• |
ide | kryesore

Suedia nënshkruan aplikimin për anëtarësim në NATO

-Instant, Lajme, Planet

Ministrja e Jashtme e Suedisë Ann Linde ka nënshkruar këtë të martë aplikimin që deklaron se vendi dëshiron të anëtarësohet në NATO. Lëvizja shënon një hap zyrtar nga Stokholmi drejt bashkimit me aleancën ushtarake të udhëhequr nga SHBA – duke i dhënë fund dekadave të neutralitetit ushtarak. Ky vendim erdhi pasi pushtimi rus i Ukrainës ndezi një evolucion dramatik në sigurinë dhe gjeopolitikën evropiane.

“Duket se kemi arritur në një përfundim që është më i miri për Suedinë.  Nuk e dimë sa kohë do të zgjasë, por llogarisim se mund të zgjasë deri në një vit.”, tha Linde.


 

1 Comment

  1. Me duket se jane cmendur te gjithe. Eshte e cuditshme se shtete me kaq shume pervoje dhe qe
    kane prire zhvillimit boteror, nuk e kuptojne ose bejne sikur nuk e kuptojne se te afrosh zjarrin
    me benzinen eshte shume e rrezikshme. Cdo kalkulim i ndezjes se zjarrit duke shpetuar vete
    pa u djegur, historia ka provuar se nuk eshte e vertete. Dy luftat e fundit boterore e kane
    provuar kete gje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.