• |
ide | kryesore

Berisha: Rama po asgjëson portin 3 mijë vjeçar të Durrësit

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka akuzuar kryeministrin Edi Rama për projektin e portit të Durrësit. Nga qyteti bregdetar ku po zhvillon një takim me demokratët, Berisha tha se Rama po asgjëson një port 3 mijë vjeçar. Sipas tij, kreu i qeverisë po shfrytëzon 1 mln metër katror për të ndërtuar pallate me kompaninë e tij ose të klientëve të tij.

“Ja ku e keni portin. Ka qenë arterie për Durrësin. Nëse Durrësi ka lulëzuar, portin ka pasur si burim lulëzimi. Një ditë prej ditësh i vendoset syri për të hapur shesh ndërtimi për të bërë Dubain këtu, thotë Rama. E merr, një port 3 mijë vjeçar dhe e çon drejt asgjësimit defakto dhe merr 1 mln metër katror tokë për të ndërtuar me kompaninë e tij ose klientelës së tij pallate. Çdo centimetër e asaj toke është e qytetarëve të Durrësait. Aty ka jetë të humbura dhe mund e djersë.


A mund t’i ndodhi një kombi tjetër kjo? E krijoi ndërmarrjen, tha është e sheikut, sheiku thotë pas një viti që nuk është e imja dhe ja shiti prapë këtij. Çfarë po ndodh me shqiptarët? Iç thotë tjetri se ka frikë të flasë. Sepse me arrestime masive për fatura drite e uji, u ka kallur njerëzve frikën. Kjo është e vërteta. Çfarë po ndodh, po ikin thonë të tjerët. A ka goditje më të rëndë për një vend nëse banorët e tij thonë se ky vend nuk bëhet” – tha Berisha.

6 Comments

  1. I lumt rames. Ai eshte kryeminister, ben c te doj.
   Po ti kush mutin je? Kush te pjerdh ty? Ti je nje fllucke sapuni tani. Je me damk ndrekombetare, te ngjitur ne ball. Kart e djegur kudo. Je pakic e paperfillshme.
   Gabim qe meremi me ty, humbje kohe.

 1. Nje port i madh duhet patjeter, por portet qe te terheqin bizneset duhet te menaxhohen nga kompani me emer qe kane pervoje ne kete fushe, dhe jo nga miqte e qeverise.
  Ne periudhen e PD-se , eshte bere krimi me i madh ne portin e durresit, hoqen hekurudhen qe lidhte portin, qe kishte qe ne kohen e enverit. Dhe per cfare , per ti dhene punen nje apo dy kompanive transportuese qe kishte miq ish ministri. Makuteri dhe injorance pa kufi…

  1. Kurva plak. Vetem te pjerdh mundet. E te ndot ambjentin.
   Thuaj c te duash o qelbesir. Vetem idiotet qe te ndiekin te besojn. Shumica vetem qesh me katandisjen tende.

 2. Berisha si ish kryeminister duhet te na tregoje me shifra se sa i dobishem ekonomikisht eshte porti i Durresit per Shqiperine, me dijenine time vetem 25% e portit shfrytezohet. Berisha nuk ke pse meret me mijrat e vjeteve te Durresit se nuk emocionohet me dikush me te, por te bej nje bilanc te investimit qe pretendohet te behet, dhe pasojat e ketij investimi ne ekonomi. Kemi nevoje te qartesohemi per zerat e specialistave dhe jo te propogandes partiake. Berisha e ka kuoten e besueshmerise te ulet, ne qofte se verte ka shqetesim per kete investim te madh te nxjere specialiste te flasin ne qofte se i ka.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.