• |
ide | kryesore

Washington Post: Rusia po humb! Kjo e bën Putinin më të rrezikshëm

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Gjakderdhja në Ukrainë nuk po ka fund e megjithatë vala e luftës po zhvendoset qartë kundër agresorit, Rusisë. Maji pritej të ishte muaji në të cilin trupat e Presidentit Vladimir Putin, pasi nuk arritën të merrnin Kievin, u rigrupuan në Ukrainën jugore dhe lindore për një ofensivë më të fortë që do të shtynte drejt perëndimit. Por ka kaluar më shumë se gjysma e majit dhe po duket qartë se edhe ky Plan B rus nuk po funksionon. Përballë rezistencës së ashpër ukrainase – të përforcuar nga dërgesat në kohë dhe në sasi të armëve perëndimore – Rusia është tërhequr nga Kharkiv, qyteti i dytë më i madh në Ukrainë, dhe siç raportohet në disa zona, deri në kufirin ndërkombëtar që zoti Putin kërkoi ta fshijë.

Rusia “ka të ngjarë të ketë braktisur objektivin për të përfunduar një rrethim në shkallë të gjerë të njësive ukrainase” në Ukrainën lindore, raportoi të dielën Instituti për Studimin e Luftës me qendër në Uashington. Tani po synon të marrë, kryesisht një rajon të vetëm ukrainas, Luhanskun.


Edhe kjo mund të jetë përtej aftësive të forcave të varfëruara dhe të udhëhequra keq të Rusisë.

Krejt e kundërta: Loja mund të ndryshojë luftën përmes një kundërsulmi të zgjeruar ukrainas, që sjell akoma më shumë territore nga jugu dhe lindja e Ukrainës nën kontrollin e qeverisë legjitime. Sigurisht që ky do ishte versioni që do të shërbente për të afruar humbjen strategjike të zotit Putin, dhe që mbështetësit e Ukrainës në Shtetet e Bashkuara, Evropë dhe gjetkë duhet të ndjekin në unison.

Prandaj, tani nuk është koha për të shkuar për një armëpushim të negociuar midis Ukrainës dhe Rusisë, siç kanë propozuar ditët e fundit Franca, Gjermania dhe Italia. Dëshira e tyre për ta shkurtuar këtë luftë shkatërruese – duke kufizuar dëmet si për Ukrainën, ashtu edhe për ekonomitë e tyre të vështira – është e kuptueshme. Premtimet e tyre për të mos i vendosur kushte Kievit janë padyshim qëllime të mira. Megjithatë, rreziku i uljes së presionit ndaj z. Putin para se ai të rrihet tërësisht, dhe ndoshta jo edhe atëherë, janë shumë të larta.

Kjo u bë e qartë në dëshminë e 10 majit në Kongres të Avril Haines, drejtorit të inteligjencës së SHBA, i cili u tha ligjvënësve se agjencitë amerikane “nuk shohin një rrugë të qëndrueshme negocimi përpara, të paktën në afat të shkurtër.” Arsyeja kryesore për këtë është se zoti Putin mbetet i prirur për pushtim, pavarësisht nga humbjet ushtarake. Ai “po përgatitet për një konflikt të zgjatur,” tha zonja Haines, “gjatë të cilit ai ende synon të arrijë qëllime përtej Donbasit”, siç njihet rajoni lindor aktualisht në qendër të luftimeve.

Më shumë se një kthesë ruse drejt negociatave në mirëbesim, paralajmëroi zonja Haines, ka gjasë të ndodhë një “kthim drejt mjeteve më drastike – përfshirë vendosjen e ligjit ushtarak, riorientimin e prodhimit industrial ose veprimet ushtarake potencialisht përshkallëzuese”, fraza e fundit është veçanërisht ogurzezë, duke pasur parasysh aftësitë bërthamore dhe kimike të Rusisë.

Zoti Putin “me siguri po shpreson në një dorëzim të SHBA-së dhe [Bashkimit Evropian] për shkak të dobësisë që vjen nga mungesat e ushqimit, përkeqësimi i inflacionit dhe çmimet e energjisë” tha zonja Haines. Udhëheqësit e NATO-s nuk duhet t’i japin zotit Putin asnjë arsye për të besuar se një strategji e tillë do të funksionojë./ Editorial i WP, përshtati Lapsi.al

28 Comments

 1. Po, po, Putini po humb. A ju jeni ftof ne tajare gjithe mainstream-i. Prandaj u dorezuan ushtaret Ukrainas tek Ruset sot, se ngaqe po “humb” Rusia?!:)

  E verteta eshte se po humb perendimi fatkeqesisht, po humb Amerika dhe Europa per shkak te kllufave noemarksiste qe drejtojne Shtepine e e Bardhe sot dhe arrogances se tyre prej adoleshentesh. Proxy war me Rusine duke perdorur ushtaret Ukrainas deshtoi kshu qe se shpejti USA do i kruhet bytha me Kinen per ishujt Solomon duke perdorur ne keta rast Australianet sic perdoren Ukrainasit ne Europe.

  Perendimi po humb dhe luften e propagandes se dhe propaganda vjen nje moment dhe bie si perde, se per lufte reale as qe behet fjale qe po fiton. I vune sanksione Rusise nderkohe qe Rusia nuk ka ndjere asgje dhe rubla eshte me e forte se kurre, ndersa te sanksionuarit e vertete jemi ne gjithe qytetaret e perendimit duke na e e bere jeten ferr, nafta dyfish, monedha e zhvleresuar minimumi 25%, cmimet ne stratosfer saqe erdhi dita te marrim dhe vaj me tollona si ne kohe te Enverit. Sanksione, jo shaka i vume Rusise!

   1. Me mire po dorezohem ke satom o Namyti Muti:). O palle, nuk eshte puna per te folur me histeri por shiko e lexo pak me shume sesi qendron e verteta. Rusi mund te jete i keq, por te jesh i sigurte se ky perendimi i sotem nuk eshte me i mire. Kaq!

   1. Ti si “I paemer” do ishte me mire ta kishe vene “Rrotë” se se ke kuptuar akoma qe ke bere vaksinen e histerise kolektive qe ” po pranon te varferohesh e te hiqen te drejtat” me justifikimin se ” Ne Ukraine po behet lufte dhe Putini eshte monster dhe Zelenski eshte cun flori”:). O mik, do e kuptosh dhe ti nje dite kete pisllek qe po luhet ne kurrizin tone por do jete vone deri athere. Te uroj gjithe te mirat, gjithsesi.

    1. O Filan
     Mos ke emigruar familjarisht në Rusi e atje ke gjetur parajsën që po na dërëdëllis kundër perëndimit apo po na flet nga Beogradi ?

     1. Jo o boss, flas nga mesi i Shqiperise, por flas pa syzet e hipokrizise qe ka kapur perandorine e genjeshtrave. Kjo puna e luftes nuk eshte bardh e zi vetem sic e paraqesin CNN dhe autoparlantet e tjere te propagandes.

 2. Ata heronj rezistuan ne 90 dite ne bomba vetem per ti dhene kohe ukraines te riorganizohet..Tani moren Kharkhiv dhe po shkojne poshte te rimarrin prape ate qe u pushtua..

   1. O robo. Po je kaq i zhgenjyer nga perendimi. Ik ne rusi, se na ke car derrsat.
    Ik dhe informohu mire atje. Harroji keto medjat perendimore. Dhe fryu me te verteten e putinit.
    Po jo nuk e ben ti. Ne vend tjeter te rreh cekani ty.
    Bej te fala trampit.

    1. Nuk iken ne Rusi ai jo, eshte aq i zgjuar sa ta kuptoi qe atje ia hapin bythen, e cojne te behet statuje ne Siberi. Gam gam gam gjith diten duke shajt Perendimin, kur vjen puna per dite ha ushqimete tij, vesh rrobat e tij, ndjek filmat dhe emisionet e tij, perdor teknologjine e tij, etj. Une nuk njoh asnje person te kete shkuar emigrant ne Rusi, por njoh me mijra qe kane ik ne Perendim, te jene vall kaq budallenj keto njerez?!

   1. Ti kerme nuk mund te vendosesh mbi jeten e tjetrit. Shko e mblidh kufomat e ushtareve ruse neper baltrat e ukrahines.

 3. Washpost gazete e majte qe e ka hale ne sy trump dhe putin ca pret
  Ec aty putin ec atyyy hi beji kta pidhushat e ukraines edhe sumqirat e washpostit lgbtqrs

  1. Ik e kar, e majte e djathte. Trumpi u subvencionua nga Putin, e se bashku futen teorite fashiste dhe populiste..duke bere ti besojne ca idiote si ti…Zaten me ca si ti eci perpara Qelbesira per 50 vite ne Shqiperi dhe Po ecen perpara edhe qelbesira Rama!

   1. Besoj se e ke gabim. Pse nuk guxoi Putin qe ta pushtonte Ukrahinen sa ishte Trump ne pushtet? Por e beri nje gje te tille sa erdhi plaku matuf, Biden?? Rusia ben thjesht sikur mbeshtet Trampin ne menyre qe ne nxisi urrejtje dhe percarje ne SHBA.
    Trump ishte pak si trap, por besoj se ishte nje president shume me i mire se Biden, mos harro ai sanksionoi dhe gazsjellsin Rusi-Gjermani, ndersa Biden sa erdhi ne pushtet hoqi sanksionet.

 4. E futen Ukrainen ne vallen e pergjakshme te luftes duke e shtyre ate kaqol President Komedianin drejt anetaresimit ne NATO e tani hedhin shashka koti se “Luften po e fiton Ukraina” te ciles i jane larguar mbi 10 milion ukrainas nga lufta e eshte kthyer ne Kandahar, pikerisht prej ketyre qe i krehin kot bishtin neper media.

 5. E cuditshme se si nuk kane mesuar asgje nga historia. Dy here e futen boten ne kasaphane dhe me sa duket
  tani duan perseri. Paaojat e vuajn popujt ndersa korporatat e prodhimit te armeve rritin fitimet.
  Popujt europian si gjithe popujt jane turma qe manipulohen po njelloj si popujt e prapambetur.

 6. Më poshtë, reagimi i plotë i Berishës, i cili tjetër gjë thoshte atëhere, e tjetër gjë thotë tani:

  “Të dashur miq, drejtuesit e dy partive kryesore të vendit firmosën sot një marrëveshje, me të cilën i dhanë zgjidhje njerës prej krizave politike më të rrezikshme të këtyre 26 viteve të fundit, që prej disa muajsh kishte rrokur vendin.

 7. Me poshte reagimi i plote i Rames pas publikimit ne gazeten BILD te atyre pergjimeve te Gjiknureve e Manjave me shefat e policise ne diten e zgjedhjeve qe i lexoi mbare Europa !

  “Te dashur miq, kam paditur per shpifje gazetarin Peter Tilde te gazetes BILD …”
  (me pas vete ky Rama si qen i rrahur u detyrua ta mohoje se kishte bere gje padi ndaj BILD)

 8. Bravo mer putin ti paske qen nona. Zhdukja faren ktyre sumqirve ukrainsa dhe ktyre evropianve qe na japin mend per gjithcka

 9. “Lufta” ne Ukraine eshte bere per te terhequr vemendjen nga ajo qe po ndodh ne te vertete ne Davos dhe traktati i WHO. Nderkohe qe mileti merret me tifozlliqe lufte Globalistet dhe bythqirat qe kane vene ne drejtimin e shteteve kryesore po heqin dore nga sovranitetet kombetare dhe po i kalojne keto kompetence tek nje organizate parazitare si WHO. Ajo qe po ndodh ne Kine eshte thjesht per ti treguar njerezimit se drejt asaj po shkohet ku pjesa me e madhe e perendimit do instaloje Credit Score System ku Italia eshte e para qe do ta filloje ne Shtator. Bota ka rene ne duar perversesh dhe bythqiresh qe kerkojne transhumanizem dhe inteligjence artificiale.

  1. Kjo eshte! Por sa ta kuptojne keto “amerikedashesit” shqiptare, qe elitat globaliste LGBTQ+ qe po zevendesojne Ekonomine e Tregut me “Kapitalizmin e perbashket” ku vete keto robqira e kane deklaruar se: S’do te kemi asgje si pasuri por do jetojme te lumtur “You will own nothing, but will be happy”.

   Do e kutojne tifozat e Ukraines dhe “amerikedashesit” kur te kthehen te tallonat e Dulles kur do jete e racionuar cdo gje, sa mish, sa qumesh, sa lesh sa presh do hash.

 10. Sali Berisha për të krijuar një takim me zotin Pompeo gjatë qëndrimit të tij në Tiranë, madje dhe spontanisht në korridoret e hotel Mak-Albania (ish-Sheraton).

  I njëjti burim konfirmon se ekipet e sigurisë janë njoftuar për këtë fakt dhe janë njohur me fotografinë e Berishës për të parandaluar prezencën e këtij personi në mjediset ku do të ndodhej zoti Pompeo.

  1. hahhahaha mos more c’na the?!:)))))) Cudi, me mire ta kishte pare Pompeo se mbas e kishte arrestuar Berishen meqe keta ameriqenet e tjere qe erdhen i rrujten Paulinin:)))

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.