• |
ide | kryesore

Në katër muajt e parë të vitit, Kina ndërtoi 581 kilometra hekurudha

-Instant, Arkiva, Planet

Kina ka përfunduar ndërtimin e 581 kilometrave të hekurudhave të reja në katër muajt e parë të këtij viti, duke përfshirë 358 kilometra hekurudha me shpejtësi të lartë, treguan të dhënat nga Grupi Kombëtar i Hekurudhave Kineze, raportoi Grupi Mediatik Kinez (CMG).


Në atë periudhë, Kina regjistroi 157.46 miliardë juanë (rreth 23.21 miliardë dollarë) investime në asetet fikse hekurudhore, që është një rritje prej 0.6 për qind në nivel vjetor, deklaroi Grupi Kombëtar i Hekurudhave.


Përveç përpjekjeve për të kontrolluar epideminë, projektuesit kinezë të hekurudhave kanë promovuar në mënyrë aktive zbatimin e projekteve hekurudhore midis 102 projekteve kryesore të listuara në Planin e 14-të Pesëvjeçar të vendit, si ndërtimi i një korridori të ri tregtar ndërkombëtar tokësor-detar dhe Kina.

Kapaciteti i zgjerimit të trenave të mallrave në Evropë.në raport.

Vëllimi i ngarkesave hekurudhore kineze u rrit me 10.1 për qind në nivel vjetor dhe arriti në 330 milionë tonë rekord në prill, treguan të dhënat e publikuara më parë, raportoi CMG.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.