• |
ide | kryesore

Video/ Shikoni çfarë ndodhi në Kansas City-Colorado: rrihen lojtarët e 4 përjashtohen në fund

-Instant, Sport, Video

Një fund ndeshje më se i egër me shumë përleshje si në perëndimin e largët dhe 4 të përjashtuar (2 nga secila anë) në ndeshjen e MLS midis Sporting Kansas City dhe Colorado Rapids. Në avantazh 2-1 në minutat shtesë, Kansas City u përpoq të ruante rezultatin, ndërsa Rapids shtynte përpara për të barazuar. Por nga minuta e 91′ deri në fishkëllimën e fundit të arbitrit, futbolli i la vendin shkelmave…

Armiqësitë, në kuptimin e vërtetë të fjalës, nisën nga mbrojtësi i Rapids, Austin Trusty, i cili në minutën e 91-të mori kartonin e dytë të verdhë për një kontrast disi të ashpër. Megjithatë, më e keqja nuk kishte ardhur akoma, pasi të dyja skuadrat dhanë më të keqen e tyre në një shtesë të ndezur. Sulmuesi qipriot i Sporting Tzionis u nis në kundërsulm, por u ndal nga një ndërhyrje e gjykuar e rregullt nga arbitri. Kështu, Daniel Salloi, i tërbuar, vendosi të hakmerrej për shokun e tij të skuadrës me një shkelm të pastër me lojë të ndaluar në dëm të një kundërshtari.


Shkelmi i Salloit ndaj Mezquidas shpërtheu gjithë ferrin, me Esteves që nxitoi menjëherë te autori i faullit duke e hedhur në tokë me një goditje. Në atë moment, lojtarët e të dyja skuadrave u futën në sherr pasi arbitri humbi kontrollin e situatës dhe pankinat kërcënuan të futeshin në fushë. Pas përjashtimit të Trusty, bilanci i finales së ndeshjes tregoi edhe tre kartonë të kuq për Fontas, Esteves dhe Salloin. Me këtë të fundit, ndërhyrja e të cilit në fakt shkaktoi trazirën, u dërgua nën dushe vetëm nga ndërhyrja e VAR, me arbitrin që në mënyrë të pabesueshme nuk e kishte parë atë që kishte bërë. Katër kartonët e kuq barazuan rekordin në një ndeshje të MLS: hera e fundit që ndodhi ishte gjatë ndeshjes mes MetroStars dhe Miami Fusion në vitin 2001.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.