• |
ide | kryesore

Shkëputja e ashensorit në QSUT/ ISHMT: Nuk ishte i regjistruar

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Lidhur me ngjarjen e ndodhur në QSUT, ku si pasojë e një problemi në funksionimin e ashensorit janë plagosur dy persona, ka reaguar edhe Inspektoriati Shtetëror i Mbikëqyrjes së Tregut. ISHMT shprehet se ashensori nuk ishte i regjistruatr pavarësisht se ishim bërë ekzaminime. Në reagim thuhet se personi përgjegjës i produkt/instalimit ka për detyrë të kontraktojë një organ të miratuar, i cili bën kontrollin fillestar të ashensorit dhe atë periodik, për të vlerësuar nëse ashensori është në përputhje me rregullat teknike për të garantuar sigurinë e përdoruesve.

Pas kryerjes së ekzaminimit fillestar personi përgjegjës ka detyrimin për regjistrimin e ashensorit pranë ISHMT-së.


7 Comments

 1. Ja edhe pergjigja prej idioti me fytyr zhuli .
  Gjithmone justifikime . Asnje nuk mban pergjgegjesi ne kete vend te papergjegjshem.

 2. Atehere
  1- te denohet montuesi i ashensorit i cili nuk ka regjistruar ashensorin e montuar
  2- Administratoret e spitalit qe nuk kane raportuar ashensorin
  3- Ka pyetur dikush NOA qe ka eskluziven e ashensoreve (ahmetaj company) nese kur ka bere mbikeqyrjen, ka regjistruar ashensorin?

 3. Qe kur ashensoret jane ideuar e prodhar; pra 100 vjet me pare, kushti nr 1 eshte qe edhe nese kabllat qe e mbajne te keputen, ashensoret kane nje mekanizem automatik qe hyn ne pune me nje here dhe e bllokon kabinen edhe sikur te kabllet te jene e tere te keputur. … Keshtu qe kur brenda eshte vjedhja nuk ka kontoll. Ne rregul eshte ashensori pyet investuesi nese nuk eshte pale me palçon hajdut? Ne rregull i pergjigjet hajduti.Eee.keshtu shqiptaret paguajne efhe vdekjendhe vjedhjen qe u behet me jete….Doli nje qen antishqiptar dhe helmoi gjithe shoqerine…Popull..ë jo dengla!!

 4. Nuk e di a do nxjerrin mesim nga ky incident qe ndodhi per te percaktuar dhe zbatuar procedurat sic duhet ?
  Nuk eshte i regjistruar ten ne , justifikohen …. Po si e vuri spitali ashensorine funksjonim kur nuk eshte i regjistruar ?
  Ne kemi 600 vite rrum palle , dhe do jemi dhe nja 300 vite te tjera.

  1. NE ISHIM RRUMPALLE EDHE PARA 600 VITESH
   QE NGA KOHA E ROMES , MBAS MRETERSH TEUTES RRUMPALLE KEMI QENE GJITHMONE .
   400 VJET ROMAK , 800 VJET BIZANT , 300 VJET BULLGARI , 100 VJET SERBI 450 VJET TURQI

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.