• |
ide | kryesore

Botërori 2022, në lojë për tu kthyer edhe Italia: “Ka një shans”, “Zero mundësi”

-Instant, F1, Sport

Mundësia që Ekuadori të përjashtohet nga Kupa e Botës 2022 për rastin Castillos (ka luajtur kualifikueset me dokumente të falsifikuara) hap mundësinë e rimarrjes së një ekipi kombëtar për turneun që do të luhet në Katar në nëntor-dhjetor. Sipas Franco Chimentit, president i Federgolf dhe ish-anëtar i Coni-t, Italia mund të shpresojë: “Ka një mundësi shumë më konkrete nga sa mendojnë të gjithë”. Por Evelina Christillin, anëtare e Uefa-s, e ka shuar menjëherë entuziazmin: “Do të ishte një ekip i Amerikës së Jugut që do të kthehej, nuk ka asnjë shans që Kombëtarja të luajë në Botëror”.


Kili ka prezantuar një ankimim në FIFA duke thënë se Bajron David Castillo, mbrojtësi i thirrur 8 herë nga Ekuadori gjatë kualifikueseve të Kupës së Botës, në fakt është me origjinë kolumbiane dhe nuk mund të vishte fanellën e kombëtares së Ekuadorit. Nëse apelimi do të pranohet, skuadra e trajnerit Alfaro do të humbiste të gjitha ndeshjet e grupit të Amerikës së Jugut dhe rrjedhimisht kualifikimin në Katar 2022. Në atë rast do të duhej një ekip i ri në vend të Ekuadorit dhe këtu nis hipoteza e rikthimit: neni 6 i rregullores së Kupës së Botës FIFA 2022 thotë: “Nëse ndonjë ekip kombëtar tërhiqet ose përjashtohet, FIFA do të vendosë për këtë çështje sipas gjykimit të saj dhe do të ndërmarrë çfarëdo veprimi që e gjykon të nevojshme.”


Kështu, zgjedhja i përket vetëm Federatës Ndërkombëtare të Futbollit të kryesuar nga Infantino, gjë që ndez shpresat e Italisë. Shpresa që Franco Chimenti i ushqen në ‘Politika e topit’: “Nëse do të ishte kështu (përjashtimi i Ekuadorit), atëherë duhet menduar për kombëtaren që duhet ta zëvendësojë atë. Ka një rregull në FIFA që flet për rikthimin e ekipit me renditjen më të lartë: e kjo është padyshim Italia”.

Në realitet, siç mund të kuptohet nga neni 6, nuk ka asnjë referencë për renditjen dhe FIFA mund të favorizojë një ekip kombëtar të Amerikës së Jugut pikërisht sepse do të zinte vendin e Ekuadorit: “Nuk është e vërtetë që jemi gati të rimarrë një vend në Kupën e Botës, edhe nëse Ekuador do të përjashtohej. Në atë rast, do të rikthehej një kombëtare amerikano-jugore. Shkurtimisht, nuk ka asnjë shans që Italia të luajë në Kupën e Botës së ardhshme,” tha Christillin në ‘Un giorno da pecora’.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.