsë me justifikimin për ta demaskuar atë është një prezence e turpshme. Ç’do deputet i opozitës që vijon e merr pjesë në këtë estradë nuk është më shumë sesa një klloun.

©Lapsi.al

 

20 Comments

 1. Shkrim kot i radhes, vetem rrjeshti nga fundi eshte racional ne logjik ” Ramën…ligji i a lejon ta zgjedhë vetë presidentin.” Kjo eshte demokracia kush ka votat vendos! Nuk ju pelen ky sistem politik, beni revolucion e perbyseni!

 2. E kam thene me kohe , kjo eshte nje loje e ndyre e te gjatit tone per te terhequr vemendjen nga skandalet e shumefishta qe çdo dite e me teper dalin ne siperfaqe e qe nuk i lene radhe radhes . Ky vend eshte bastarduar aq keq saqe do duhetj te zhbehej para se te ribehej perseri dhe per se mbari . Por qe te ribehet , ne radhe te pare duhen denuar te gjithe hajnat e veshur me petkun e pushtetit , duhen denuar te gjithe antishqiptaret . Keta kane per detyre dhe perpiqen qe ne te harrojme “bemat” dhe hajnit e tyre por ne nuk duhet te bejme tonen , te mos harrojme por edhe ti ndeshkojme keqazi qe ti bejme shembuj per brezat pasasrdhes . Ne nuk harrojme dhe nuk duhet te harrojme .
  Nje popull qe harron eshte i destinuar qe te vdes .

  1. Duhet te bejm revulucion si lenini. E te siellim demokracin.
   Dhe te behen zgjedhje te lira si ne 96. Dhe te fitoj me i miri. Sali berisha.

   1. E ke gabim i paemer i ores 13:56. Duhet te fitoje Eriveli. Te pakten sot qe keni diten e festes thuajeni kete gje se nuk merzitet kryeministri per nje dite.

    1. HAHAHAHHAAAAAAAAAA SALI MALOKU KA PER TUA QIRE MAMATE JU BUZKUQEVE MAVI O KURVE . I PARI E KA PALLOSHI, IDYTI JEVGJITI , I TRETI LALKURVA E PASTAJ ME RADHE TE GJITHA KURVAT ME PUSHTET E ATO PATRONAZHISTE SI TY

   1. maloket e ndyre dhe bythqire flasin per dinjitet ? HIHIHIHI Eshte i vdekur dordoleci juaj i vucidolit o pederast

 3. Brilant shkrimi: Pra gjithçka është e qartë se kryeministri e ka ndarë mendjen dhe kushdo që merr pjesë në farsën e tij motivohet vetëm nga ndjenja mazokiste e atij që kërkojnë ta tallin me çdo kusht.

  Mesa duket Partia e S’emes po e ndjen forcen e shkrimeve tuaja perderisa ka perqendruar llogorete e patronazhit te komentojne me emra femrash apo emra te mocem meshkujsh nga koha e xhaxhit!

  Jeni nje dritare e vertete per intelektualet e shtypur nga inoranca e ketyre hajduteve mizerabel pa kufij. Kurajo, vazhdoni shkrimet tuaja .. pak nga pak ato do e kene ndikimin e tyre te fuqishem!

  Faleminderit Andi, respekte te ruajt Zoti

  1. E – cfare po shkruan? I ke pire ilacet? Shkrimet e Andit qe ka mbaruar per Italisht, me baba dhe gjysh puro komunist qenka bere dritate e vertete per intelektualet e shtypur. Mos e ke fjalen per vetem tende? Te duket vetja dhe intelektual dhe i shtypur! Keshtu ndoll kur spi ilacet e trurit.

 4. shko o bythqiri i Hysni Kapos se ti je idiot dhe nje kone e Salih Shpelles qe po behesh gjithmone e me qesharak

 5. Duhet ne thonjza – Deputetet e “Opozites” – se te tille jane, kukulla qe i merr Taulant Balla dhe i dergon per nje foto me Mike Pompeon qe as i njeh as i di kush jane.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.