• |
ide | kryesore

SHBA njofton një paketë tjetër sigurie prej 100 milionë dollarësh për Ukrainën

-Instant, Arkiva, Planet

Administrata Biden njoftoi një paketë tjetër sigurie prej 100 milionë dollarësh për Ukrainën të enjten, ndërsa Presidenti do të nënshkruajë një projektligj që autorizon miliarda të tjera ndihmë.


Ndihma shtesë për sigurinë do të “sigurojë artileri, radarë dhe pajisje të tjera për Ukrainën, të cilat ata tashmë po i përdorin në mënyrë kaq efektive në fushën e betejës,” tha Biden në një deklaratë. “Këto armë dhe pajisje do të shkojnë drejtpërdrejt në vijat e frontit në Ukrainë dhe përsërisim mbështetjen tonë të fortë për popullin e guximshëm të Ukrainës teksa mbrojnë vendin e tyre kundër agresionit të vazhdueshëm të Rusisë”.Sekretari i Shtetit Antony Blinken gjithashtu lëshoi ​​një deklaratë.

“Unë po autorizoj tërheqjen tonë të dhjetë të armëve dhe pajisjeve shtesë për mbrojtjen e Ukrainës nga inventarët e Departamentit të Mbrojtjes së SHBA, me vlerë deri në 100 milionë dollarë,” tha ai në një deklaratë.

Paketa e fundit e sjell ndihmën totale ushtarake të SHBA-së për Ukrainën në rreth 3.9 miliardë dollarë në armë dhe pajisje që nga fillimi i pushtimit rus.

“Shtetet e Bashkuara, si dhe më shumë se 40 aleatë dhe vende partnere, po punojnë gjatë gjithë kohës për të përshpejtuar dërgesat e armëve dhe pajisjeve thelbësore për mbrojtjen e Ukrainës,” tha Blinken.

Kjo vjen pasi Shtëpia e Bardhë paralajmëroi se çdo vonesë e mëtejshme në autorizimin e fondeve shtesë për Ukrainën mund të çojë në ndërprerje në dërgesat e armëve dhe pajisjeve.

Administrata Biden e ka bërë prioritet kryesor dërgimin e dërgesave në Ukrainë sa më shpejt të jetë e mundur, duke shkurtuar procesin e miratimit dhe dorëzimit nga javë në ditë. Por zyrtarët kishin paralajmëruar se paratë po mbaronin nga paketa e fundit e financimit shtesë dhe se Kongresi duhej të vepronte shpejt për të mbajtur rrjedhjen e dërgesave kritike të armëve.

Njoftimi i paketës së fundit të sigurisë vjen pasi Biden është vendosur të nënshkruajë një projekt-ligj të ri ndihme prej 40 miliardë dollarësh .Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *